Tři novely

Tři novely https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459368/bmid_tri-novely-Ek0-459368.JPG 4 50 7

Souhrnné vydání tří novel (Mně 13, Karla Klenotníka cesta na Korsiku, Zápisky milencovy). Knížce byla udělena Nadací Český literární fond cena za nejlepší prozaické dílo roku 1999.

Tereza226
12.06.2023 5 z 5

první kniha od topola, co jsem kdy četla. topolovo nazírání na svět zkrátka bylo jiné, to vyplývá už z textů psích vojáků, avšak čtení jeho prozaické tvorby bez rušivých elementů hudby v sobě má až mrazivé kouzlo. první novela mně 13 vypráví o mládí ft, jeho nerozvážnosti, prvních láskách, nadměrné konzumaci alkoholu a různém jiném hýření. karla klenotníka cesta na korsiku mi sedla o něco více, styl psaní je o dost srozumitelnější než u autentického mně 13. tématika člověka, co hledá své místo ve světě, ale zdá se, že nikam nepatří... a tento pocit se ještě utužuje, když je v neznámé krajině. zápisky milencovy mi byly úplně nejmilejší. především tato pasáž:

"ovšem nejradši mám," pokračovala, "když s ledovým klidem koukáš z okna a tvoje sny se snášejí jako vločky sněhu. na skráních máš jinovatku a v duši..., jak bych to řekla? v duši máš důstojnost mrazu, hudbu vichřice ze severu a s havraním chladem sleduješ, jak plyne čas!"

000nugatovej
16.06.2019 3 z 5

Svou autenticitou mne nejvíce oslovilo Mně 13. Zajímavým nápadem jsou i zmrzlé Zápisky milencovy.

Pablo7
29.06.2017 4 z 5

Novela Mně 13 je o dospívání Topola. Překvapilo mě, že už v tak mladém věku chodí na koncerty, pařby, chlastá. Pak už méně překvapí jeho předčasný konec. Druhá novela se mi líbila moc. Je o cestě člověka hledajícího východisko v krizi, který nakonec najde klid úplně jinde než v cíli cesty. Zajímavé je to i jazykově.

Ladys
06.04.2015 4 z 5

Útlá knížečka, ale ten obsah.
Nahlédneme do toho podstatného, co formovalo duši tohoto známého bohéma. A mě tedy druhá novelka nenudila, jak tu dámy píší. Je vidět, co se stane s duší člověka, když neví kudy, kam a proč.

NEGR
17.08.2013 4 z 5

Musím se přiznat, že "Zápisky milencovy" je jedním z mála dílek, při jejichž čtení mi na mysli vytanul Rimbaud.

adelka.zurkova
03.02.2013 4 z 5

Mně 13 byla skvělá, nádherné popsání onoho undergrandu mladého Filipa:-) Karla Klenotníka cesta na Korsika byla trochu nudnější, ale potěšila mě ta změna jazyka a..přece jenom to byl jiný druh povídky. A zápisky milencovi byla pak už jen taková krátká, milá povídka na závěr:.-)

Trist Pike
30.11.-0001

První novela "Mně 13" je výborná, tomu nemám absolutně co vytknout, je to v podstatě Filipův deník z let, kdy mu bylo 13 let a skvělě popisuje atmosféru 70. let. Druhá "Cesta Karla Klenotníka na Korsiku" mě v celku nudila, musela jsem se hodně přemáhat, abych ji dočetla,ale některé pasáže se mi líbily. Poslední kratičká "Zápisky milencovy" mě mile potěšila, je asi tak na 10 minut, ale svěží a příjemná.