V tichomořském ráji

V tichomořském ráji https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314472/mid_v-tichomorskem-raji-wk7-314472.png 5 1 1

Kozel
11.12.2016 5 z 5

Tato útlá knížka, kterou jsem "vyhrabal" ve svém oblíbeném knihkupectví, budiž důkazem, že se v antikvariátech dají nalézt skutečné skvosty. Cestopisy sice nepatří mezi knihy, po nichž bych pravidelně sahal, avšak - prakticky neznámý - příběh Jamese F. O´Connella je čestnou výjimkou.

Příběh je psaný způsobem, který mě dokázal vtáhnout do děje stejně čarovně jako námořní dobrodružství z pera R. L. Stevensona. Rozdíl je v tom, že tady se jedná o skutečné události. Hned úvodem je čtenář zaveden do Austrálie, někdejší trestanecké kolonie britské koruny. Popisy tamního života i prostředí považuji za nejzajímavější úsek knihy (taktéž zajímavý je O´Connellův nález ostrůvku v onom souostroví, na němž objevil stopy lidské činnosti zcela odlišné od ostatních domorodců. Nepodařilo se mi však nalézt, oč se jedná). Větší část pak James samozřejmě věnuje svému pobytu na tehdy neznámých Karolinských ostrovech a jejich domorodým obyvatelům, jakožto životu jejich i mezi nimi. Pokud na tuto knížku, u nás vydanou pouze v roce 1934, narazíte, rozhodně ji otevřete=o)

Autorovy knížky

James F. O'Connell
irská, 1808 - 1854
1934  100%V tichomořském ráji

Kniha V tichomořském ráji je v