Tři Napoleonovi jezdci

Tři Napoleonovi jezdci https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/450311/bmid_tri-napoleonovi-jezdci-vzpominky-dr-tEC-450311.jpg 4 4 2

Vzpomínky dragouna Onyona, dragouna Auvraye a jízdního myslivce Wolfe Toneho na deset let napoleonských válek Roku 1893 založila skupina mužů, sdružených kolem nově vzniklého Musée de l’Armée v pařížské Invalidovně, vojensko-historický měsíčník Carnet de la Sabretache, Zápisník ze šavlové tašky. Vycházel do roku 1937 a mezi otce zakladatele i vůdčí osobnosti v ní patřil vynikající malíř bitevních výjevů Édouard Detaille. V revui, z níž každý ročník dosahoval k šesti stům stran, vycházelo nepřeberné množství článku a studií z francouzské vojenské historie a nemalý podíl tu mělo zveřejňování rukopisných pamětí i vzpomínek z revolučních a napoleonských válek. Ze zapomnění jsme se pokusili pro české čtenáře vzkřísit tři z nich a výběr nebyl náhodný. Pospolu totiž dávají dosti neobvyklý obraz, ilustrující celý průběh napoleonských válek od doby slávy i oslnivých vítězství až po jejich hořký konec. Poddůstojník 4. dragounského pluku Jean-Auguste Onyon, autor první vzpomínky, vypráví o válce a tažení, které zažil, rozmarně, takřka žertovně a s onou nenapodobitelnou francouzskou lehkostí. I když zažil mnohá strádání, psal o tažení, které ho roku 1805 zavedlo až na Moravu, s nadhledem tak velkým, až by se mohlo zdát, že válka je jen zábavným dobrodružstvím. Podporučík 23. dragounského pluku jako kdyby na něj v čase navázal, ve svých takřka deníkových vzpomínkách ale líčí války a vojenský život z jiného pohledu, možná i proto, že do armády nešel z vlastní vůle. Stylem nedosahuje Onyonovy úrovně, obsahem ale dal nahlédnout do každodennosti a „vznešenosti i bídy vojenského života“ mnohem hlouběji. Boje jsou tu méně časté, hrdinství postrádá vychloubání a nejvíc se tu mluví o hladu, věčně prázdných žaludcích, pochodech v nepohodě a nocování v podmínkách, které si umíme sotva představit. Poručík 8. jízdního mysliveckého pluku William-Theobald Wolfe Tone je původem a národností raritou, neboť šlo o syna slavného irského povstalce, kterému dala Francie nový domov. Vypráví o soumraku Napoleonovy slávy, o tažení roku 1813 i mnoha bitvách včetně Drážďan a Lipska jako kdyby chtěl Auvrayovy vzpomínky na toto období doplnit a obohatit. Velikost a bída života vojenského zde dosahují vrcholu a hořkost porážek tu splývá s osobním utrpením… Kniha je doplněna rozsáhlým poznámkovým aparátem a řadou dobových černobílých ilustrací.... celý text

Přidat komentář

kralika
14.09.2022 5 z 5

„Přes zranění jsem nechal kompanii nastoupit. Čtyřicet sedm mužů z devadesáti bylo zabito, zraněno, nebo zmizelo. Vrchní chirurg mi vytáhl kuli, kterou jsem měl v pravém koleni; naštěstí mi to zranění působilo jen málo bolesti, a když jsem v sedlovém vaku hledal plátno na obvaz, zjistil jsem, že ho prosekly střepiny. Navzdory zranění jsem zůstal u kompanie, neboť se mi zdálo, že tu je moje přítomnost nezbytná. Noc byla k nepřečkání hrozná a studená. Posbíral jsem těla, abych z nich vytvořil útulek, a my je měli jako podušky i polštáře.“
(Auvray, po bitvě u Borodina)

Víte, co je to válka? Tohle.
Tři osudy, tři úplně jiné nátury, tři jiná vyprávění. Já se patrně budu rozcházet s většinovým názorem, protože právě prosté a trochu repetitivní vyprávění dragouna Auvraye na mě zapůsobilo mnohem víc, než Onyonovo fanfarónství a Wolfe Toneho epičnost.

Igor1311
07.01.2021 4 z 5

Zas a znova ďalšie spomienky francúzskych vojakov na napoleonské vojny /koľko ich ešte bude? - Ale kľudne ich ešte pár môže byť/. V týchto sa ale nedočítame, ako prebehali boje, ale skôr uvidíme, ako sa na ťaženiach a v armáde žilo (čosi podobné ako u Blazého). Tieto sú však trocha špeciálne v tom, že sú to podmienky troch kavaleristov, ktoré zachytávajú cele napoleonské obdobie. Onyon zachytáva obdobie len po Slavkov. Auvray o Dunajského ťaženia v 1809 roku no a posledný Wolfe Tone od kampane v roku 1813 až po Waterloo a jeho následný odchod do Ameriky. Ako som už spomínal, nečakajte žiadne obsiahle opisy bitiek ako u Marbota, ale kľudný opis života v Grande Armée, ktorý prinášal nielen mnohé dobrodružstvá, ale aj smrť číhajúcu na každom kroku.