Ukradené dětství

Ukradené dětství https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478621/bmid_ukradene-detstvi-4EW-478621.jpeg 5 67 17

Do svých pěti let jsem žila relativně normálním životem. Sice u cizích lidí, ale byli na mě docela hodní. Pak se všechno změnilo a já poznala pravé peklo na zemi. Málokdo si umí představit, jaké to je, když vás někdo bije, týrá hlady, nutí dřít jako koně a dokonce sexuálně zneužívá. Někdy jsem už nechtěla ani být. Mohla jsem buď něco udělat, nebo zemřít. Tento krutý pravdivý příběh se odvíjí v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století ve vyspělém Švýcarsku.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , Alpress

Niemandskinder: Verdingt und Verachtet. Meine Kindheit in der Schweiz , 2017

Madi
26.03.2024 5 z 5

Strašné. Místy jsem si říkala, ze je neuvěřitelné, kolik krutosti a týrání dokáže přežít tak malé dítě. Když jsem četla o tom jak malá Lisa touží jen po projevu lasky, nebo si chtěla hrát s ostatními, ale děcka ji šikanovali, opravdu mě to bolelo.
Někdo tu psal, že ten konec je takový zrychlený-ano, taky mám ten názor. Přišlo mi, že autorka chtěla popsat především svoje dětství.
A otázka za milion. Jak dopadla Anna?

janca1705
07.08.2023 5 z 5

Určitě stojí za přečtení, doporučuji!

VladkaBU
18.07.2023 5 z 5

... tak tohle bylo ještě horší než Děti na zabití. S hrůzou jsem zjistila, že dětští otroci byli ještě pár let před mým narozením. Dětství o strachu, bezmocnosti, krutosti, nesvobodě. Lisa byla jako ten horký brambor, co si ho jedni předávají druhým. To si nikdo neumí představit

knihomol1985
30.03.2023 5 z 5

Hodně silné dech beroucí čtení - není asi pro citlivé jedince...

sidonka
18.11.2022 4 z 5

Hodně čtivě napsáno, ale příběh je hodně smutný, bolestivý a až neuvěřitelný, že se toto mohlo dít před půl stoletím a že ta Lisa měla takovou smůlu na lidi kolem sebe

Killerka
17.11.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha je opravdu hodně krutá! Ale paradoxně nejhůř jsem snášela ty její pocity, když se dostala do slušné rodiny, kde neustále čekala, kdy jí někdo zbije nebo někam zavře.
Nicméně jako trochu starší měla Lisa skvělou sebereflexi, že si uvědomovala, že se tak chová kvůli "výchově".

alena7008
27.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Lisa, jenž je hlavní hrdinkou, je dána k adopci a pendluje mezi pěstouny, kteří ji zpravidla zneužívají k dětské práci a jak bych řekla, zacházejí s ní hůř než s kusem hadru. Vůbec se jí nedivím, že utíkala a pokusila se o sebevraždu. Na konci knihy jsem brečela radostí, že i přes to všechno, zvládne žít normální život

michaela.22
30.06.2022 5 z 5

(SPOILER) Lisa, která od útlého mládí pendluje mezi pěstouny, zažívá fyzické, psychické i sexuální násilí. Kniha je místy opravdu drsná a chvílemi jsem měla chuť jí ani nedočítat. Zvědavost však vyhrála a jsem za to ráda. Oceňuji dokonalé popisy. První část knihy jde hodně do detailů, zatímco ke konci knihy jsem měla pocit, že je až příliš rychlá a trošku jsem se ztrácela v ději. V každém případě mě děj hodně zasáhl a o to víc si vážím toho, že jsem měla normální dětství. Rozhodně doporučuji.

japam
01.04.2022 5 z 5

Drsný příběh. Oko nezůstalo suché. Nechápu že někdo může takhle zacházet s dětmi.

cornetka
28.02.2022 5 z 5

Tvrdý a surový příběh bez příkras o Lise, která byla odebrána své matce a tak “tráví” dětství po pěstounských a adoptivních rodinách, kde se stává otrokem, dře od rána do večera a ještě je týrána, je jí fyzicky ubližováno a ve finále je i zneužívána. Je to silný příběh a klobouk dolů, že to Lisa přežila a nakonec vede ten správný život. U téhle knihy se smát rozhodně nebudete, ale i tak stojí za přečtení. Neumím se ani představit, že se něco takového mohlo dít a už vůbec ne, že bych to zažila osobně.

kirkpatrick
26.12.2021 5 z 5

Tak to byl docela drsný příběh, který mnou otřásl a během čtení mi šly do očí i slzy. Obdivuji autorku, že to celé dokázala sepsat a snad se jí už v dospělosti celkem daří.

Lucienka220
19.12.2021 5 z 5

Tak tohle byla opravdu síla. Nad příběhem malé dětské nevolnice jsem měla několikrát slzy v očích. Nejhorší je, že příběh je napsaný podle skutečnosti - Lisa všechny ty hrůzy prožila. Kolikrát jsem si musela připomínat, že se nejedná příběh sirotka z Lowoodu či Olivera Twista z viktoriánské Anglie, ale o život dívenky narozené jako já v 60. letech 20. století , na rozdíl ode mne ale ve Švýcarsku a ne komunistickém Československu. I když o švýcarské demokracii pochybuji už od chvíle, kdy jsem zjistila, že ženy tam získaly volební právo až v roce 1971.

Blaufik
28.11.2021 4 z 5

Tento silný příběh je něčím, co se mnou opravdu otřáslo a doslova mne bolelo číst, jak se s dětmi zacházelo. Rozhodně tuto temnou kapitolu švýcarských dějin doporučuji každému, koho alespoň trochu zaujala.

cori
06.11.2021 3 z 5

Byla jsem se šokovaná, že v demokratickém Švýcarsku bylo legální až do roku 1978 využívat děti k námezdní práci. O nucené adopci a sterilizaci nemluvě. Bylo šílené, co všechno malá Lisa musela vytrpět a nikdo ji nepomohl.

Damaj
20.09.2021 5 z 5

Smutný životní příběh Lisy od malého děvčátka po dospělost, který čtenářem otřese. To, co si v životě musela prožít za týrání, odstrkování, zneužívání a další je hrozné a o to horší, že se jedná o příběh skutečný.

enite22
14.09.2021

strašně silný a smutný příběh, který sama autorka prožila od malého dítěte po dospělost... Je to až místy neuvěřitelný, ačkoliv je podle skutečné události... Kniha se čte sama a vtáhne do děje, že jsem se nemohla odtrhnout a musela číst dál a dál...

Jurajovamaka
10.08.2021 5 z 5

Príbeh, ktorý Vám zlomí srdce...
Zaujímavý veľmi smutný príbeh o dievčatku, ktoré hneď po narodení odoberú matke a ono končí v sirotinci..neskôr u pestúnov...celý život putuje po rôznych detských domovoch, či pestúnskych rodinách...všade s nim kruto zachádzajú, bijú ho a zneužívajú...najviac jeho nevlastná matka Anna, ktorá ho týra krutými spôsobmi od výmyslu sveta...človeku sa až mozog zastavuje akej krutosti sme ľudia schopní...
Príbeh sa číta veľmi ťažko, nakoľko je veľmi citlivý a chytajúci za srdce...
Celý život dieťaťu hovoria o jeho matke, že bola zlá, zhýralá ženská, ktorá sa ho vzdala, opak je však pravdou...rozuzlenie prichádza v závere knihy...
Zaujíma VÁS ako to celé v skutočnosti bolo? Tak siahnite po tejto knihe, ktorá práve vychádza v cz jazyku.
ODPORÚČAM :-)
Ďalšie moje recenzie na knihy istagram: majusikboxxy ♡