Tychonova hvězda

Tychonova hvězda https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/58293/bmid_tychonova-hvezda-sDD-58293.jpg 3 3 2

Novela vypráví příběh prosté, stárnoucí umyvačky nádobí z pražské restaurace, která si obtížně zvyká na úděl "nepotřebné" důchodkyně, cítí se nuceným odchodem na odpočinek zaskočena, protože má ještě dost elánu a vitality, kterou chtěla uplatnit v další práci. Vinou roztržky s bývalými spolupracovníky se dostává v prvních týdnech do vášné duševní krize, kterou však díky své povaze dokáže překonat a uniknout hrozící samotě. Atmosféru příběhu s optimistickým vyzněním a ženským humorem dotváří prostředí Nového Světa, oázy klidu uprostřed hlučícího velkoměsta.... celý text

Kopretina
09.07.2017 2 z 5

Útlou knížku jsem nosila v kabelce a četla po chvilkách v autobusu, vlaku atd. Dnes jsem ji násilím ve vlaku dočetla. 57ti letá žena je poslána do důchodu, byla jako rázná umývačka nádobí v hospodě nepohodlná. Je z toho velmi rozčarovaná a protože neumí sedět doma se založenýma rukama, pustí se do malování bytu, začíná pomáhat lidem v okolí a hledá svou hvězdu "aby se jen nezdála, ale aby byla", jak ji to kdysi dávno radil její otec. Časem pochopí některé věci v životě, které by nepochopila, kdyby se propuštění z práce nestalo. Mně nejvíce zaujalo to, že se dalo jít v 57 do důchodu, to bych znovu zavedla. Jinak mě kniha neoslovila.

WEIL
02.01.2011 3 z 5

Příběh, který je možné vidět nyní, který je nadčasový, neb určitý druh lidských problémů čeká v koloběhu života na mnohé z nás.

Zuzana Kočová
česká, 1922 - 1988