V jižním moři

V jižním moři https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/346421/mid_v-jiznim-mori-yN5-346421.png 4 1 1

Cesta po oblastech jižní části Pacifiku nás přivede na ostrovy obývané nejen Polynézany, ale i jinými národy této oblasti.

Y2T
16.06.2017 4 z 5

Pěkný cestopis z jižních moří (dnes se spíš říká Oceánie). Nejen ve své době celkem ojedinělý. Jazyk je trochu šroubovaný, ale rozhodně pozitivně oceňuji, že autor jako přírodovědec dobře líčí tamní faunu a floru, je přesný v popisech (vzhledem k tehdejší úrovni poznatků) i v názvosloví (používá latinské názvy, takže není problém přesně identifikovat konkrétní druhy).

Autor nás zavade do britských a německých vod, konkrétně do zamí Tonga, (německá) Samoa a Fiji. Zejména v Tonga procestoval všechny souostroví. V ostatních spíše širší okolí hlavního města na hlavním ostrovu.

Když jsem četl zážitky typu "jedu na východ, a je zase včera", "jedu na západ, a po neděli je hned úterý" a úvahy jako "Když jsou 2 lidé v jednémlístnosti, kterou prochází 180. poledník, tak každý z nich má jiný den", a ještě lépe "pokud si jeden člověk lehne přesně na 180. poledník, hledí jedním okem do jednoho dne a druhým do jiného - a udělá li to na přelomu století, hledí jedním okem do 19. století a druhým už do 20. století" tak jsem si vzpomněl na Cimrmany a jejich banální "jdu na sever - a už jdu na jih".

Tichomoří Oceánie

Josef Kořenský
česká, 1847 - 1938
1895  85%Žaponsko
1893  0%Cesta kolem světa - I. díl
1911  0%Amerika
1904  0%K protinožcům
1903  60%Australie

Kniha V jižním moři je v