Ukotvení: Jak se spřátelit s nervovým systémem pomocí polyvagální teorie

nehodnoceno
Ukotvení: Jak se spřátelit s nervovým systémem pomocí polyvagální teorie https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/526840/bmid_ukotveni-jak-se-spratelit-s-nervovy-65d0bf8deb46a.png 0 0 1

Pokud máte pocit, že vás každodenní stresy vyloženě ohrožují na životě, má to svůj důvod – váš nervový systém není v rovnováze. Průlomový poznatek polyvagální teorie spočívá v tom, že můžeme regulovat funkci svého bloudivého nervu, hlavní „informační dálnice“ těla, a najít tak cestu zpět k pocitu životní pohody. V knize Ukotvení nám Deb Dana předkládá neotřelou prezentaci polyvagální teorie a poté nám ukazuje, jak lze tuto vědeckou disciplínu praktickými způsoby vnést do života a změnit tak náš vztah k tělu. Prostřednictvím v praxi ověřených technik nám Deb Dana nabízí možnost osvojit si dovednosti, díky nimž si budeme moci lépe v každém okamžiku lépe uvědomovat svůj nervový systém a obnovit schopnost čelit velkým i malým životním výzvám.... celý text

Duchovní literatura Osobní rozvoj a styl
Vydáno: , Maitrea

Anchored: How to Befriend Your Nervous System Using Polyvagal Theory , 2021

pahorkatina
20.11.2023

Ač jsem ke knize přistupovala skepticky (polyvagální teorie není empiricky prokázaná, ačkoliv o ní anotace hovoří jako o vědecké disciplíně), něčím si získala moji pozornost. Jako hlavní přínos této knihy pak vnímám zejména to, že text mi umožnil poměrně dobře zmapovat psychické polohy, kterými si člověk v různé intenzitě prochází, a to ne ani tak ve smyslu představované teorie, jako spíše v obecné rovině díky z mého subjektivního pohledu vhodně zvoleným slovním obratům. Některá cvičení z knihy mě inspirovala ke kreativnímu zkoumání mé psychiky, jiná ve mě zanechala spíše pachuť pochybných vizualizačních technik a na základě svého úsudku jsem jim nevěnovala pozornost (zejména představy nervových drah a jejich prolínání apod.). Samotný text recenze odpovídá hodnocení 50/50, nicméně knihu nehodnotím z důvodu falešné vědeckosti - již zmíněný obrat v anotaci a také musím zmínit citační aparát, o který jsou ale opřena jen příležitostná (hlavní téma knihy pouze doplňující) tvrzení. Popis samotné polyvagální teorie v citacích oporu vzhledem k výše uvedenému nemá. Knihu bych ale nezatracovala, ač rozhodně nenahrazuje terapii, nemohu jí upřít částečnou přínosnost pro mě samou.

Autorovy knížky

Deb Dana
americká
2023  %Ukotvení: Jak se spřátelit s nervovým systémem pomocí polyvagální teorie

Kniha Ukotvení: Jak se spřátelit s nervovým systémem pomocí polyvagální teorie je v