Tři životy Lídy Baarové

Neobyčejný osud výjimečné české herečky byl již zpracován v několika knihách. Ale jak to bylo doopravdy s jejím vztahem ke Goebbelsovi a co stálo za přízní, kterou ji projevoval Hitler? Kniha hledá odpověď porovnáním tří vydaných hereččiných memoárů. Slovo zde mají jejich aktéři, zejména spisovatelé Josef Škvorecký a Ota Filip, její herečtí kolegové i současní umělci a znalci. Závěr tvoří neuvěřitelný příběh o posteli z filmu Maskovaná milenka podle vyprávění filmového architekta Jana Zázvorky. Připojena je poprvé zpracovaná kompletní filmografie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/47_/47135/tri-zivoty-lidy-baarove-47135.jpg 4.131
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha Tři životy Lídy Baarové

Netopyr07
29.11.2018

Komparace tří knih vzpomínek či životopisů Lídy Baarové. Nenadchne, neurazí. Dobrá obrazová příloha. Některé pasáže mi přišly v knize zbytečně navíc. Ale muselo to celé dát hodně práce.

IvonaK
14.06.2018

Kniha kde herci a herečky vzpomínají na tuto herečku v dobrém a snaží se zachytit pochopitelně její klady. Jediné co bych tomu vytkla byli ohrané řeči o tom jak byla krásná. Každý má jiný vkus a zrovna u mě je to tak, že sice měla vzhled zajímavý, ale krásný určitě ne.

13.11.2017

I tahle knížka o Lídě Baarové stojí za přečtení. Zmiňované filmové zpracování od Filipa Renče jsem viděla, a nijak mě nenadchlo. Táňa Pauhofová mi na Lídu Baarovou moc nepasovala ( proti T.P. nic nemám - zahrála to s přehledem ). Je to jen můj názor. Knížka se mi jako celek líbila a pěkně jsem si početla.

katynais
20.01.2016

Velice mě zaujal styl jakým byla napsána, ale byly tam dvě pasáže, co mě nezaujaly a to rozhovor s Filipem Renčem o možném natočení filmu, který momentálně už je v kinech a dopisy s názory na Lídu od jejich fanoušků. Ale co se mi hrozně líbilo, byl příběh o posteli, škoda že jich nebylo více.
Po přečtení jsem znovu nerozhodná, jestli Lídu Baarovou litovat nebo ne

Miranda
02.11.2014

Nejzdařilejší kniha o Lídě Baarové vůbec. Takřka detektivní. Co mě opravdu zaujalo byl poznatek, jakým způsobem probíhaly rozhovory L.B. s Josefem Škvoreckým a z čeho pak musel onen autor vytvořit tak čtivou knihu, jako byly Útěky, za to ho obdivuji, i když mé sympatie k němu nejsou zrovna vroucí. Četla jsem právě Útěky i Života sladké hořkosti, ale toužila jsem dozvědět se víc. Přiznávám se, že jsem také okouzlena krásou a noblesním vystupováním L.B. v jejích filmech, a tak mě skoro každá kniha o ní vždycky zláká. Tato ve mně vyvolala tolik rozporuplných pocitů a po celou dobu četby mě i ve chvilkách, kdy jsem ji nemohla číst, donutila o ní přemýšlet. O všem, co jsem se dozvěděla. Člověk si myslí, že ví, jak to tedy všechno bylo, asi tak desetkrát po celou dobu četby, a pokaždé jsou ty pocity a zjištění jiné. Kniha obsahuje mnoho nových informací, zajímavých zjištění, je i napínavá, velmi čtivá a velmi obohacující. Člověk musí být tak trochu i psychologem, aby se v tom všem pořádně vyznal. Každopádně já jsem si svůj názor vytvořila, a jsem za to moc ráda. Možná jsem díky této knize tak trochu odkryla její tajemství, a tím rozhodně nemyslím její věčně propíraný vztah k J. Goebbelsovi. Mohu jen říct, že herci jsou také jenom lidé. Jejich obraz pro diváka v jejich rolích často člověka ovlivní nesprávným směrem, začnou o něm smýšlet jinak. Někdy ho trochu i vyvyšovat, obdivovat, ale to je jen jeden pohled. Ten člověk také žije v normálním světě, musí se vyrovnávat s tím, že je najednou slavný a možná mu to i tak trochu stoupne do hlavy. Když připočteme jeho možná ne extra příjemnou povahu a trochu naivity, malinko neinformovanosti, pár špatných rozhodnutí a trochu marnivosti, máme jasno. Máme hvězdu, kterou L.B. dozajista byla. Přece nejde být hvězdou bez skandálů, bez tajemství, bez úhony. Pro mě je i nadále vynikající, okouzlující herečkou, která měla na to, aby jí lidé za její práci (poslání) obdivovali, i já se k nim řadím. Jsem moc ráda, že jsem se dozvěděla i o její povaze, jako člověka „z lidu“ a to své poznání mi lépe dopomohlo k tomu, abych jí pochopila a i víc ji „osobně poznala“. Neodsuzuji ji za nic jako jiní, ze kterých ve většině případů mluví jen závist a nemá smysl o takových názorech ani přemýšlet. Nemyslím si, že byla dokonalá ve všem, co dělala, jak se chovala a podobně, ale domnívám se, že nikdy nikomu nechtěla ublížit a nikdy nikomu neublížila. Knihu velmi doporučuji každému, kdo by si chtěl vytvořit svůj vlastní názor. Mám za to, že bude stejný jako ten můj.

minirock
12.02.2013

Ze všech knih, které jsem o Lídě Baarové četl, je tato nejlepší. Porovnává totiž tři nejdůležitější biografie o L.B. - Škvoreckého Útěky, Lídiny (i když s velkou pomocí Františka Kožíka) Života sladké hořkosti a německé vydání téže knihy. Všechny tři se liší - Útěky byly vydány v Kanadě s tím, že se nedostanou k českému čtenáři, hořkosti jsou zpracovány právě pro Čechy a německá kniha je nejvíce zaměřená na Lídin pobyt v Německu a její vztah k Němcům.
Mě nejvíce zaujaly dopisy mladých lidí autorovi, kteří už dnes prakticky vůbec neřeší to, co naopak stále připomíná starší generace - její vztah ke Goebbelsovi. Velmi zajímavé jsou také vzpomínky jejích hereckých kolegů a dále pana Snopa, jednoho z nejbližších příbuzných. Jedna z kapitol je také věnována možnému filmu o L.B., jestlipak na něj někdy dojde ? No a nakonec jako třešnička na dortu vypravování architekta Jana Zázvorky o peripetiích s postelí z filmu Maskovaná milenka, to jsem se opravdu bavil, ovšem pro tehdejší účastníky to asi moc legrace nebyla. A víte že existuje oficiální odrůda růže se jménem Lída Baarová ?

Kubíííína
20.07.2012

Velmi čtivá biografie. Pokud váháte kterou knihu o Lídě Baarové si máte přečíst(vyšlo jich docela dost), pak rozhodně doporučuji právě tuto.