Úvod do neštěstí

Kultovní kniha amerického psychologa rakouského původu značné části čtenářů ukáže, v kolika disciplínách aspiruje na nešťastníka a jak se v nich zdokonalit. Metody jsou to jednoduché, hojně užívané a člověku se dostane podrobného návodu, jak na to. Vše je odkoukáno z praxe a ověřeno. V podobném duchu pak na Úvod do neštěstí navazuje pokračování s názvem Všechno dobré je k něčemu zlé, kde se může již zkušený a proškolený nešťastník pokusit najít „patent“ na rozum. Příkladem komunikačního cvičení nešťastníka-začátečníka může být následující: „Řekněte, nebo udělejte něco, co může být chápáno vážně, ale také v žertu. Podle toho, jak vám partner odpoví, napadněte ho, že buď zesměšňuje vážnou věc, nebo že nemá smysl pro humor.“ ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30418/uvod-do-nestesti-30418.jpg 4.332

Anleitung zum Unglücklichsein (1983)

Literatura naučná, Psychologie a pedagogika
Vydáno:, Portál

Beebee

Velmi dobrá kniha, podtrženo, sečteno: stojí za to jí přečíst. I pro specialistu v oboru psyché je podnětná, natož pro laiky. Autor ví, o čem píše a navíc má dar to zhutnit do útlé, nadupané knížky, s určitým humorem jemu vlastním.

Janek
24.03.2017

Knížka do tramvaje. Vtipná, ale zároveň velmi poučná. Ne že bych se dozvěděla něco úplně nového, ale v těch popisovaných situacích jsem se - bohužel! - až moc dobře viděla.

radekk33
08.10.2015

Výborná a poučná kniha. Člověk si po přečtění něco odnese. Částečně funguje jako psychoterapie.

medvídě
01.01.2015

Do tohoto se člověk musí začíst. Pokud ne, tak to drhne a nejde nám to. Zajímavě podaný recept na vytváření si neštěstí.

Martyne
08.07.2014

Tak možná jsem už na úrovni pokročilých nešťastníků - přišlo mi, že kniha spíš popisuje mé myšlenkové pochody, než že by mě s něčím do-neštěstí-zavádějícím seznamovala. :D A taky, pokud jste četli Jak skutečná je skutečnost, je tato kniha už asi zbytečná, protože v ní Watzlawick používá hodně (HODNĚ) stejných příkladů, které předtím používal k poukázání na dvojsmyslnost konverzace, ale.. Úvod do neštěstí je vlastně taky v podstatě o interpretaci skutečnosti, takže proč ne, akorát nedoporučuji číst hned pár dní po sobě. :D ..

kejty91
15.03.2014

nic moc - kniha mluvila jen v obecných pojmech, nic co by mě nějak obohatilo, jsem v ní nenašla.

Pablo Kral
19.09.2013

Podle vyjádření samotného autora jde o „úvod a praktickou příručku“. Nejde o nic menšího než „hodit světu záchranný kruh, jinak se utopí v záplavě návodů na štěstí“. Tato mistrovská miniatura čítající 70 stran ve mne zanechala hluboké stopy na celý život, a to nejen proto, že vtipnou formou seznamuje s nejvýznamnějšími myšlenkovými pochody, které nás mohou obrátit v dokonalé nešťastníky. Autor jaksi „za oponou“ i mezi řádky nastiňuje co si snad lze představit za tak nejasným pojmem, jako je „štěstí“. A protože tento problém pochopitelně ustavičně uniká jednoduchému a pozitivnímu řešení, je tato kniha rozhodným přínosem do zlatého fondu „návodů na neštěstí“. Knihu doplňují kongeniální koláže M. Hauptycha. Rád vzpomínám, jak jsme na počátku devadesátých let, kdy kniha poprvé vyšla, inspirovaně diskutovali o konstruování našich intrapsychických procesů. Povinná četba pro zájemce o psychologii a filozofii, ale hlavně pro každého „adepta neštěstí“. Dávám 5*