V službách štyroch cisárov

V službách štyroch cisárov https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29236/v-sluzbach-styroch-cisarov-29236.jpg 4 9 5

Slovenský husár Ladislav Gabriš-Škultéty prežil 22 vojen, bojoval na 256 bojiskách, slúžil štyrom panovníkom. Vojenská história ho pokladá za vôbec najstaršieho vojaka sveta. Toto je román o jeho životných osudoch a dobrodružstvách.

Oplak
27.04.2022 3 z 5

Začať druhým dielom, aké typické pre mňa...

Neobyčajný príbeh rodáka z Mojtína.
Kto čaká akciou nabitú knihu, niečo v štýle Ďura Červenáka, ten bude sklamaný. Táto kniha totiž paradoxne nie je o vojne. Dokonca by som povedal, že nie je ani o Ladislavovi Gabrišovi (ktorého je tu po hriechu málo). Je o ľuďoch, ich životoch a ich osudoch.
Gabriš bol fajn. Ale priznám sa, že pre mňa bol zaujímavejší Draženović.
- "Kto je to?"
,,Husársky podporučík Draženović."
,,Čo robil v civile?"
,,Študoval teológiu."
,,Prečo nie je kňazom?"
,,Tvrdí, že ho vábia diaľky a zločin..." -

Cítiť, že za knihou je veľa práce. A predsa mi niečo chýbalo, niečo, čo by ju posunulo na päťhviezdičkové hodnotenie. Každopádne, podnetné.

A ktorým štyrom cisárom že to Gábriš slúžil? Boli to Mária Terézia, Jozef II., Leopold II. a František II.

braunerova
17.10.2019 3 z 5

Různé historky husarů Gabriše a Draženoviče střídají dějepisné kapitoly o politickém vývoji ve Francii, které s vyprávěním souvisí jen okrajově. Nechybí "povinné" odsouzení feudálního útlaku a revoluční nadšení chudých sedláků. Ke knize se už vracet nebudu a tak poputuje do knihobudky.

Hebrey
07.09.2019 4 z 5

Až na poněkud zmatené časové uspořádání je příběh velmi zajímavý a nabízí i detailnější vhled do skutečných událostí.

Garik
20.01.2018 5 z 5

Mnoho, mnoho rokov táto „zdedená“ kniha čakala v mojej knižnici, než sa mi konečne uráčilo. Ale neľutujem, pretože všetko má svoj čas a nie je vôbec isté (vlastne tomu sám neverím), či by som pred tými rokmi bol schopný pochopiť toto dielo v celej jeho hĺbke.
Stále som doslova fascinovaný tým, akým spôsobom Ján Martiš dokázal opísať mnohé dejinné udalosti prebiehajúce počas Gabrišovho života a dodnes vlastne neviem, či to bola geniálna realizácia autorského zámeru (vzhľadom k cenzúre) alebo čaro nezamýšľaného. Spomínané opisy totiž možno interpretovať dvojakým spôsobom. A to buď doslovne a v intenciách vtedajšieho ideologického výkladu dejín, alebo (pre – najmä už v dnešnej dobe – informovanejšieho čitateľa) presne naopak.
Ostáva s podivom a k ohromnej škode, že toto jedinečné dielo sa dodnes nedočkalo žiadneho ďalšieho vydania (na hanbu našich nakladateľských domov).

Badger
22.09.2016 4 z 5

Pokračování husara Gabriše po bojištích Evropy.
Opět moc hezky napsané (formou románového vyprávění příběhu strážmistra Gabriše a histrorických událostí té doby v jaké se příběh udává) tyto dvě formy se tu skvěle prolínají a tvoří dokonalý celek.
Stručně:Tímto druhým dílem se dostáváme do období francouzské revoluce.
Mistrně napsaná kniha,která se dá číst i bez prvního dílu-já však doporučuji i ten !!"Takovéto knihy by neměli být opomíjeny-jde o tak zajímavý výklad historie,že by se to možná hodilo i jako povinná četba na školách"

Velká francouzská revoluce (1789-1799) husaři

Ján Martiš