Válka Severu proti Jihu

Kniha není pouze historií občanské války ve Spojených státech. Velmi zevrubně probírá "nevojenské" stránky krvavého knofliktu, který více než před sto lety upoutal pozornost světové veřejnosti, jímž navíc skončila závislost Spojených států na Evropě a její výsledek poznamenal celé světové dějiny pro celé následující století. Tato občanská válka byla katalyzátorem řady procesů, které by se jinak těžko udály. Snad k nejzávažnějším náleží zákon o domovinách, podepsaný Abrahamem Lincolnem, který je dodnes charakterizován jako nejdůležitější zákon amerických dějin. - Doslov Svatoslava Raková. První vydání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/122415/valka-severu-proti-jihu-122415.peg 4.523
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Mladá fronta

Kniha Válka Severu proti Jihu

ondra2
16.02.2016

Lze jen doporučit těm, co je zajímá občanská válka v USA. Oproti knize Jiřího Hutečky - Země krví zbrocená není tak podrobná, pokud jde o samotný průběh vojenských střetnutí, jimiž se nicméně také zabývá a popisuje je, ale sleduje i hospodářské, společenské i zahraničně politické vztahy aktérů konfliktu.

JeKa
13.06.2013

Kniha pojednává, jak už název napovídá, o občanské válce v USA... Autor celou problematiku nahlíží ze širší perspektivy a všímá si postupného oddalování jižních a severních států od počátku 19. století...a to nejen v rovině politické, ale, a to zejména, hospodářské. Vše je podáno velmi srozumitelnou a čtivou formou...přiznávám sice, že rozsáhlé popisy bitev mi místy přišly až zdlouhavé, ale to je spíš způsobeno mými zájmy, než že by se jednalo a deficit knihy jako takové. Nutno totiž uznat, že právě i tyto scény byly na odbornou publikaci popsány živě a dramaticky.

HTO
01.05.2012

Výborná a přehledná kniha o americké občanské válce, možná prvním moderním konfliktu. – Čtenáři Ludvíka Součka, konkrétně jeho výtečné knihy Rakve útočí, ovšem nadskočí u kapitoly o bitvě Merrimaku a Monitoru: Souček výslovně píše, že Catesby ap Roger Jones, jeden z velitelů jižanské obludy, se jmenoval „s důrazem na 'ap' ", kdežto profesor Opatrný ono „ap" vůbec nezmiňuje! Nu, zasmáli jsme se, tak na oplátku: prof. Opatrný na rozdíl od L. S. zase nedělá faktografické chyby.

Výpisek: „Nebezpečí hrozilo secesionistům v Texasu. Tady seděl v guvernérském paláci Sam Houston, bojovník za velké Spojené státy. (...) Houston měl svoji hlavu a odmítl svolat ústavodárné shromáždění. Secesionisté se tedy museli sejít bez povolení pana guvernéra a pěkně potají. Aby se to velký Sam nedověděl a pořádně s nimi nezatočil. Přemístili svoje zasedání několikrát tak dovedně, že se historikové dodnes přou, kolikrát vlastně jednali a co si povídali."