Tři setkání

od:


KoupitKoupit eknihu

Pastýřskou báseň W. Wordsworthe Michael, poému J. Słowackého Otec morem nakažených v El-Arish a Knihu lásky Ch. Vildraca přeložil a přebásnil Vladimír Holan. Tři významné činy Holanova poválečného překladatelského úsilí nás seznamují s tvorbou autorů, vnitřně spřízněnou s dílem Holanovým. Zasahují do tří jazykových oblastí, anglické, polské a francouzské. Zájem o epické skladby typu básně Michael nebo eposu Słowackého je pochopitelný u autora Příběhů. A francouzská poezie vždy patřila k nejčastějším překladatelským zájmům básníka....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/301117/tri-setkani-MRi-301117.png 31
Žánr:
Literatura světová, Poezie
Vydáno:, Melantrich
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (1)

Majdule
26.12.2017

Wordsworthův Michael je ukázkou bukolické lyriky, prostoty až naivity. Má ještě sílu oslovit současného čtenáře? Trochu jako tragická pohádka, velmi viktoriánská.
"Však útěcha je v síle lásky; činí,
že unesem i věci, jež by jinak
zlomily srdce."
Otec morem nakažených od polského autora připomíná středověké trhovské balady, temné, tragické, v postavě otce snad malinko přepjaté. Emočně mě "dostalo" až utrpení matky, absolutní a mě zcela pochopitelné. A duše se dotýkají i poslední verše, důstojné, plné bolesti a přeci smířené.
"A nic už nemám - kromě svého Boha --
tam je můj hřbitov - tam pak cesta strohá."
Vildracovy verše jsou teskné, temné, je v nich žal až beznaděj. Sdělují nám, že i v té největší kráse se může skrývat osten. Z těch tří autorů je Vildrac nejmodernější, pracuje s odcizením minulého století, se skepsí a nadhledem.

Autoři knihy

William Wordsworth

William Wordsworth
anglická, 1770 - 1850

Juliusz Słowacki

Juliusz Słowacki
polská, 1809 - 1849

Charles Vildrac

Charles Vildrac
francouzská, 1882 - 1971

Uživatelé mají knihu

v Přečtených1x
v Čtenářské výzvě1x
v Knihotéce1x