U: Ztraceni v metru

U: Ztraceni v metru https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497481/bmid_u-63e4ca0dd78bc.jpg 3 33 12

Timur Vermes umí své čtenáře jaksepatří překvapit a jeho nový román U lze jen těžko srovnávat s autorovými předchozími dvěma knihami. A co že vlastně znamená to U v názvu? Je to zkratka berlínského metra, U-Bahnu. A přesně a pouze tam se odehrává děj rozsahem nevelké knihy. Zdánlivě obyčejná situace: Anke Lohmová má za sebou únavnou služební cestu. Už jen pět stanic metra ji dělí od sprchy a čerstvě povlečené postele. V noční podzemce s ní sedí pouze jakýsi nesympatický mladík, a ten příští stanici vystupuje. Ostatně… neměli být už dávno tam? Z obvyklých dvou minut jízdy je najednou pět, pak deset, dvacet, a vlak se řítí stále dál temnotou, bez zastávek… do neznáma. Originální napínavý příběh vyprávěný v minimalistických větách zní jako zlověstné staccato, jen tu a tam jím probublá Vermesův pověstný sarkastický humor.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Argo

U: U-Bahn , 2021

FrozenFelix
10.02.2024 2 z 5

Zajímavý surrealistický počin, který by od bezejmeného autora pravděpodobně žádným větším vydavatelstvím nikdy neprošel. Byla by to hezká povídka, ale kniha může začít s časem nudit.

flare
08.09.2023 3 z 5

Takova rychlopalba ke kafi no..;-)

Žirka
09.08.2023 2 z 5

Škoda přeškoda, že chybí pořádná pointa. Samotný text není zlý, ale čekala jsem velkolepý závěr.

hana1070
10.07.2023 5 z 5

Poměrně dost divná kniha o jedné jízdě metrem:-).
Ale bavilo mě to.

Ronnie68
16.06.2023 2 z 5

Kniha má jinou formu psaní... To se musí uznat ... Ale ten proud myšlenek... Chvílemi jsem se ztrácela jestli mluví on nebo ona ... Bylo to takové zmatené... Ale ze začátku se mi to i lehce líbilo...

sidini
28.05.2023 4 z 5

Nečekejte knihu, na kterou jste byli doteď zvyklí. Záhadný příběh, prezentovaný minimalistickým stylem, má spád. Já jsem se nenudila. Právě díky zvolené formě krátkých vět a grafické úpravě uvidíte a uslyšíte, co se může stát během jedné podezřele dlouhé cesty metrem. A nebo také nemůže?

LukasZdan
13.05.2023 2 z 5

Už při kupování téhle knihy jsem měl pocit, že to nebude stát za to. A moje předtucha měla pravdu. Děj je prostě nijaký, nezajímavý. Timur Vermes ale vsadil na neotřelou formu psaní, kterou jsem ještě neviděl, a kvůli tomu jsem to četl. Je to surrealistická jízda sledování slov, která vám ale nic nedá. Oceňuji ale zejména i překlad, originál jsem samozřejmě nečetl, ale čeština působila dobrým dojmem, který v některých do češtiny přeložených knihách někdy chybí.

maure
06.05.2023 2 z 5

Autor si hraje s formou, ale knížka je o ničem, jako záznam nějakého myšlenkového průjmu.

LadyAnn
19.03.2023 1 z 5

Uf, škoda papíru :(

bejan
18.03.2023 1 z 5

Za mě jediné: ta kniha postrádá smysl.

Ládja
14.03.2023 1 z 5

Tak tohle ne. Beze smyslu, bez napětí, bez nápadu. 1* za pár zajímavějších pasáží, ale jinak nic...

katchamccall
10.03.2023 4 z 5

Divná kniha. Křup. Asi jsem mimo její vlnu. Křach. Cesta metrem je pro cvoky. Omitkadrobkykachlicky.

Timur Vermes
německá, 1967