Tři mentolová lízátka

Tři mentolová lízátka https://www.databazeknih.cz/img/books/77_/77299/bmid_tri-mentolova-lizatka-rFt-77299.jpg 4 19 5

Dětství, třicátá léta a Paříž - to jsou tři dominanty Sabatierovy trilogie Švédské zápalky, Tři mentolová lízátka a Lískové oříšky a k těmto třem dominantám se v posledním dílu trilogie řadí ještě další - francouzský venkov, kraj Saugues. V první části trilogie francouzského spisovatele, jejímž hrdinou je osiřelý chlapec Olivier, ožívají uličky Montmartru první poloviny 30. let, děj druhé části se odehrává v odlišném prostředí zámožných Olivierových příbuzných, kteří chlapce adoptovali. Závěrečný díl vypráví o Olivierově pobytu u dědečka a babičky v Auvergni, kde chlapec poznává tradice kraje a sbližuje se s jeho obyvateli.... celý text

Literatura světová Příběhy
Vydáno: , Odeon

Es allumettes suédoises, Trois sucettes a la menthe, Les noisettes sauvages , 1969

Rejpalova-ségra
06.01.2024 5 z 5

Milá knížka, ke které se čas od času ráda vracím a vždy v ní najdu něco nového, zajímavého (a pobrečím si, protože příběh je opravdu dojemný). Tentokrát jsem se soustředila na francouzskou historii zmiňovanou malým chlapcem žijícím v Paříži ve 30. letech 20. století. Dohledávala jsem si informace, jestli sedí historicky... googlila zmiňované slavné herce a zpěváky... moderní francouzské autory té doby... Příjemně strávený čas.

85098211
27.01.2018 4 z 5

Docela dobrá kniha, která čtenáře poučí o tom, jak se žilo ve Francii ve třicátých letech 20. století. A že to nebyl pro Oliviera, kterému hned na začátku zemře matka, žádný med. U tohoto vydání se jedná o trilogii, která obsahuje všechny tři díly. Zajímavé je hlavně srovnání života ve městě a posléze i na venkově. Asi nejvíc se mi líbila až poslední část, odehrávající se v Auvergni. A dost trefné je i závěrečné srovnání s příběhy Charlese Dickense, které - pokud se nad knihou zpětně zamyslíte - opravdu sedí.

babicka_amalka
18.02.2017 5 z 5

knihu jsem nedávno četla znovu při probírání knihovny - a opět jsem si čtení velmi užívala; laskavé čtení;

ArwenAragorn
09.01.2017 5 z 5

Četla jsem dávno, ale pořád na knihu vzpomínám. Moc poutavě, mile a dojemně psané. Měla bych si knihu pořídít

Geska
28.01.2012

Jedna z mnoha knih, která i když zasutá někde v hloubce, zanechá v člověku pocit spoluprožívání příběhu a vždy, když v knihovně na knížku vidím, mám chuť si jí znovu přečíst.

zfilmováno 20. století Francie dětství

Robert Sabatier
francouzská, 1923 - 2012
1977  87%Tři mentolová lízátka
1974  55%Švédske zápalky
1995  0%Lieskové oriešky

Kniha Tři mentolová lízátka je v