Tvář vody

Tvář vody https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367291/bmid_tvar-vody-bgP-367291.jpg 4 321 96

Příběh jako z jiného světa zasazený do Ameriky šedesátých let a odehrávající se na pozadí studené války. Elisa žije osamělý život v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jedinou radostí pro ni je, když si před noční směnou vybírá, jaké střevíčky na podpatcích si obuje. Ale poté, co s kolegyní Zeldou odhalí utajovaný vládní experiment, se její dosavadní život navždy změní. Tvář vody je neobvyklý a křehký příběh o lásce, svobodě, sebeúctě a rovnováze v přírodě, který zpracovali dva umělci ve dvou různých médiích. Tvář vody ve filmovém zpracování obdržena dva Zlaté glóby – za režii Guillerma del Tora a hudbu Alexandra Desplata.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Host

The Shape of Water , 2018

LadyAlis
24.03.2018 odpad!

Bohužel jsem knihu nedočetla ani do poloviny. Tohle není hold můj šálek kávy.

kytarka
24.03.2018 3 z 5

Tak tohle asi úplně nebyl můj šálek kávy. Příběh o tom kdy v amozonii odchytí rybího tvora a přivezou ho do výzkumného střediska v Baltimoru. Nápad na příběh je to velmi zajímavý. Nicméně kniha mě moc nebavila, ale určitě nepatří k těm co ani nedočtete. Holt asi tenhle žánr není pro mě.

JointlieKat94
22.03.2018 5 z 5

Musím říct, jakmile vyšla kniha, neměla jsem o ní moc zájem.. pak jsem nainstalovala do mobilu čtečku, tuto knihu mi poslal kolega. Tak jsem se do ní pustila. Zhltla jsem jí během 3 večerů v práci. A byla jsem nadšená, napnutá! Potřebovala jsem vědět, jak to dopadne. Bylo v tom všechno, láska, napětí, agrese, sprostý slova, násilí.. rusáci, angličani, černoši, běloši.. zvířata, tvorové. Naprosto se to povedlo. Moc se mi kniha líbila. ;)

Kozel65
22.03.2018 4 z 5

Na první pohled klišé: příběh věčného boje dobra a zla na pozadí studené války, zde okořeněný zvláštní bytostí s "božskou" podstatou. Konec samozřejmě dobrý, ani jsem jiný nečekala (upřímně: jinak by se při sledování filmu americký divák v kině mohl udusit popkornem:-)) Po přečtení knížky a krátkém zamyšleni, kdy jsem odkryla tu první vrstvu, oceňuji prokreslení jednotlivých postav, hlavně jejich vývoj vlivem setkání s "božskou" bytostí, ať už přímo, nebo zprostředkovaně (rodina hlavního záporného hrdiny). Příběh je svižný, psaný čtivě, nabitý emocemi a ano, cílí na citověji laděné čtenáře.

Makropulos
20.03.2018 2 z 5

Tak tahle kniha je nacpaná snad vším, co autory napadlo. Fantasy romance posazená do Ameriky 60. let minulého století. Takže tu máme studenou válku a ruské špióny, hendikepovanou hlavní hrdinku pocházející se sirotčince, manželku v domácnosti bojující o své místo ve společnosti, úžasnou černošskou kamarádku, která se všude zjeví a pomůže, homosexuálního malíře, brutálního vojáka postiženého strašnými zážitky z války, diskriminaci černochů a homosexuálů, feminismus, záhadný a utajený americký výzkumný ústav a k tomu záhadného až bájného tvora a šílenou cestu po Amazonii. To vše přikořeněno násilím, krví a na druhé straně barvami, krásou, a hlavně neskutečnou láskou. Celé je to napsané tak nějak kostrbatě, chvilku krátké úsečné věty a pak zas rozvleklé vyprávění takřka o ničem a v mnoha detailech je to i nedůvěryhodné. K důležitému „vzorku“ ve výzkumném ústavu se dostane skoro každý, častého vyřazení bezpečnostní kamery v hlídaném ústavu si nikdo nevšimne a pak němá hlavní hrdinka „dnes večer poprvé po mnoha letech zavolá do práce a nahlásí nemoc“, tak to už je trochu moc. A když se Zelda zjevila na molu a vrazila špičatý štětec padouchovi do nohy, tak už jsem se nahlas smála. A ani ten hlavní nápad není nijak původní. Třeba je ten oceňovaný film lepší.

zuzana4291
18.03.2018 5 z 5

Kniha mě úplně nadchla. Neobsahuje zbytečné dlouhé popisné pasáže. Kapitoly jsou krátké a jasné. O to víc, drží čtenáře bystrého a neustále jsem měla pocit, že se něco děje. Konec ač romantický, tak hlavně dobrý. I když spousta věcí je jasná hned od začátku knihy.
Knihu doporučuji přečíst, ale popravdě film mě vůbec neláká. Bojím se, že režisér nedokázal vytvořit tak "dokonalého tvora", jak je popsáno v knize.

DennisMoore
17.03.2018 5 z 5

Skvělý filmový příběh ožívá ve skvělé knize, již si diváci užijí stejně jako ti, kteří film neviděli (řada zdejších komentářů mě v tom utvrzuje). Nejvíce mě potěšilo, že nejde jen o pouhý přepis scénáře, ale že některé postavy dostaly mnohem více prostoru, že jsme se dozvěděli více o tom, jak se tvor dostal do Ameriky, zkrátka že to není otrocké, ale naopak nápadité dílo, které obstojí samo o sobě. Finále je trochu jiné než ve filmu a myslím, že o něco horší, ale zážitek mi rozhodně nepokazilo.

andrea4315
16.03.2018 4 z 5

Film jsem neviděla, kniha je z počátku dost náročná na začtení se, snad 9 kapitol musíte překousat, než to začne do sebe zapadat a začne se odvíjet příběh. Který je na jednu straně strašně jednoduchý, ale množství postav evokuje reálný svět. Žádná malá bublina hlavních hrdinů hrajících si jen na svém omezeném písečku... Takže každý čtenář si tu má šanci najít něco, co ho opravdu zaujme. Mě asi nejvíce oslovila postava Stricklandové, tragikomika toho, jak je svět malý, a že každý dobrý čin, se člověku nějak vrátí. No a konec, po skvělé akční části - příliš rychlý, až jsem chtěla dát jen za 3.

pobijecmuch
10.03.2018 1 z 5

Bohužel, v tomto případě jen kniha sepsaná podle filmového scénáře. Kdo uvidí film, který měl premiéru dříve jako vydání knihy, tak po napsané variantě už asi nesáhne. Je, ale fakt, že Guillermo del Toro také není žádný věhlasný spisovatel, ale je to hlavně velmi dobrý režisér.
Ještě jednou bohužel, nemůžu si pomoci, ale námět nápadně připomíná jeden známý film z 60. let minulého století. K tomu se přimíchala patřičná dávka romantiky a pro někoho snad i napětí. A máme tu fenomén, který možná uchvátí kritiku, ale diváky a čtenáře už méně. Neodpustím si poznámku, že film i kniha jsou cíleně zpracovány pro ženy. U mě pouze hodně slabé podprůměrné hodnocení. I ta postava rybáka je okopírována z Hellboye. Zde prostě platí pravidlo, že musíme z toho vydojit co se dá.

marketa4853
10.03.2018 5 z 5

Úžasná kniha, dokonalý příběh...Takový, jaký se objeví jednou za několik desítek let...Dodnes jsem uhranutá :-)

Msourkova
09.03.2018 5 z 5

Knížka pro mě byla ohromným překvapením a jsem ráda, že jsem ji nakonec upřednostnila před filmem, který jsem doposud neviděla. Většinou knížky, které vychází souběžně s filmy, ignoruji a nečekám od nich nic hlubšího. Tak napínavý, krásný a smutný příběh o lidskosti a jejím vztahu k přírodě jsem ale opravdu nečekala. Knížka navíc nerozvíjí pouze a jen příběh záhadného vodního tvora a nemluvné uklízečky, vypráví o životech dalších hrdinů, ukazuje na další palčivá témata tohoto období - boj černochů za svá práva, utajovaná homosexualita, postavení žen... A to všechno způsobem, ze kterého vidíme, že nikdy nebylo snadné nic vydupat ze země.
Na jedné straně jsou promítány cit, morálka, základní lidské hodnoty, krása a divokost přírody na druhé straně nepochopení, strach, touha ovládat, věčný boj dobra se zlem. Jazyk je jednoduchý, příběh napínavý, schopný zasáhnout do citlivých míst, ovládnout vás a nechat vás o údělů nás pozemšťanů přemýšlet ještě hodnou chvilku.
A navíc oceňuji překrásné vydání a ilustrace, které knihu doprovází.

Alee
08.03.2018 4 z 5

Kniha je to velmi zajímavá, vyvolává emoce a neuvěřitelnou atmosféru. Také přináší poselství, že člověk může být dokonalý i ve své nedokonalosti. Občas trochu vázne tempo, ale ve výsledku je to celkem čtivé. Vůbec bych se nebála podívat se na film dřív, než si knihu přečtete, protože to není jedno a to samé, kniha film prohlubuje a dává nám i vcelku jedinečný pohled do mysli záporáka.

xindl007
07.03.2018 5 z 5

Co o knížce říct? Nějak mi váznou slova a nevím, jak ji popsat. Snad slovy neuvěřitelná, skvělá, ponurá i romantická zárověň. Četla jsem poprvé a vím stoprocentně, že ne naposled. Film jsem neviděla a dozajista shlédnu i ten. Když čtete romantické příběhy, za čas vám jeden začne splývat s druhým. Ale tuto knížku si budete pamatovat, protože ve vás zanechá husí kůži, to tajemné něco, co se každé knížce nepodaří.

krži
05.03.2018

Tak nějak se nemohu zbavit dojmu, že je to pouze kopie něčeho, co už tu v minulosti bylo....

Dragell
28.02.2018 4 z 5

Kam zařadit Tvář vody? Nejspíše do temné fantasy romance. Atmosféra je neuvěřitelná, postupně vyvýjející se vztah mezi postavami a navíc tajemný božský tvor vytrhnutý z hloubi džungle.

Velmi se mi líbí práce s postavami, jejich vykreslení i drobné výstřednosti, které jim pomáhají roztříštit všednost. Jak se jejich životy změní, když se střetnou s mýtickým stvořením?

V neposlední řadě určitě stojí za zmínku tempo knihy, které nás strhne do víru čtení. Zhruba v poslední třetině knihy mne překvapila velká akce, která v podstatě mohla knihu zakončit, protože poté nastala taková klidnější pasáž. Nakonec se ale vše strhlo v překvapivé zakončení.

Jinak pozor, nic pro křehké bytosti, dočkáme se i nějaké té krve.

JupiterFire
27.02.2018 5 z 5

Naprosto dokonalé. Příběh mě naprosto uchvátil. Viděla jsem i film a byla to bomba.

americká literatura

Autoři knihy