Útěk Kryšpína N.

Útěk Kryšpína N. https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357346/bmid_utek-kryspina-n-FvL-357346.jpg 4 69 31

Jedenáctiletý Kryšpín nosí sluchadla, do třídního kolektivu příliš nezapadá a spolužáci si z něj často dělají legraci. Na škole v přírodě už to citlivý Kryšpín nemůže vydržet, a tak raději jedné noci z horské ubytovny uteče. Podaří se Kryšpína najít a poučí se kluci, že ubližovat někomu jen proto, že je jiný, není správné?... celý text

kubík96
04.03.2019 4 z 5

Kryšpín N. je žákem 5. třídy. Má světlé kudrnaté vlasy a "není ani atlet, ani třasořitka." Protože má sluchové postižení, nosí naslouchátka. Je zvídavý, chytrý a má rád hudbu, i když ji neslyší, ale jen vnímá přes vibrace.
Nemá rodiče, žije s "baminkou" a má kamarádku Hang. Protože je jiný, tak mu spolužáci ubližují. Kryšpín se nejdřív ubližování nebrání a uteče, ale na konci příběhu už je odhodlaný se ostatním postavit, protože pochopí, že nemůže pořád utíkat.

huhuc42
03.03.2019 4 z 5

Kryšpín je trochu bojácný kluk, což znásobuje jeho porucha sluchu, kvůli níž vnímá některé úplně běžné zvuky jako děsivé a jiné vůbec neslyší. V průběhu knihy Kryšpín pociťuje především strach o své blízké a smutek. Dále zde však v menší míře vystupuje i vztek vůči svým trýznitelům a matce - „mutr“, která se ho vzdala, a radost, té se dočká hlavně se svou babičkou - „baminkou“ a svou jedinou kamarádkou Hang.
Po fyzické stránce je Kryšpín naprosto běžný, atletický a zručný hoch (až na svou sluchovou vadu). Má kučeravé vlasy.

gimli35
24.08.2018 5 z 5

Napínavý příběh o útěku nedoslýchavého a poněkud bázlivého, avšak o to bystřeji uvažujícího Kryšpína zaujme především spádem děje, který se přímo řítí kupředu. Závěr je možná trochu zbytečně useknutý, ale hlavní poselství se do něj vejde - že člověk má nepřátelům a problémům čelit takříkajíc s otevřeným hledím.

ddian
03.06.2018 5 z 5

Knihu jsem četla svým devítiletým synům před spaním. Byla to pro ně první kniha na toto téma. Doufám, že kdyby se náhodou něco takového dělo u nich ve třídě, už budou vědět, že to nemají nechat být jen tak. Kniha se hezky četla, pro děti byla srozumitelná a poučná. Jen ten konec mohl být více rozepsán. Určitě si od této autorky půjčíme další knihy.

Kitty18
03.08.2017 3 z 5

Knížka hezky nastiňuje problematiku šikany ve škole. Je to všechno hezky napsané. Prolínají se dva pohledy na věc. 1. pohled je Kryšpína, který utekl a bloudí lesem a 2. je pohled policistů a vychovatelů, kteří se snaží Kryšpína najít. V celé knížce je poučení jak pro ty, co jsou šikanováni ale i pro ty, co šikanují.

Knížka je hezká, ale mě osobně se nějak moc nelíbila, ale to může být i tím že to není pro moji věkovou kategorii :) .
Celkově knížky této autorky jsou hezky a poučně napsané.

makushenka
04.01.2017 4 z 5

Má druhá knížka od Ivony Březinové a tuším, že ne poslední. Podle mě skvělá autorka literatury pro děti a mládež, která se dotýká velmi citlivých tematických oblastí, jež je nutné dětem přibližovat. Navíc forma, kterou jsou témata podávána, je jednoduše skvostná. Nádherná, inovativní přirovnání, využívání personifikací, neskutečná gradace příběhu podpořená rychlejším střídáním pohledů Kryšpína vs. ostatních.

JanaT.
16.01.2016 4 z 5

Ano,Liduško,a tyto besedy jsou velmi přínosné,o tématu se tak dozví i nečtenáři.Na té o knize Útěk jsem byla a paní Lída si udržela i v 8.třídě,ačkoliv je text o dětech mladších a já bych jej nechala číst spíš páťáky a šesťáky.

lidunka1
09.11.2015 5 z 5

Jsem moc ráda, že Ivona Březinová píše a řeší problémy dětí a dospívajících. Jsem knihovnice a často mi její knihy často slouží jako podklady k besedám na vážnější témata.

bibi.r
04.08.2015 4 z 5

Super knížky, i když jsem se na konci dost vylekala, když... ale to už bych mohla někomu něco prozradit ;).

TerJac
10.02.2015 5 z 5

Perfektní kniha mísící šikanu i handicap, v závěru s ponaučením. Autorku chválím, prostě supr!

simonabr
02.02.2015 4 z 5

Další z autorčiných knih pro děti s poučením, kdy děti nenápadnou formou učí, že ikdyž někdo hůř slyší, není kvůli tomu méněcenný či dokonce hloupý, že je to člověk jako všichni ostatní, což si zjevně nemyslela parta kluků z jeho třídy, která byla za své chování nakonec právem potrestána. A Kryšpín si uvědomil, že nesmí být slaboch, že se svým handicapem musí bojovat a postavit se i šikaně od spolužáků. Snad si z něho aspoň pár dětí vezme příklad...