Valpuržina noc / Bílý dominikán

Valpuržina noc / Bílý dominikán https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60230/bmid_valpurzina-noc-bily-dominikan-JRW-60230.jpg 4 25 25

Souborné vydání dvou románů. Román se odehrává na Malé Straně za Valpuržiny noci, noci čarodějnic. – V románu „Bílý dominikán" usedá jakýsi spisovatel ke své práci, je však proti své vůli puzen nepochopitelnou silou sepsat neuvěřitelný životopis záhadného zemřelého.

Literatura světová
Vydáno: , Odeon

Walpurgisnacht / Der weisse Dominikaner , 1921

evka.jurca
18.05.2017 3 z 5

Oproti Golemovi mě to tedy dost zklamalo, k Dominikánovi jsem se už nedokopala...

panjan
13.06.2016 1 z 5

No Vážení, stává se mi málokdy, aby mne kniha naštvala. Valpružina noc se ještě dala skousnout, ale Bílý dominikán je čistá duchařina, surealistický nesmysl a Meyrink duševně nemocný člověk.
Naštvala mne tak proto, že jsem čekal stále nějakou nit, pointu, něco, čeho se chytnout a ani v doslovu moc věcí nedávalo smysl.
Bohužel tohle je pro mne první Meyrinkova kniha, Golema mám na poličce, ale pokud se kdy odhodlám do něho pustit bude to až ve chvíli, kdy má paměť vymaže pachuť tohoto díla.

Skip
15.04.2014 3 z 5

Teda že byl Meyrink originální spisovatel, to ano. Valpružina noc je poněkud zvláštní příběh, temný i humorný zároveň, sem tam skoro surreálný. Chvílemi se to četlo velmi dobře, ale pak to zase bylo takové nějaké těžkopádné a závěr mi přišel docela odfláknutý, jako by ho honil termín nebo to už prostě chtěl mít z krku. Těžko tuto knihu nějak přiblížit. Pokud chcete, tak zkuste a uvidíte. Buď ji dočtete nebo odložíte navždy.

bookworm
17.12.2011 3 z 5

Valpurgisnacht ma dosť sklamala, očakávala som viac. Dej novely sa odohráva v Prahe počas 1. svetovej vojny, ale často som mala pocit, že ide o stredovek. Postavy jednodimenzionálne, prečudesná symbolika, chýbalo mi tam racionálne jadro, čo vlastne autora inšpirovalo k napísaniu tohto diela? Bola to len snaha o zosmiešnenie českej šľachty a pre "zaujímavosť" sa príbeh zmontoval so zvláštnou krvavou fantastikou? Neviem, no som zvedavá, čím ma prekvapí Bílý dominikán...

Gustav Meyrink (p)
rakouská, 1868 - 1932