Útěky

Útěky https://www.databazeknih.cz/img/books/74_/74383/bmid_uteky-mG0-74383.jpg 4 212 53

Čtenářsky vděčné vzpomínky talentované, obdivované, ale i nenáviděné české herečky, která se proslavila nejen svou krásou a filmovými rolemi, ale i vztahem s nacistickým ministrem propagandy Josephem Goebbelsem. Kniha se čte jako napínavý román a Lída Baarová popisuje zákulisí barrandovských ateliérů, zajímavosti z natáčení v předválečném Berlíně a vyznává se i ze své naivity a lehkomyslnosti, která stála u zrodu jejího uměleckého i osobního pádu. Kdysi obletovaná herečka se po válce dočkala obvinění z kolaborace a ocitla se na čas v pankrácké věznici. Po únoru 1948 se jí za dramatických okolností podařilo uprchnout do zahraničí a v Itálii zahájila novou uměleckou kariéru. - Otevřená zpověď Lídy Baarové... Život české herečky, jak jej podle jejího vyprávění zapsal Josef Škvorecký. Poprvé vyšlo v nakladatelství Sixty-Eight Publishers, Corp. v roce 1983. V Československém spisovateli s.r.o. vydání první. Příloha knihy: DVD s Felliniho filmem Darmošlapové, kde Baarová vytvořila roli Giulie Curti.... celý text

hannah2000
09.07.2017 4 z 5

Vzpomínky jsou přehledně a zajímavě sepsané a knížka se velmi dobře čte. Samotný příběh Baarové vede k zamyšlení, jak moc byla herečka ve svých vzpomínkách upřímná, co je pravda a co je upravené. Z jejího vyprávění čiší nezájem o vše, co se netýkalo herectví, její kariéry a jejího života. Přijde mi neskutečné, že by vůbec nevnímala tu zvrácenost, do jaké se Německo před válkou ubíralo. Nejvíc upřímná mi přišla část, ve které vypráví o osudu rodičů a sestry po válce. Lída Baarová si mé sympatie po přečtení moc nezískala, ale odsoudit ji také nemůžu. Nevím totiž, kolik skutečností si nechala pro sebe, co dalšího zlého ji potkalo a co způsobilo ten její odtažitý přístup ke světu. Vyprávění, ať už bylo více či méně upřímné, poodkrylo kromě života Baarové zčásti i dění okolo filmu před válkou a po ní. Proto je kniha zajímavá.

Clamera
18.06.2017 4 z 5

Kvalitní životopisná kniha. Na rozdíl od dalších memoárů Lídy Baarové, které údajně prošly její vlastní silnou autocenzurou, má zřejmě i vysokou vypovídací hodnotu. Příliš mnoho sympatií ve mně hlavní protagonistka nevzbuzovala, nicméně kresba jejího charakteru a postoje k životu je to zajímavá...A byla místa, kdy jsem pro ni měla jistou dávku pochopení. Zkrátka příběh ambiciózní, ješitné a poněkud do sebe zahleděné dámy...příběh, který má "maso a krev", autenticitu, je čtivý a ani styl, v němž je napsán, neurazí.

Atanone
24.05.2017 5 z 5

99% z toho,co si o knize myslím,bylo řečeno v komentářích přede mnou.
Pro mě je úžasné to,že si smím a můžu přečíst verzi samotné L.B,zatímco v minulosti to nebylo umožněno. Jistě,zaráží mě ta naivita,svádět všechno na nevědomost je trošku..no ale na druhou stranu vezměte dva různé lidi a nechte je prožít stejnou situaci- každý z nich ji bude posuzovat jinak.
Jsem ráda,že tuto knihu mám a určitě si ji za pár let přečtu znova

andrii24
21.03.2017 5 z 5

... české Avy Gardner/ové/. Z věže do strže. Varování před magnetizující, dominující, spalující krásou ženy, tak snadno přivyklé chumlati se do norkových kožešin, oblékati si róby z ďáblovy dílny. Hvězdná dáma dlouze čichala k pugétu, smočeném ve zrádném elixíru, až se jí z té vůně zamotala hlava. Byla natolik omámená, že vytrhnout ji z toho luxusu bylo složité, bolestivé, šibeniční. Sláva sálá, výš a výš sahá, až jednoho dne, a může se to stát, ustane, přijde pád a zbude jen...vlezlý chlad. Život může být krásný, ale nesmí brát více než dávat.

Jája92
25.02.2017 5 z 5

Pro mě má tato herečka své osobité kouzlo. Jedni ji zatracují, druzí obdivují a já se řadím mezi druhou skupinu. Zvědavě jsem četla vyprávění Baarové dle Škvoreckého a jsem ráda, že jsem se na chvíli mohla ponořit do jejího světa. Při čtení mi občas bylo smutno, když jsem věděla, jaký neblahý osud bude nosit dlouhá léta na svých bedrech.

edith79
11.02.2017 5 z 5

Lída Baarová pro mě zůstává záhadou. Na jednu stranu inteligentní žena, schopná naučit se jazyk za pár dní, na stranu druhou naivní do sebe zahleděná kráska, která se dokázala bláznivě zamilovat bez ohledu na cokoli. A to i do muže jakým byl Josef Goebbels. V této knize, kterou napsal Škvorecký podle vyprávění Baarové je Lída upřímná a popisuje vše pravdivě. Bohužel v roce 1991 vychází nové, tentokrát Lídou Baarovou osobně sepsané memoáry, kde herečka zcela neupřímně vztah s Goebbelsem popírá. Četla jsem obě knihy, a tato je samozřejmě lepší, jelikož je pravdivá.

TheMelorry
03.02.2017 4 z 5

Kniha se mi moc líbila. Lída Baarová skvěle a čtivě popisuje svůj život. Všechny jeho veselé i stinné stránky. Rozhodně jsem se u knihy nenudila, právě naopak. Velice mě bavila a líbila se mi asi více, než kniha o životě Adiny Mandlové, kterou jsem četla nedávno. Kniha mi přišla jako bezprostřední výpověď jedné z největších československých hereček.

Leninkka
25.01.2017 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem asi za dva dny. Velmi dobře napsaná a čtivá, hltala jsem každou stránku. Člověk se dozví detaily ze života a že to holka neměla v životě vůbec jednoduché. Lída byla prostě mladá, zamilovaná a hlavně naivní.

"Zůstala jsem celý život Češka, ačkoliv málokdo měl, myslím, víc příležitostí vyměnit národnost za kariéru. Snad mohu i říct, že svou pošetilost jsem si odpykala hůř než jiní, kteří ani nebyli pošetilí."

haki34
23.11.2016 5 z 5

neměla to holka jednoduché, pod drobnholedem spolčnosti, významní , často mocí muži, ....a přitom chtěla jen to c všichni - prožít obyčejný život, opravdovou lásku...
příběh mě velmi zaujal, zhltla jsem jedním dechem..

bookcase
18.09.2016 5 z 5

Životní osudy jedné z nejznámějších a nejkrásnějších českých hereček. Byla mladá a hloupá a doplatila na to. Sepsáno hodně čtivě.

Romanka89
04.09.2016 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky filmu. Byla to žena, která krutě platila za to, že jen milovala. Myslím že nikdo jí nemůže mít za zlé, když ve své mladosti a lásce, byla naivní a o politiku se vůbec nezajímala. Vyprávění bylo krásné v tom, jak v oné době byli muži galantní a dámy se chovaly jako dámy. Často si dnes ženy stěžují, že dnešní muži nejsou dost galantní, ale upřímně, my se snad chováme jako dámy? ;-)

Čtenářská výzva 2016: Kniha od veřejně známé osobnosti (ne spisovatele).

sandra5627
02.09.2016 5 z 5

Pěkně zpracovaná kniha a příběh. Musím říct,že jsem měla chvílema skoro slzy na krajíčku. Pro Lídu to bylo opravdu těžké a nedá se soudit něco,co člověk sám nezažil. Každý občas udělá hloupost,ale taky za to zaplatí a to Lída zaplatila pořádně... Škoda opět,že film Lída Baarová je uplně o někom jiném a ne o skutečné Lídě.

Michaela91
23.08.2016 5 z 5

První jsem viděla film, pak až jsem četla tuto knížku. Film byl o hodně jednodušší kniha byla lepší. Lépe popsaná, zajímavá, čtivá. V té době nebylo lehké žít a když se mladá žena zamilovala nemyslela na politiku ani dějiny. Bylo mi jí během čtení strašně líto, co všechno musela vytrpět a prožít.

Xena36
18.08.2016 3 z 5

Uvědomila jsem si, kolik let bylo Baarové, když měla vztah s J. G. Jinými slovy - mladé telecí. Co bychom od ní chtěli? Kdo z nás se ve 21 letech zajímal o politiku, kdo byl natolik vyzrálou osobností, aby přemýšlel nad tím, co mému chování jednou řeknou dějiny? My jsme se o nacismu učili na základce, ona ne. Zahleděná do své krásy, zamilovaná do toho, kdo ji obdivoval. V tomto věku se myslím nedá hovořit o vypočítavosti, ale hlouposti. Ale kdo jsme bez viny, hoďme první kamenem...

Markett
09.08.2016 5 z 5

Panečku, tak tahle kniha byla opravdu dost dobře napsaná a čtivá, až ze stránek mrazilo. Od začátku do konce byl děj napínavý a čím více jsem se dostávala dál, tím více jsem se divila, jak tohle mohla Lída vydržet... vždycky jsem pro Lídu Baarovou měla zvláštní slabost, koneckonců, nejkrásnější prvorepubliková herečka nejde neobdivovat, ale takový životní příběh je fakt až mrazivý. Pan Škvorecký vzpomínky krásně sepsal, klobouk dolů.

pablala
15.07.2016

Tato knížka je brána jako nejvěrohodnější z knih, které byly o Lídě Baarové napsány. Na druhou stranu, je to vzpomínání samotné herečky a my čtenáři nevíme, jak dalece je její vzpomínání a nevědomost skutečné. Ovšem její otevřenost je patrná napříč celou knihou.

_Michelle_
10.05.2016 5 z 5

Lze spekulovat nad tím, co je v knize o Lídě Baarové přidáno a co je naopak ubráno, ale je jisté, že její životní příběh je netradiční, v mnohém vzrušující a v mnohém bohužel tragický, jelikož za nerozvážnost (naivitu, těžko vlastně říct, jak to správně nazvat) se bohužel někdy platí a v tomto případě to byla platba i s lichvářskými úroky, ale i takový může prostě život být. Myslím si, že z této knihy, ač z ní dýchá tíha doby minulé, si lze vzít příklad i dnes, a to ten, že člověk by se neměl vzdávat, i když se situace zdá být beznadějná.

Alemraj
02.04.2016 4 z 5

Kniha stojí za přečtení, napsáno čtivě. Původně jsem si chtěla sehnat ještě jednu knihu (od S.Mottla a doplnit si další informace), ale vhledem k tomu, že jsem si mezitím přečetla A. Mandlovou, tak už mne to ani nezajímalo. L.Baarová byla nešťastná sebestředná, arogantní....a tak by člověk mohl pokračovat.... s Jozkou Goebbelsem byla z ryzí vypočitavosti, ale to bych ji snad ani neměla za zlé. To dělá kde kdo... ale ta její arogance a sebeláska.... ale to už nehodnotím knihu, ale ji samotnou a každý jsme nějaký. Pokud vás toto téma zajímá, určitě knihu doporučuji. Já se možná podívám i na ten film.

mari.seri
29.03.2016 4 z 5

Po knize jsem sáhla po shlédnutí filmu od Renče, na který se snesla vlna kritiky. Život Lídy Baarové zde byl velmi čtivě sepsán. Těžko může kdokoli z nás soudit a odsuzovat její chování. Nežili jsme v té době a nevěděli bychom, to co víme teď. Baarová byla mladá, naivní a dle jejího vyprávění nestála o nic jiného než aby mohla hrát. Neviděla nic špatného na tom hrát v Německu. Podle všech dostupných informací nebyla žádná nacistka, nesnažila se nikomu ublížit, jen se zamilovala do zločince. Spoustu svých životních rozhodnutí si jistě vyčítala, ale takový je život a i když ji srazil na kolena, ona vždy vstala a šla dál. Za to jistě zaslouží obdiv. Za své neuvážené mládí si vytrpěla dost - ztratila celou rodinu a vždycky když se zdálo, že už bude líp, tak se vrátil závan minulosti a nedovolil jí si dlouho užít radosti.
Knížku vřele doporučuju, člověk se od ní ani nemůže odtrhnout :-)

Izu
23.03.2016 4 z 5

Výborně se mi příběh Baarové četl. Doporučuju. Myslím, že je asi nejpravdivěji vylíčen.Aneb : všechna sláva, polní tráva.