Úplně zpřeházené myšlenky

Úplně zpřeházené myšlenky https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197812/bmid_uplne-zprehazene-myslenky-Dwt-197812.jpg 5 3 2

Kniha představuje specifický žánr mezi poezií a prózou, mezi prostým deníkovým záznamem a uměle komponovaným tvarem. Výsledkem je pásmo myšlenek, obrazů, postřehů a glos, které zprostředkovává autorčinu vnitřní zkušenost. V knize jsou použity reprodukce autorčiných obrazů.

Koka
25.10.2016 4 z 5

Texty prozrazují bolavou, rozáhranou mysl, stavy úzkosti a nedůvěry vůči světu i sobě, skepsi a zvláštní způsob humoru.
Naproti tomu autorčiny obrazy, ilustrující knihu, mají úžasný řád, pevné kontury, příběh. Ten nepoměr formy textů a obrazů dává ve výsledku zajímavý efekt, znásobující sílu svého protějšku.
Pozoruhodné, originální, ale asi i hodně draho vykoupené.

Bonda
12.11.2014 5 z 5

Z téhle knihy jsem byla kolem dvaceti úplně paf, přišla mi skoro zázračná. Mnohokrát jsem se pokoušela dopátrat autorku (napsala ještě jednu spíše deníkovou knihu, víc o ní nevím). Pro mě záhadný knižní případ.

Kytice růží. Vím, jak to myslím.

Říkala jsem si, co to je, a ono to bylo: kus peří z peřiny ve škvíře pod dveřmi.

Stromy, které jsou stropem země. Prší a déšť je kontinuita.

Hned brzy zrána řeka mrazivě šeptala, polykala a žbluňkala a šedomodře se rozplývala stromy. Sníh se lepil na kolo.

To mé samotě hrdlo přeteklo.
* *

Margita Bartošová
česká, 1961
1995  73%Jako v zrcadle
1998  93%Úplně zpřeházené myšlenky

Kniha Úplně zpřeházené myšlenky je v