Vatikánské kobky

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Román, označený autorem jako „bláznovská fraška“, je rozsáhlou satirou, jejímž předmětem je náboženská bigotnost. Příběh je založený na „šeptandě“ o tom, že papež Lev XIII. je vězněn na Andělském hradě svobodnými zednáři a že jimi dosazený lžipapež, který vydal encykliku Rerum novarum, utužuje ve světě vládu ďáblovu. Děj knihy se skládá z groteskního pásma podvodných machinací zločinecké bandy a vrcholí bezdůvodnou vraždou, která je pojata jako volní akt jedince, necouvajícího ani před zločinem. Román měl za následek Gidův rozchod s Paulem Claudelem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/233771/big_vatikanske-kobky-nKd-233771.jpg 3.621
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , F. Topič (Praha)
Originální název:

Les Caves du Vatican, 1914


více info...
Nahrávám...

Komentáře (2)

Kniha Vatikánské kobky

Cusco
04.07.2019

André Gide: Vatikánské kobky - bláznivina.

"Bláznivina (sotie, ze sot, které ve staré francouzštině znamenalo totéž, co dnešní fou - blázen) byly středověké divadelní hry, jichž všechny jednací osoby byli blázni, takže svět se podobal království pošetilých.
Oděni byli v šaty z půli žluté, z půli zelené a na hlavách nosili cípaté čepice. ... Na každoroční slavnosti, svátku bláznů, provozovali hry, jež jim dovolovaly svobodně vyslovovati věci, jež by jinak nemohli vyřknouti.
Byly to hry zprvu církevní, pak posvětštělé a blázni v nich brojili proti mocným tohoto světa. Parodovali církev, církevní liturgii, stavy, úřady a později i celou společnost."

(I. a II. poznámka překladatelova k vydání roku 1930, překlad: Jiří Ježek, kniha: André Gide: Vatikánské kobky, vydal: nakladatelství Topičova edice, spol. s r.o., v Praze XII, ulice Jana Masaryka 56, edice: Topičovy Bílé knihy - zrcadlo literárního světa, rok 1948)

Lessana
04.11.2018

Pivnice Vatikánu sú bláznovskou fraškou rozdelenou na 5 kníh nazvaných podľa ústredných postáv. V každej časti autor pútavo rozpráva nápaditý príbeh jednotlivca, pričom osudy všetkých sa svižne a nenásilne prepletajú, zamotajú a... nerozuzlia. Čo je trochu škoda.