Tři minuty do soudného dne

Tři minuty do soudného dne https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/353984/bmid_tri-minuty-do-soudneho-dne-vgU-353984.jpg 4 93 28

Příběh největší špionážní aféry v dějinách USA. Skutečný příběh dvou výjimečných mužů, připomínající hru kočky s myší, se odehrává v posledních dnech studené války. Je šokující výpovědí o tom, jak Americe a celému západnímu světu reálně hrozilo naprosté zničení kvůli rozsáhlému úniku tajných válečných plánů a strategických informací o jaderných zbraních. Joe Navarro, zvláštní agent FBI a autor této knihy, byl znám svou až nadpřirozenou schopností prohlédnout myšlenky vyslýchaných. Díky tomu si během zcela rutinního rozhovoru všiml, že se vyslýchanému při zmínce o vojákovi zapletenému do špionáže nepatrně zatřásla cigareta v ruce. Tato nenápadná indicie Navarrovi stačila, aby u svých nadřízených prosadil zahájení vyšetřování. Tím začal dvouletý souboj mozků, jenž nemá v análech kontrarozvědné činnosti obdoby. Soupeřícími rivaly tohoto příběhu byli agent FBI, který svému „cíli“ nemohl otevřeně prozradit, že ho podezírá ze špionáže, aby ho nevyplašil, a zrádce, jehož největší slabinou bylo potěšení, které mu přinášel samotný duel s „inkvizitorem“. Aby Navarro získal od podezřelého všechny potřebné informace, musel se stát šachovým mistrem plánujícím dvacet tahů dopředu. Celé toto zápolení probíhalo na pozadí rozpadu Sovětského svazu, v nestabilní době, kdy hrozilo velmi reálné riziko, že by se čelní představitelé kolabující velmoci mohli rozhodnout pro zničující útok. Kdyby ke konfliktu došlo, byli by Sověti v nesporné výhodě: Navarrovi se totiž podařilo zjistit, že jeho podezřelý poskytl Sovětům vše, co potřebovali k naprostému zničení Ameriky. Kniha Tři minuty do soudného dne je skutečným příběhem odhodlaného hrdiny, který se dokázal vybičovat ke stěží pochopitelné vytrvalosti vedoucí až k naprostému vyčerpání. Příběhem vyvolávajícím znepokojivé úvahy o tom, jaká rizika mohou i dnes hrozit při vyzrazení těch nejcitlivějších státních tajemství.... celý text

Literatura světová Thrillery Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Cosmopolis

Three Minutes to Doomsday: An Agent, a Traitor, and the Worst Espionage Breach in U.S. History , 2017

Klarinecka
20.05.2018 4 z 5

Velice zajímavé čtení. Neříkám, že občas nebyly nudné pasáže, ale celkově vzato se mi kniha líbila. Navíc když si člověk uvědomí možné důsledky toho všeho, co se naštěstí nestalo, ale mohlo, tak mu přeběhne mráz po zádech.

martinidd
25.04.2018 5 z 5

Zajímavá kniha podle skutečných událostí ,místy trošku kulhající že se "jen tak" pachatel začne svěřovat a tak dlouho to trvá než je zatčen .Docela udivující při posedlost špióny v USA :-) Autor aktivista který se nechá zničit zdravotně pro obranu země.

ly237
07.04.2018 4 z 5

Trochu netypické, ale zajímavé. Bráno spíš jako deník vyšetřovatele a občas při čtení to navozuje pocit, že je třeba být ve stresu a číst za každou cenu. Přesto kdyby to mělo méně stránek, tak to na kvalitě neztratí. Na druhou stranu je to vyvážené detaily a názory, které nejsou běžné.

Mahuleno
22.02.2018 4 z 5

Podle úvodní kapitoly "Řekli o knize" jsem čekal naprostou bombu...Dost zklamaný, kniha mne nedokázala napnout. Možná to bylo stylem psaní nebo vlastního vyšetřování. A nebo to dokáže ocenit jenom agent FBI či špion. Děsivé na tom ovšem je fakt, že se to skutečně stalo a co to mohlo znamenat - co mohla přinést světu touha po penězích a přebujelé ego zrazujících příslušníků US Army. Co je ovšem v příběhu odhalováno - poměry uvnitř FBI, respektive, jak se v knize říká,
v jejich vyšších patrech. Kariérismus, nekompetence, závist a nadřazenost umožňující ignorovat i taková odhalení. Možná jsem byl při čtení i trochu ovlivněn současným sledováním jistého amerického TV seriálu. :-)

Trosman
18.02.2018 3 z 5

Až tak mě tato kniha nezaujala. Na cestu do práce to bylo dobré, ale nenutilo mě to číst dál. Možná kdyby ta kniha měla polovinu stránek, tak by to bylo lepší. Je tam dost pasáží, co mi přijdou úplně k ničemu.

marketa6511
25.12.2017 4 z 5

První dvě třetiny knihy byly skvělé a čtení velmi snadno plynulo... Posledních 80 stránek bylo nekonečných, snad příběhem samotným, snad zpracováním. Ne kniha, ale příběh je fascinující. A schopnosti vyšetřovatele až neuvěřitelné.

TheSarcasm
28.11.2017 3 z 5

Tak úplně nevím. Na začátku jede agent FBI Navarro s kýmsi za člověkem který je možná podezřelý ze špionáže, ale všechno je tak tajné, že ani agenti o tom spolu nemluví. Při rozhovoru s oním podezřelým - Roderickem Ramsayem si Navarro všimne, že se mu zachvěl kouř z cigarety při vyslovení jména bývalého kolegy z doby společného působení v jednotkách NATO v Německu, který v současnosti čelí obvinění ze špionáže. Na základě této indicie agent Navarro dospěje k závěru, že něco nesedí. Následně Ramsay dobrovolně všechno Navarrovi vybleje, přičemž mu hned na úvod předá jako prezent jakýsi papírek ze špionského materiálu s telefonním číslem na maďarské KGB (?) Vůbec nechápu proč to všechno Ramsay Navarrovi valil do hlavy, když ho nikdo k ničemu nenutil a s FBI se scházel dobrovolně. Navíc, i při své genialitě (jedné z nejvyšších v US Army - no potěš koště!!!), žil Ramsay jako socka, bez ohledu na to, že prodával Rusům ty nejúžasnější materiály v dějinách špionáže. Přestože by využití takových informací Rusy znamenalo okamžitou porážku NATO, měli k nim přístup v podstatě řadoví vojáci, kteří si krátili vojenskou službu hulením marjánky, chozením za děvkami a kšeftováním s cigárama a benzínem. Nemohu si pomoct, ale moc mě celý ten příběh nesedí.

mmmisulka.r
04.10.2017 5 z 5

Předčilo to má očekávání. Kniha o špionáži, která není vesměs protkána žádnou akcí, ale je napsána tak, aby vás bavila. Kauza podle skutečné události, která mohla změnit důsledky studené války. Zajímavé čtení.
Více v recenzi v záložkách - Knižní deníček