Tvrďáci

Nelítostný mafiánský román o nelítostném gangsterovi: Vince Coll získal kdysi kvůli své brutalitě přezdívku Vzteklý pes – Tvrďáci líčí krátkou kariéru této skutečné postavy newyorského podsvětí. Je parné léto roku 1931, ve Spojených státech platí prohibice a mafiánské gangy svádí neúprosný boj o nelegální trh s alkoholem. Mladý Loretto na newyorské ulici čeká na kamaráda, aby s ním oslavil své jednadvacetiny. Loretto vyrostl v sirotčinci – neví, kdo jsou jeho rodiče, a nikam nepatří. Na silnici před ním zastaví auto a vypukne ohlušující střelba, po níž zůstane na zemi několik krvácejících dětí – jedno z nich později zemře. V autě, ze kterého se střílelo, sedí i Lorettův přítel Vince Coll. A Loretto se ocitá v nepravý čas na nepravém místě......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/269636/big_tvrdaci-yPL-269636.jpg 3.132
Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Knižní klub

Toughs, 2014

Kniha Tvrďáci

Milonak
13.03.2021

Knihu jsem dostal jako dárek a netušil jsem o co jde. A nebyla vůbec špatná. Ačkoliv se jedná o velice jednoduchou zápletku - ovládnutí trhu v New Yorku některou z mafiánských skupin, tak i přesto mě těch více jak 400 stran nenudilo a naopak se velice dobře četlo. Místy to bylo trošku zdlouhavé (soudní proces s Vincem + některá další místa) a zásadní problém jsem měl také s tím, že se v podstatě nedá skoro žádné postavě fandit, jelikož se jedná o mafiánské svině s morálkou na nule, nebo se jí blížící. Nicméně když se na to člověk povznese, tak jde o čtivou knihu napsanou tak, že až do posledních stránek není jisté, jak to všechno dopadne, i když s přibývajícími stránkami to lze očekávat. Váhám mezi 3 a 4*, ale 4 si to nezaslouží.

denča1000
01.06.2019

Když jsem do ruky brala tuhle knihu, vlastně jsem vůbec nevěděla, co jdu číst. Mé představy o knize byly zcela jiné. Po přečtení prvních několika stránek, jsem nevěděla, zda-li mám knihu začít číst znovu, nebo ji odložit, protože mě nebaví . Děj se nezačal ještě ani odvíjet a už se v knize objevilo tolik postav, které tam vůbec nezapadají. Nějak jsem se tím začátkem prokousala, protože mě něco nutilo dát knize šanci… A nelituji… vyklubal se z toho takový děj, až se mi žaludek točil.Takový masakr jsem nečekala , bylo to překvapení za překvapením. . Teprve v polovině, mě začala kniha bavit a vžila jsem se do ní. A na konci jsem zůstala v šoku...

Kniha je podle skutečné události

1T0S_
26.04.2019

Kdo čeká druhého Kmotra, bude zklamán.

Obrovským problémem této knihy jsou postavy. Žádná z nich není nijak extra zapamatovatelná či něčím výjimečná, všechny jsou jak přes kopírák. Nemastné, neslané, nijaké. Jejich dialogy jsou též zcela nepovedené - neobsahují téměř žádnou hovorovou mluvu, argot chybí.

Děj je nepropracovaný. Sice víte, že je ve městě pár mafiánů a že po sobě jdou, ale absolutně chybí motiv či nějaká hlubší pointa. 400 stran se hrozně táhne, postavy se téměř nevyvíjí a děj ne a ne se pohnout. Na konci se začne něco dít, ale je to dost děsný klišé.

Pokud je zde něco, co bych mohl pochválit, tak jsou to rozhodně autentické podklady. Když už jsem si neužil děj, tak jsem se alespoň něco dozvěděl o působení mafie ve třicátých letech minulého století.

2/5

trudoš
12.01.2019

Těch čtyři sta stran je zkrátka moc, na to, s jak jednoduchou zápletkou román vlastně pracuje. A Ed Falco není Mario Puzo, což se podepisuje především na jalových dialozích a ději, který se potácí odněkud nikam. Postavy obyčejné, gradace nulová, stylistika fádní. V důsledku provedení připomíná televizní inscenaci, v níž se hodně, ale skutečně hodně, mluví, a občas se někomu stane něco moc ošklivého. To, že je pak finále završeno stylovým masakrem, už dneska překvapí asi jen málokoho. K dobru ovšem autorovi musím přiznat autentické kulisy, jež jsou dotvářeny faktografickou posloupností významných událostí v pozadí příběhu. Člověk si tak udělá pěknou představu o zločineckém podsvětí v New Yorku roku 1931. Na druhou stranu, neustálé ujišťování o tom, kdo je jak velký tvrďák ve mně neustále evokovalo dojem, že čtu nepovedenou podpultovou erotiku. Celkově tedy zklamání, hlavně kvůli promarněnému potenciálu. Protože tuhle tématiku uchopit moderně lze - Dennis Lehane je toho zářným příkladem.

CharlesWard
13.10.2018

Pokus o levnou rychlosmažku, která se zoufale snaží napodobit Puzzův styl. A pochopitelně zcela selhává. Příběh knihy nedává smysl, nebojím se ho označit za meta (neboť jako by až nebyl) a 416 stran čtení o postavách, jejichž ústřední motivace zkrátka nedává smysl, je prostě plýtvání časem. Rozhodně za tohle nedávejte peníze. Falco si to nezaslouží!

ropo
28.06.2018

Kniha tu sice nedostala bůhvíjaké hodnocení, já ji však musím hodnotit jako vydařenou. Celkově styl jakým byla napsána mi připoměl Maria Puza. A také se mi líbí, že vychází ze skutečných postav a událostí.

vysypanel
04.02.2017

Zajímavý pohled zevnitř na mafiány. Vynáší to dost, ale kdo s tím nepřestane,má smůlu. ..

Oksalakka
05.11.2016

Mizerná věc. Vata vycpaná další vatou. Jedna hvězdička za jakž takž obstojný závěr. Na záložce stojí, že pán, který tohle napsal, působí jako profesor angličtiny a vede kursy tvůrčího psaní. Pámbů s námi a všechno zlý pryč!