Trnava na starých pohľadniciach

Trnava na starých pohľadniciach https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/24574/trnava-na-starych-pohladniciach-24574.jpg 5 1 1

Kniha je „pohľadnicovou“ prechádzkou starou Trnavou. Predstavuje obraz mesta v prvej polovici 20. storočia tak, ako ho zachytili viacerí fotografi a vydavatelia pohľadníc. Súbor vyše160 starých pohľadníc je zoradený topograficky podľa jednotlivých častí mesta. Začína Trojičným námestím a pokračuje ulicami a námestiami starej Trnavy. Na záver sú predstavené aj niektoré trnavské predmestia a prechádzka po meste sa končí litografiami a futuristickou predstavou budúcej Trnavy. Texty o jednotlivých častiach mesta, jeho uliciach a domoch opisujú nielen ich históriu, ale sú obohatené aj o rôzne príbehy, ktoré čitateľom pomôžu lepšie pochopiť mentalitu a spôsob života obyvateľov Trnavy v minulosti. Ich obsahová štruktúra a členenie jednotlivých kapitol prispieva k plnšiemu precíteniu zákutí Trnavy, ktorej očarovali a očarujú každého návštevníka. Na mape strednej Európy nájdeme len niekoľko miest s takou bohatou históriou, akú má Trnava. Hoci jej poloha na rovine neumožňuje výhľady na jednotlivé časti mesta, mnohé pohľady z mestskej veže, výrazného symbolu a dominanty celého mesta, alebo z veží kostolov charakterizujú tvár mesta a sprístupňujú jeho najkrajšie časti. Obsah SLOVO VYDAVATEĽA 4 SLOVO AUTORA 5 TRNAVA A VYDAVATELIA POHĽADNÍC 6 HISTÓRIA 8 STARÉ MESTO 10 Trojičné námestie 12 Hlavná ulica 20 Štefánikova ulica 28 Františkánsky kostol a okolie 32 Hviezdoslavova ulica 36 Ulica M. Sch. Trnavského 41 Námestie sv. Mikuláša 44 Kapitulská ulica 48 Jeruzalemská ulica 52 Halenárska ulica 53 Hollého ulica 56 Univerzitné námestie a okolie 59 Paulínsky kostol 62 Evanjelický kostol a okolie 63 ŽELEZNIČNÁ STANICA A OKOLIE 71 FABRIKY 76 ZA HRADBAMI 81 LITOGRAFIE 88 SUMMARY 91 ZUSAMMENFASSUNG 91 ÖSSZEFOGLALÁS 93 POUŽITÁ LITERATÚRA 95... celý text

yelcin
19.10.2015 5 z 5

Kniha je velmi dobre topograficky zostavena s vynikajucimi komentarmi k danym historickym objektom.
V mnohych ohladoch bola pre mna poucna aj napriek tomu , ze som rodeny Trnavcan a denne sa pohybujem po historickom centre mesta o niektorych architektonickych zaujimavostiach som ani netusil.
/napr. socha mytnika na Stefanikovej ulici na budove terajsej CSOB./ Skoda , ze mnohe architektonicke skvosti neprezili normalizacnu dobu.