Umění 19. a 20. století

Umění 19. a 20. století https://www.databazeknih.cz/img/books/97_/97978/bmid_umeni-19-a-20-stoleti-97978.jpg 4 9 1

Kniha o umění 19. a 20. století podává plastický a přehledný obraz vývoje moderního výtvarnictví a informuje o všech důležitých směrech a osobnostech malířství, sochařství i architektury této doby. Sto třináct barevných a jedenadevadesát černobílých reprodukcí ilustruje autorův výklad problematiky jednotlivých směrů — od neoklasicismu a romantismu přes impresionismus, secesi, kubismus, expresionismus až k umění téměř současnému — k šedesátým létům našeho století. Nespornou předností této publikace je skutečnost, že český vydavatel mohl použít rozsáhlý zahraniční obrazový materiál. Na druhé straně se však autor nemohl opřít o dostatek analytických prací prověřených systematickým vědeckým bádáním, jako tomu bylo u předchozích svazků edice. Při vší snaze o respektování faktů a co nej lepší vystižení vývoje umění v posledních desetiletích se proto nevyhnul zjednodušením a z hlediska socialistického pojetí dějin umění mnohé i vynechal. Byly proto některé pasáže knihy doplněny poznámkami, které mají čtenáře orientovat při dalším studiu. Doslov Ľudovíta Petránského je pak kritickým zamyšlením nad celou problematikou. Jsme přesvědčeni, že podobně jako ostatní svazky edice Umění světa bude kniha Umění 19. a 20. století pro českého čtenáře užitečná. Devět dílů této řady jej provázelo po stezkách starého umění — pravěkého a primitivního, středověkého, byzantského, islámského, orientálního, renesančního, barokního. Desátý — závěrečný — poskytne základní přehled a materiál o vývoji v oblasti tak citlivé a mnohotvárné, jakou je umění moderní. O autorovi: Historik umění Norbert Lynton stojí v čele Školy dějin umění na Chelsea School of Art v Londýně. Je autorem monografie o Paulu Kleeovi a spoluautorem Simpsonových Dějin architektury (4. díl: Renesance). Napsal také kapitolu o renesanční architektuře do publikace World Architecture. Působí jako umělecký kritik listu The Guardian a jako redaktor revue Art International. Přispívá články a recenzemi do periodik The Burlington Magazine, The New Statesman a The Times.... celý text

Literatura naučná Umění
Vydáno: , Artia
Originální název:

Landmarks of the World’s Art. The Modern World , 1965


více info...

Přidat komentář

HTO
24.06.2012 5 z 5

Krásně napsaná a informativní kniha, které ovšem tehdejší československá redakce nezapomněla vytknout, že nepíše o umění socialistických zemí. Vzhledem k tomu, že autorem je Angličan, člověk se dozví i řadu tehdy jinde nedostupných údajů o umělcích ze Spojeného království, včetně překvapivých informací o britském surrealismu, nebo naopak známé historii Brancusiho sochy, kterou celníci v USA odmítli uznat za umění (které nepodléhá clu) a to, zda to umění je či ne šlo až k soudu (a umění to bylo). Neváhá také v knize psát o svých vlastních názorech, což není u encyklopedií tohoto typu úplně obvyklé. Kniha má taky vynikající obrazovou přílohu. Kniha se vám jistě bude líbit jako mně, i kdybyste ji náhodou jako já nečetli na sluníčku na balkóně s pěti psy na klíně.


Výpisky:

Constantin Brancusi říkal: Nehledejte žádné neznámé formule nebo záhady. Nabízím vám čistou radost. Dívejte se na moje sochy tak dlouho, až to svedete."

Násilí, jímž totalitní vlády potlačovaly všechno moderní umění a snažily se vnutit mu určitý sloh a funkci, je měřítkem toho, jak významnou úlohu hraje umění v duchovním životě člověka a jak působí moderní umění protiautoritářsky."

Gabovo využívání umělých hmot vneslo do konstruktivismu lyrismus, s nímž se v původních záměrech tohoto směru nepočítalo, který jim však nikterak neodporuje."

Hans Arp: Umění je plod, který v člověku roste jako plod na rostlině nebo jako dítě v matčině lůně."

Arpova poetická, nicméně precizní sochařská mluva byla neocenitelným protějškem neosobní a geometrické abstrakci, která se objevila ve dvacátých letech v Holandsku a ve střední Evropě."

Mluvilo se o tom, že Wright vědomě nebo nevědomě pojal tuto stavbu [Taliesin West] tak, aby v budoucnu dělala dojem působivé ruiny."

Autorovy knížky

Norbert Lynton
anglická, 1927 - 2007
1981  87%Umění 19. a 20. století