Unášané srdce

Unášané srdce https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501000/bmid_unasane-srdce-rNw-501000.jpg 4 7 2

Je rok 1755 a nad koloniálnym Yorkom vo Virgínii visí hrozba vojny s Francúzskom. Výrobkyňa čokolády Esmée Shawová zvádza boj – so svojím srdcom. Oslávila dvadsiate ôsme narodeniny a zmierila sa s tým, že po neúspešnom vzťahu, ktorý prežila pred desiatimi rokmi a z ktorého sa nikdy nespamätala, prežije zvyšok života sama. Túži však nájsť niečo, čo by ju napĺňalo a dalo jej životu zmysel. Kapitán Henri Lennox sa po dlhej neprítomnosti vrátil do prístavu a je rozhodnutý dostavať maják v nebezpečnej zátoke Chesapeake – sen, o ktorý sa kedysi delil s Esmée. Keď ho však koloniálna vláda požiada, aby viedol tajnú námornú výpravu proti Francúzom, jeho budúcnosť je zrazu neistá. Udrží ich vojna a ľútosť od seba, alebo ich spoločná vízia a oddanosť kolónii zahoja dávne rany, ktoré si navzájom spôsobili? Laura Frantz, autorka bestsellerov a držiteľka literárnych cien, vás v tomto romantickom príbehu o láske a vykúpení prenesie do obdobia plného nebezpečenstiev, číhajúcich na mori aj v srdci... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , i527.net

A Heart Adrift , 2022

MonikaG
15.03.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Pri jej čítaní v človeku zostáva hrejivý pocit. Dej plynie pomaly a nenásilne, fascinuje ma náhľad do vnútorného života postáv, taký charakteristický pre Lauru Frantz. Autorka majstrovsky vykreslila povahy nielen hlavných hrdinov Esmée a Henriho, ale aj vedľajších postáv, pričom pre každú z nich prejavuje pochopenie.
Esmée, čistá duša, kľudná a citlivá, poznamenaná sklamaním, s ktorým sa zo všetkých síl snaží vyrovnať. Henri, silný a úspešný, veľmi čestný a hlboko v srdci citlivý a romantický. Obaja so silnou vierou v Boha, s ktorou kráčajú životom.
V knihe nechýbajú dramatické zvraty, ale sú podané tak, ako ich človek prežíva v skutočnosti - deň za dňom, uveriteľne a s ohľadom na povahy postáv. V mojom súkromnom rebríčku obľúbenosti kníh Laury Frantz radím Unášané srdce hneď za Čipkárku a Kováčovho učňa. Čítanie som si naozaj užila.

vierak
01.02.2023 3 z 5

Lauru Frantz vnímam ako záruku kvalitného kresťanského románu. Všetky jej predošlé diela boli pre mňa pochúťkou. No zdá sa, že nie každý deň je nedeľa. Román Unášané srdce opisuje vzťah dvoch zrelých ľudí, 30-ročnej Esmeé a o čosi staršieho námorného kapitána Hénriho, ktorí sa opäť stretnú po desaťročnom odlúčení. Prvá tretina knihy sa neustále točí okolo otázky: "Ľúbi ma ešte?", akoby autorke neprichádzala na um žiadna zaujímavá zápletka. Ak by knihu napísal iný spisovateľ, nedala by som jej šancu dlhšiu ako sto strán. Kvôli Laure Frantz som však vydržala. Dej sa naozaj rozbehol, hoci trocha pochybujem o reálnosti popisovaného vzhľadom na 18. storočie, do ktoré ho je zasadený. Prekvapivo ku koncu románu prichádzajú nečakané zvraty, akoby inšpirácia nakoniec predsa dorazila, hoci bol už záver.
Mrzí ma to, ale z môjho pohľadu najhoršia Laurina kniha.

Laura Frantz
americká, 1961