Útěk ze Saganu

od:


KoupitKoupit eknihu

Kniha dokumentuje asi nejslavnější útěk válečných zajatců v období druhé světové války . V táboře pro zajaté spojenecké letce v Polsku začali uvěznění vojáci kopat tři tunely , z nichž jeden jim měl umožnit útěk .Do organizace akce se zapojilo mnohoset lidí . Byl zvolen výbor , který vše koordinoval .Zajatí vojáci vyráběli mapy , doklady , šili civilní oděvy z dek , ale hlavně kopali tunely. Bylo rozhodnuto , že uteče 200 lidí .Vybráni byli nejzasloužilejší organizátoři a o zbylých rozhodl los. Pokus o útěk se zdařil pouze částečně , z tábora zmizelo 76 vojáků .Pak Němci objevili východ z tunelu , neboť chybou výpočtu vyústil ve volném terénu , kus za plotem. Mezi úspěšnými letci , kterým se pokus zdařil byli i tři Češi , Arnošt Valenta , Bedřich Dvořák a Ivo Tonder. Po nějaké době byli takřka všichni útěkáři pochytáni , do Británie se dostali jen tři z nich. Německé velení bylo vzteky bez sebe a Adolf Hitler nařídil pro výstrahu 50 letců popravit . Jedním ze zavražděných byl i Arnošt Valenta.Dva zbylí Češi se dožili konce války . Po válce se konal soud z německými vrahy a mnoho jich bylo odsouzeno k trestu smrti. Kniha je velmi poutavě napsána a zajímavý text je doplněn mnoha fotografiemi....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/38566/utek-ze-saganu-38566.jpg 4.34
Žánr:
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno:, Naše vojsko
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

tomash
24.11.2017

Autoři se v knize snaží objektivně popsat největší organizovaný útěk spojeneckých letců ze zajateckého tábora Stalag Luft III, ležícím u Polského města Zagan.
Více se zaměřili na osudy tří československých letců (Arnošta Valenty, Bedřicha Dvořáka a Ivo Tondera), kteří se tohoto útěku zúčastnili.
Kdo se zajímá o leteckou tématiku z doby 2sv. války, tomu tato událost není cizí.
Historická událost byla inspirací k filmu "The Great Escape" https://www.csfd.cz/film/18777-velky-utek/prehled/