Válka Severu proti Jihu

Kniha není pouze historií občanské války ve Spojených státech. Velmi zevrubně probírá "nevojenské" stránky krvavého knofliktu, který více než před sto lety upoutal pozornost světové veřejnosti, jímž navíc skončila závislost Spojených států na Evropě a její výsledek poznamenal celé světové dějiny pro celé následující století. Tato občanská válka byla katalyzátorem řady procesů, které by se jinak těžko udály. Snad k nejzávažnějším náleží zákon o domovinách, podepsaný Abrahamem Lincolnem, který je dodnes charakterizován jako nejdůležitější zákon amerických dějin. - Doslov Svatoslava Raková. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122415/big_valka-severu-proti-jihu-WhZ-122415.jpg 4.537

Kniha Válka Severu proti Jihu

petr_

Kniha není jenom o válce, ale dobře popisuje historické a politické pozadí USA té doby. Zajímavé jsou údaje o námořní blokádě Konfederace o které jsem něco slyšel a četl, ale až v této knize jsem našel ucelený popis. Zároveň je zde dobře popsána činnost senátu a prezidenta. Autor například uvádí tyto události např. se vznikem Ku Kuks Klanu, takže tyto události měly velký význam i pro moderní dobu. Nebyla to jenom tak nějaká válka, ale událost, která je v USA stále přítomna.
Pokud se někdo chce dozvědět něco zajímavého o amerických dějinách, tak tuto knihu doporučuji.

Gracian1964
18.09.2020

Pomerne detailne opísané zákulisie i hlavné pódium vojny severu proti juhu.

TomasMar
25.08.2020

Občanská válka v Americe, jak sám autor uvádí, je zde pojata spíše než vojensko-historicky v komplexnějším pohledu včetně příčin a následků a mezinárodní situace. Osobně mě na knize zaujal vcelku zevrubný popis toho, jak konflikt Unie a Konfederace vnímala tehdejší velmoc číslo jedna: Velká Británie, potažmo její političtí představitelé, nebo britské průmyslové kruhy. Jako základní přehled lze knihu doporučit, oceňuji že v novém vydání pan profesor Opatrný čtenáři na několika místech dále doporučuje i jinou starší ale i aktuální literaturu k tématu občanské války, která je, zejména v USA, skutečně mamutího rozsahu.

LordByron
20.08.2020

O vojne Severu proti Juhu sa posledné roky znovu snažia isté kruhy vtĺcť načisto čiernobielu a neobjektívnu interpretáciu. Každý Južan má byť čisté zlo a každému Yankeemu akoby len úprimne záležalo na tých ktorých pokladal za menejcennú rasu. Jediným riešením je naozaj čítať a čítať a študovať. A najlepším možným výberom je asi táto kniha čo sa týka politiky a Churchillove Dejiny čo sa týka vojenských udalostí a najmä generála Lee,, najušľachtilejšieho američana". Plus nejaké plusové informácie na internete a možno aj od nie celkom nestranného apologéta Južanov DiLorenza, ktorý sa ako jeden z mála venuje aj iným príčinám než otroctvu (tarifa a národná banka - spor voľného trhu so severanským merkantilizmom a Jeffersoniánstva s Hamiltonizmom). Svet a dejiny nie sú čiernobiele.
A to aj keď ma aj konkrétne táto kniha presvedčila, že otroctvo hralo v motivácii južanov(hlavne ich politikov) asi aj väčšiu rolu než som sám bol ochotný predtým priznať.

LordByron
20.08.2020

Fantastická knižka. Prečítal som ju prakticky za deň. Samozrejme nájdu sa aj chybičky: nedokážem pochopiť, že autor v tak dôkladnom a vyváženom spracovaní vojny úplne opomenul niekoľko dosť podstatných faktorov. Napríklad celé dlhoročné spory a o tarify a národnú banky odbil jednou vetou a Jacksonov boj proti banke ani nespomenul a takisto ani Morillovu tariffu (!). Dokonca sa ani slovkom nezmienil o prvom skoro odtrhnutí sa Juhu v 1833(čisto kvôli sporom o tarify) ktoré bolo asi najdôležitejšou udalosťou predznamenávajucou občiansku vojnu ako takú. A opomenul zmieniť aj pokusy Konfederácie úplne na konci oslobodiť otrokov za vojenskú službu.
Na druhú stranu knižku ani nemôžem dosť vynachváliť v opise toho ako samotné odtrhnutie začalo a prebehlo. Podrobne je venovaná pozornosť Johnovi Brownovi o ktorom som dosiaľ veľa nevedel a aj Lincolnovej mladosti. Do detailov sú analyzované voľby jednotlivých štátov a snahy o kompromis, osobnosti jednotlivých politikov od Davisa po Douglasa a Andrew Johnsona. Podanie je dosť objektívne a prekvapivo chápavé aj voči prootrokárskym stanoviskám i keď myslím sčasti opomína ostatné faktory sporu.Fantastická a strhujúco napísaná kniha a presne z nej pochopíte komplexitu celej tej doby a všetkých tých slávnych udalostí od secesie cez emancipáciu až po Rekonštrukciu.Veľmi zaújmavé to o pokusoch Konfederácie získať si indiánov a aj o Douglasovom varovaní o rozpade Únie či popis rekonštrukčného Juhu a rozobratie Black codes. Lincolna mám už oveľa radšej než som mal kedysi. Ohľadom Johna Browna už úplne chápem prečo ho nazývali teroristom a bláznom:)

Pavelpi
30.11.2019

Mám tuhle knihu už hodně dlouho ve své knihovně a teprve teď jsem se dostal k tomu,abych jí přečetl.A byl jsem překvapený její úrovní.Bylo to dost dobré.Autor psal fakta a a nezabíhal moc do planých řečí.Kniha končí atentátem na prezidenta Lincolna a smrtí jeho vraha.

thorir
03.11.2019

„Jsem přesvědčen, že otroctví spočívá právě tak na nespravedlnosti, jako na zásadách, které jsou nebezpečné obecnému dobru. Přiznávám však, že čistě protiotrokářská teorie je také schopna napáchat mnoho zla. Nepokládám kongres za oprávněný zasahovat do rozhodování jednotlivých států.“
Abraham Lincoln

Kniha o jedné z nejdůležitějších událostí v dějinách Spojených států. Kniha o události, která do značné míry definovala národ a stát, a která rezonuje společností do dnešních dnů. Autor se zaměřil zejména na politické pozadí konfliktu, vlastní boje a válečné kampaně hrají ve výkladu vedlejší úlohu. To však vůbec není na škodu. Naopak, text poskytuje čtenáři detailní vhled na důvody rozpoutání války. To otřepané „válka severních abolicionistů proti jižním otrokářům“ je pouze povrchní a zjednodušené vyjádření. Situace byla, jak už to bývá, mnohem a mnohem složitější. Faktorů bylo mnoho, ani zdaleka tak černobílých, jak se dnes prezentuje a učí v hodinách dějepisu. Jasně, historie nakonec stála na straně Severu, přesto nelze všechny Jižany šmahem odsoudit jako morální zaprodance. Autor se věnuje vnitřní politice, volbě prezidenta Lincolna a též zahraniční politice a mezinárodnímu ohlasu na občanskou válku a celkové hospodářské situaci. Překvapí mnohá fakta, např. že Británie, Britská vláda a britské elity, otevřeně či skrytě podporovala konfederační vládu. Vyzbrojovali lodě, umožňovali kaperství. Mnohé jistě dále překvapí jistá kultivovanost tehdejší politiky a politických nepřátel. Nelze neobdivovat umírněnost některých tehdejších politických velikánů. Z toho by si dnešní svět měl vzít příklad, umění kompromisu, umění uznat porážku a podpořit vítězného kandidáta vlastní strany, eliminovat možnosti rozkolu. Chovali se tak tehdy jak republikáni, tak demokraté. Kde kdo dnes v USA upozorňuje na možnou podobnost dnešní doby s dobou před občanskou válkou, nemyslím si to, ta doba vůbec není podobná.

Kvalitu knihy poněkud sráží množství textových chyb, chybějící a přebývající písmenka, chybné skloňování slov – známka poněkud odfláknuté redakce vydání r. 2017. Obtěžuje to, ale hodnocení kvůli tomu snižovat nebudu.
Potěší naopak značné množství historických kreseb a rytin, dokonale dokreslují dobovou atmosféru.

Povinná četba pro všechny zájemce o americkou historii. Doporučuji.

ondra2
16.02.2016

Lze jen doporučit těm, co je zajímá občanská válka v USA. Oproti knize Jiřího Hutečky - Země krví zbrocená není tak podrobná, pokud jde o samotný průběh vojenských střetnutí, jimiž se nicméně také zabývá a popisuje je, ale sleduje i hospodářské, společenské i zahraničně politické vztahy aktérů konfliktu.