Ukradené dětství

Ukradené dětství líčí osudy autorčiny rodiny. Po okupaci v roce 1968 začal být její otec jako kritik režimu pronásledován a vyhozen z práce. Po několika letech mu úřady dovolily odjet do zahraničí, ale vzápětí ho zbavily občanství. A tak musí malá Káťa spolu s rodiči a mladším bratříčkem odjet ze země, v níž strávila dětství, a vydat se na sever - nejprve do Dánska a později do Švédska, kde se rodina usadí natrvalo. Pro Káťu to není vůbec snadné, musí se vyrovnat se steskem po domově, po milované babičce a po kamarádech, naučit se nový jazyk a navíc bojovat se šikanou ze strany švédských spolužáků. Postupně se však v nové zemi zabydluje. K tomu ji dopomůže i pozvání neznámé švédské rodiny, aby u ní na venkově strávila léto a poznala tak kulturu a zvyky své nové země zblízka. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/57_/578/ukradene-detstvi-578.jpg 437
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Mladá fronta

lidunka1

Tato knížka se mi líbila a doporučila bych ji k četbě generaci, která už nezažila totalitu.

Jirinamac
04.02.2016

Krásně popsaná blbá doba z pohledu dítěte

DominaCZ
15.11.2015

Již úvod mě hrozně štval - popisuje se jako největší chudinka a oběť na světě.
Přitom se jí nic extra nedělo - holt se stěhovali a cestovali - žila si tak, jak se domácím ani nesnilo. Ta šikana? Ta se v ČSR taky vyskytovala, takže by jí třeba neunikla. Navíc to přešlo, takže ji nemělo co poznamenat, aby o tom musela psát knihu, jež se má dotknout srdcí.
Mě se spíš dotýkala ta miliarda zdrobnělinek a to, že v roce si pamatuje samu sebe a že ve 4 letech si pamatuje, jak uvažovala nenávistně v srpnu 68.
Šíleně mě tohle "dílo" i autorka štve.

marcela6320
13.07.2015

hezké čtení

MagdaS
14.10.2014

Malé Káti mi bylo opravdu líto. Když si uvědomím, co všechno musela dokázat v cizí zemi, má p. Janouchová můj obdiv. Na druhou stranu nezávidím, že ve Švédsku má "cejch" cizince a pro ni je cizinou rodné Československo.