Vaterland

Vaterland https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/451157/bmid_vaterland-NE8-451157.jpg 4 460 110

Berlín v roku 1964. Od víťazstva Nemecka v druhej svetovej vojne uplynulo 20 rokov a v ríši vrcholia prípravy na oslavy 75. narodenín Adolfa Hitlera. V tejto atmosfére vyšetruje berlínsky detektív Xavier March prípad mŕtveho muža nájdeného na brehu jazera. Precízne a dôkladné pátranie dovedie Marcha k odhaleniu šokujúceho teroristického sprisahania, ktoré môže ohroziť celú ríšu.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Slovart (SK)

Fatherland , 1992

Kerberos
11.02.2022 5 z 5

Poslouchala jsem rozhlasovou hru, skvělé zpracování. Fiktivní prostředí, šedesátá léta v Německu, které vyhrálo válku a Hitler ještě žije. Boj komisaře vyšetřující zločin s státní mašinerií. Hlavní roli krásně namluvil Jiří Vyorálek.

Burák
05.02.2022 4 z 5

Na Otčinu jsem dostala doporučení od jednoho staršího člena rodiny a jsem za to moc ráda. Je škoda, že ke spoustě starších knih se v dnešní době ke čtenáři vůbec nemají šanci dostat, protože knižní trh i nabídka knihoven je zavalena novinkami s obrovskou mediální masáží a marketingem. Přitom spousta z nich kvalitou jistě hravě překoná současnou tvorbu.

Otčina (Fatherland) má štěstí, že podle ní byl natočen i film (z produkce HBO a navíc z velké části natáčen v Praze) - ten jsem zatím neviděla, ale určitě se na něj chystám, takže na sebe lépe poutá pozornost. Navíc ten skvělý námět!!!
Bavilo mě všechno, alternativní vývoj historických událostí, charaktery postav, napínavá zápletka i skvělá atmosféra.

Rozhodně doporučuju nejen milovníkům krimi a špionážně-konspiračním thrillerům.

HYPNOS88
15.12.2021 4 z 5

Po dočtení ve mě zůstalo spousta obrazů a pocitů, což je nepochybně důkaz skvěle napsané knihy.

MartinvonHau
15.12.2021 4 z 5

Pěkný kousek alternativní historie, která se naštěstí nestala. Velkoněmecká říše vládne celé Evropě a vede studenou válku s USA. A detektiv samotář se zamotá do případu, který na první pohled vypadá jako rutinní vražda. Ale při vyšetřování se dostane pod pokličku nacistického režimu. Tajemství je ovšem příliš velké, než aby mohlo být prozrazeno a tak se z vyšetřování stává běh o život. Pěkně napsáno, skvělý popis Berlína i všeobecné atmosféry strachu.
Jen škoda, že jsem četl první české vydání. Spousta chyb a divný překlad zážitek poněkud zkazily.

J0hn
05.09.2021 5 z 5

Rozhodně doporučuji. Posloucháno jako rozhlasová hra.

XbookwormX
03.09.2021 5 z 5

Je ostuda, že jsem se ke knížce dostal až s tak velkým odstupem, film jsem viděl hned po premiéře a bavila mě právě ta alternativní varianta světa, kde knírač vyhrál a podrobil si Evropu (teda bavilo mě to právě proto, že je to fikce...rozumíme si, ne? Jinak je dobře, že si to nechal v Berlíně projít hlavou a tisíciletej Reich to neutáhnul ani dvě dekády). Bavilo mě to víc, než překombinovanej Dick. Příjemnej mix detektivky, post válečnýho dramatu a konspiračních teorií. Jednohubka, nekomplikovaná, ale rozhodně po ní nezůstane v hubě hořká pachuť.

Steve1511
27.08.2021 5 z 5

Pro mě osobně to byla parádní jízda. Uvěřitelná hlavní postava, velice dobře propracované reálie alternativního Německa a perfektní příběh. Za mě jasných 100%.

coquus
23.06.2021 5 z 5

(SPOILER) Skvělý popis Berlína z alternativní budoucnosti: Speerovy monstrózní stavby, na ulicích plno uniforem, ponurá atmosféra nejistoty a strachu, a na východě říše nekončící válka… Právě sem je zasazen děj skvěle propracovaného románu, který začíná nálezem mrtvého a končí nálezem milionů mrtvých... Každý detail příběhu má svůj smysl a vše do sebe logicky a krásně zapadá. A k tomu všemu opravdu silný závěr.

„Co zmůže jediný člověk?“ Slyším, jak si to lidé šeptají už deset let. To je také mimochodem všechno, co dokáží. Šeptat.

PetK
29.05.2021 4 z 5

Přemýšlela jsem, proč poslouchám tak málo rozhlasových dramatizací/her, když dokáží nabídnout tak hezký zážitek. Budu to muset napravit. Konkrétně tohle je téma, které by mě asi nedonutilo otevřít knihu, ale jako rozhlasová hra je to velmi povedené.
Nelze nevidět podobnost s Listopádem Aleny Mornštajnové, který jsem četla jen nedávno. (A neobviňuji nijak autorku z vykradení nápadu.) Prostě dost nepříjemná vize toho, jak by to mohlo vypadat, kdyby.

bleekemolen
18.05.2021 4 z 5

Četl jsem vydání od Rio press z roku 1993. To se hemžilo pravopisnými chybami a překlepy více než spodní kožíšek zasloužilé prostitutky hmyzem. To ovšem není chyba knihy a věřím, že nové vydání je již zkorekturováno. Překlad samotný však nebyl úplně zlý.

K autorovi jsem se dostal díky jeho skvostné trilogii o Ciceronovi a téma Německé říše, jako vítěze WWII mě zaujalo. Téma samotné je pojato jinak než u PK Dicka a jeho Muži z vysokého zámku. Kde PK Dick se zabývá spiše komorním dramatem, Harris se snaži o detektivní zápletku spojenou s konspirací vedoucí až k samotnému vedení strany.

Premisa je vlastně úplně jednoduchá a pro čtenáře nebude překvapením. My všechno víme, obyvatelé alternativní reality však čeká velké překvapení. Nechci prozradit více.

Kniha se čte lehce, zápletka není komplikovaná, oproti Ciceronovské trilogii se jedná o značný příklon komerčnějším směrem.

olga8832
11.05.2021 5 z 5

Skvělé

jatoprectu
12.04.2021 5 z 5

Parádní alternativní historie - děsivá, silná. Takhle to mám rád.

Křovinka
19.03.2021 5 z 5

Znepokojující ...
Strhující, velmi dobře čtivé, bravurně výstižné ... Doporučuji

JerryDexter
15.02.2021 5 z 5

Wau. Takhle silnou knihu jsem už dlouho nečetl.

Kami97
09.02.2021 5 z 5

Poslouchala jsem rozhlasovou dramatizaci knihy a bylo to naprosto skvělé! Rozhodně doporučuji všem, byl to opravdu silný zážitek. Poslední dvě kapitoly jsem skoro nedýchala a konec, byť byl lehce očekávaný, mě zaskočil. Romantická linka mě vůbec nerušila, akorát jsem vážně malou částí doufala v dobrý konec.

snimcibdim
30.11.2020

Historii píší vítězové.
To, že je tento detektivní román zasazený do alternativní historie, se na první pohled může jevit jen jako efektní zajímavost, ale ve finále se ukáže, že díky tomu přináší i pár zajímavých námětů k zamyšlení ohledně naší reálné současnosti. A tohoto přesahu si cením mnohem víc než řemeslně skvěle odvedené, ale přeci jen v podstatě tendenční detektivní zápletky.
Nakolik je náš pohled na naši společenskou realitu reálný a nakolik je postavený jen na nevědomosti?
A (pozor: trochu spojler) nakolik "nadlidští" si asi museli připadat konstruktéři "konečného řešení", když se ani za předpokladu vítězství nebáli toho, že je jednou bude soudit ne sice soudní tribunál, ale historie, následovníci, jejich potomci?
Nechováme se nějak v něčem stejně jako oni?
Zkrátka pro mě naprosto originální a velmi zajímavý je ten konstrukt, že i vítěz nakonec potřebuje před svými zcela loajálními lidmi zahladit stopy toho, jakými způsoby vedla cesta k vítězství.
Hodnotit nebudu, ale pouze proto, že jsem knihu nečetla, ale poslouchala jako audiobook, takže by to nebylo regulérní. Protože v tomto případě není provedený jako pouhá četba, ale jako vynikající dramatizace - proto i ji vřele doporučuji!

Lavastan
08.11.2020 4 z 5

Nejdříve jsem viděl film, pak jsem četl knihu. Oboje je dobré, kniha se četla svižně, děj se nevleče. Alternativa, co by se stalo, kdyby Německo neprohrálo druhou světovou válku.

Igor1311
04.11.2020 4 z 5

Pre mna zatial najlepšia Harrisova kniha, čo som čital. Hned od prvých strán sa dá napätie krájať, napínava atmosféra, skvele megalomanské opisy Berlína. Presuvame sa do akejsi sci fi historie, v ktorej Nemecko vyhrá vojnu a stanu sa panmi na kontinente. Na pozadí velkeho statneho sviatku sa však odohravaju udalosti, ktoré by mohli otriasť narodnym socializmom.
Ale ten záver! Prišiel mi akýsi dosť odfláknutý. napriek tomu sa jedna o velmi slušny pribeh a ako písal Boby17 predo mnou, ten holokaust, o ktorom nik z nezainteresovaných nevedel je vskutku famozne opísaný

Boby17
21.10.2020 4 z 5

Knížka o zvídavém vyšetřovateli, kterého zajímá pravda Gestapu navzdory, se mi líbila. Děj pěkně odsýpal a byl veskrze alternativně uvěřitelný. Kromě téměř dokonale utajeného holokaustu byl nejsmutnější dokonale vymytý mozek nejmladší generace. Dávám 4,3 hvězdy, takže zaokrouhluji na 4.

Mike99
11.09.2020 4 z 5

Německo vyhrálo 2. svět.válku, vládne skoro celé Evropě, píše se rok 1964. Do těchto reálií autor zasadil kriminální příběh, kdy je nalezen mrtev vysoký německý pohlavár. Autor rozehrává příběh, kdy sympatický detektiv postupně rozkrývá celé pozadí. Styl psaní vyhovoval. Příběh zajímavý, v závěru drsné pasáže. Ve finále dvojí obrat, zakončení odpovídající. Ocenil jsem i poznámku autora.

Neklaďte otázky, na něž už předem neznáte odpověď.