V ženském gulagu u Ledového oceánu

V ženském gulagu u Ledového oceánu https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13999/bmid_v-zenskem-gulagu-u-ledoveho-oceanu-Xu4-13999.jpg 4 26 7

Autorka, občanka Západního Berlína, byla v roce 1952 vylákána do Východního Berlína a zatčena sovětskou tajnou službou. Za údajnou špionáž ji Rusové odsoudili k patnácti letům nucených prací v gulagu. Spolu s podobně zatčenými a odsouzenými ženami byla převezena do Vorkuty u severního polárního kruhu a donucena k otrocké práci v nelidských podmínkách. Kniha je otřesnou výpovědí ženy o době strávené v sovětském koncentračním táboře.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Brána

Im Frauen-GULag am Eismeer , 2005

čef
15.05.2023 5 z 5

Novinářka je vylákána do východního Berlína, které tehdy patřilo DDR, zatčena, mučena, souzena a odvezena na Sibiř. Mnoho jinde již nepublikovaného zde není, ale autenticita je dokonalá, čtenáři je často úzko. K připomenutí tehdejších hrůz stačí kniha více než dobře, ale bohudík dnešní svět je jinde a koho zajímají události před čtyřmi generacemi.

Babo
03.12.2020 4 z 5

O podmínkách života v sovětském gulagu jsem už něco přečetla,takže mě popis nijak nepřekvapil.
Samozřejmě si tu hrůzu neumím představit a v pohodlném ušáku se čte docela dobře .
Co jsem si ale dřív nějak neuvědomila,tak je to,že nejen vlastní lidi zavírali do těchto pracovních táborů,ale odvlekli i obyvatele rozděleného Německa .
Co mě trochu překvapovalo bylo,že mezi vězněnými nebyla nenávist . Vždyť Německo bylo tou zemí,která Sovětský svaz napadl .
Zřejmě to vnímaly,že jsou na jedné lodi a tak není prostor toto řešit .Nevím,,,,

Lenka4
21.03.2020 3 z 5

S chladným odstupem líčený příběh umožňuje detailní nahlédnutí do života v táboře. Vztahy mezi jeho nedobrovolnými obyvatelkami byly z Ursulina pohledu značně ovlivněny jejich národností. Je pochopitelné, že Němky teprve několik let po válce nestály v táborové hierarchii nijak vysoko. Poněkud zamlžené mi připadají události autorčina života, které vedly k jejímu zatčení.

katka3118
19.02.2020 5 z 5

Moc hezké

druzickaster
13.04.2018 4 z 5

Jediné co mi přišlo zvláštní je to, že autorka sama přiznává, že pracovala pro Brity a zároveň pro Rusáky, ale uvězněna byla za údajnou špionáž, to mi tak nějak na tom příběhu nesedělo. Každopádně to byla otřesná doba, kdy se lidé unášeli, mučili, soudili bez nároků na právo a byli odvlečeni do cizího státu na otrocké práce za velmi nelidských podmínek. Myslím, že Rusáci dluží spoustě lidí velkou omluvu a ne kecy v rehabilitaci o zániku nároku na zabavený majetek. Mno historie je myslím už odsoudila sama...

VladkaBU
22.05.2017 4 z 5

... rozhodně stojí za přečtení, už jenom proto, abychom si uvědomili, že před soudem, kde neexistoval jiný rozsudek než trest smrti nebo 25 let v pracovním táboře, mohl tehdy skončit každý, kdo se byť trocho odlišoval od ostatních. Umíte jazyky, určitě budete špion... atd. Buďme rádi, že jsme tu dobu nepoznali

Diorissimmo
10.02.2014 4 z 5

Výpověd ženy, která se stala obětí mašinerie stalinského systému a skončila na několik let v gulagu na Sibiři. Popisuje každodenní život v nelidských podmínkách pracovního tábora, vazební věznice a cestu zpět na svobodu. Ursula Rumin měla štěstí, že v době, kdy byla odsouzena a převezena do gulagu, zemřel Stalin, takže došlo k tomu, že byla nakonec po dvou letech propuštěna a mohla se vrátit zpět do Německa. Kniha s podobnou tématikou jako např. Krvavé jahody, méně drastická, ale o nic méně autentická. Určitě stojí za přečtení.

koncentrační tábory gulagy

Autorovy knížky