Tři králové

Tři králové https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339397/bmid_tri-kralove-PvK-339397.jpg 4 147 41

Tři vojenští důstojníci, dva prošli československými legiemi, třetí byl příliš mladý, aby se k nim stihl přidat. Zato patřil k výjimečným střelcům a odvahy měl na rozdávání. Po obsazení Československa hitlerovským Německem 15. března 1939 se zapojili do armádou organizovaného odboje Obrana národa. Po několika čistkách gestapo odbojovou skupinu zdecimovalo a naši tři důstojníci se postupně stali klíčovými osobnostmi domácího odboje. Tři králové – Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek. První dva gestapo popravilo, třetí zemřel v boji při pokusu o jeho zatčení. Jejich příběh jsme zachytili ve výpravném stostránkovém komiksu, který pokrývá činnost Tří králů od jara 1939 až do smrti posledního z nich na počátku léta 1942. Příběh vám navíc dá nahlédnout do činnosti dalších významných skupin domácího odboje, protože naši tři hrdinové tyto skupiny propojovali. Tři králové patří k největším hrdinům a morálním vzorům našeho národa.... celý text

ADE138
15.07.2020 5 z 5

Výborně zpracovaný komiks. Nejen kresbou, dynamikou...ale zejména obsahem. Medailonky v závěru knihy jsou další plus navíc.

svarnyp
20.06.2020 5 z 5

Poutavý příběh odbojové skupiny Tři králové. Pravda, prakticky jen (doslova) ilustruje shrnutí činnosti skupiny z úvodu knihy, avšak dodává detaily a podchycuje atmosféru odboje. Zejména odboj ukazuje jako činnost sítě spolupracovníků a ne jako práci akčních hrdinů z filmů. Bez úvodu jsou jednotlivé akce možná dosti kusé a rozlétané, ale přišlo mi, že to naopak umožňuje zdůraznit hlavní události v odbojové činnosti skupiny.

Myslím, že je skvělé, že autoři explicitně zmíní, co poupravili pro plynulejší příběh. U závěrečných medailonků jen zamrazí, když vidíme, že prakticky celý odboj skončil na popravišti a naopak spolupracovníci Gestapa často mohli v klidu dožít.

MilanCFC
20.12.2019 5 z 5

Docela originální! Skvěle zpracováno a především nádherně ilustrováno. O tomto období, našem odboji a této konkrétní skupině neobyčejných hrdinů by se mělo vědět, a i kdyby měl být tento komiks pro některé prvním schůdkem na cestě k detailnějším titulům a odbornějším publikacím, pak jedině a jedině dobře. Tito muži si zaslouží náš obdiv a naše poděkování.

puml
08.12.2019 5 z 5

Výborný tuzemský komiks, kterému není moc co vytknout. Dobová záležitost se vším všudy. Precizní kresba a dobrý příběh, který mohl být klidně delší. Takhle je to vlastně víceméně jen akce. Jediné co mi tam trochu chybělo, bylo víc rozhovorů, myslím, že ne vše probíhalo takto narychlo. Taky je tam málo scén z rodinného zázemí "tří králů". Takto ty charaktery působí spíš jen heroicky. Ale jinak parádní počin a doporučuju.

Mergirus
19.06.2019 5 z 5

Krásné zpracování příběhů odvážných mužů i žen. Jen mě mrzí, že tam nejsou uvedena čísla stránek. A také jsem našla vtipný překlep - "držte bubu" místo "hubu" a "Pepkovii", ale to jsou jen drobnosti.

Disease
02.05.2019 5 z 5

Je to sice tak nějak letem světem, ale to akčně noirové zpracování mě bavilo. Jako komiks to funguje na 100% A závěrečné medailonky jako info jsou výborné, hlavně tedy některé osudy lidí, kteří okupaci přežili.

tanuki
23.04.2019 3 z 5

Krásně obrazově zpracovaný komiks, který přibližuje československý protiněmecký odboj v době okupace. Na můj vkus však hodně zkratkovitý děj. Většina postav se v příběhu jen mihne, chybí tak alespoň jejich minimální charakteristika, motivy, historie, budoucnost. Snaží se to zachránit závěrečné medailonky, bez kterých by se čtenář už ztratil úplně, takže díky za ně. Dnešní doba a právě tato forma si možná žádá zrychlené a osekané vyprávění, nicméně mně to příliš nevyhovuje.

hoesch
15.01.2019 5 z 5

Není potřeba slov, naprosto geniálně zpracované , stejně jako stopa legionáře.

jarabr
31.10.2018 3 z 5

Hodnotím s odstupem dvou týdnů, kdy jsem přemýšlel co mi na té knize vlastně nesedlo. Po dočtení jsem měl takový divný pocit, že jako fajn, něco jsem se dozvěděl, ale...
A to ALE je samotný komiks - obrovské množství postav, takže než se člověk s některou sžije a zapamatuje si jak vypadá, tak už je ta postava mimo hru. A pak ta kresba - postavy jsou si dost podobné, takže jsem se v tom ztrácel a nevěděl kdo je vlastně na scéně, pokud tam zrovna nebylo oslovení.
Takže nakonec jsem si z knihy odnesl vlastně jen informace, které byly v úvodním slovu a v medailonech na konci. Určitě se téma dalo zpracovat mnohem lépe, protože formát a provedení nejsou špatné.

Atlantis
02.08.2018 3 z 5

Přiznám se, že skupina tří králů pro mne byla prakticky neznámá a po přečtení komiksu se za to musím stydět. Jejich odbojové akce byly očividně značně promyšlené a ambiciózní. Před tím klobouk dolů.
My tady ale nehodnotíme hrdinské činy, ale jakým způsobem jsou zde ztvárněny a to je smutnější. Komiks jako celek nefunguje. Chybí mu jakýsi "flow", neplyne jako příběh, ale prakticky každá druhá dvojstrana je jen další a další epizodka ze života králů. Epizodky jsou to zajímavé, ne že ne, ale jsou předváděny špatně. Chybí vám souvislosti, neznáte postavy, nechápete o kom mluví... Ano, vzadu jsou medailonky asi třiceti lidí, ale copak takhle se čte kniha? Abych musel pořád listovat někam dozadu, protože postavy nejsou nijak uvedeny do děje?
Shrnuto - nedobře udělaný komiks o skvělých hrdinských činech.

k009
09.07.2018 4 z 5

Krásně ilustrovaný komiks o hrdinech, kteří si zaslouží připomínat. Postav bylo ale až moc, a tak jsem se místy vůbec neorientoval. Naštěstí všechny postavy popisují medailonky, které jsou ke konci knihy. Ale mám jeden VELKÝ mínus. U medailonků jsou odkazy na strany, kde postavy vystupují, ale kniha nemá číslované stránky.

Sova15
05.06.2018 3 z 5

Dobrý nápad jak jinak přiblížit hrdiny naší historie.

FrankCastle
26.05.2018 5 z 5

1. Miluju komiks.
2. Období protektorátu je moje oblíbený téma.
3. Můj respekt ke všem, co pozvedli zbraň (a v té době i hlas) proti nacistický špíně, nemá hranic.
4. Spojit komiks a životní osudy Tří králů do jednoho díla s takovýmhle výsledkem?
5 hvězdiček a není o čem debatovat.

Baiba
01.04.2018 5 z 5

Úctyhodný počin. Skvělá kresba i výborně zpracovaný příběh, i když mě trochu mrzelo, že je podaný tak zkratkovitě. Občas jsem se v postavách ztrácela, takže díky moc za závěrečné medailonky. Ty jsou přínosné i samy o sobě, podávají stručný přehled osobností odboje a gestapa i s jejich osudy. Nad některými z nich člověk může jen nevěřícně vrtět hlavou.

Ali_xy
09.02.2018 5 z 5

Známý a smutný příběh odvahy mnohých (často i zapomenutých) lidí. Komix není mou oblíbenou parketou, ale musím říci, že v tomto provedení jsem si to naprosto zamilovala. Skvělý nápad, úžasné ztvárnění, prostě není co vytknout.. Protože se občas člověk může ztrácet v postavách, na konci jsou medailonky všech osob, které se v knize objevily. Čte se to vážně samo. Rozhodně se zařadila mezi knihy "must have" :-)

jarynek
06.02.2018 4 z 5

Kniha zaujme již svým přebalem navozujícím atmosféru starých knih. Je dobře si připomenout hrdinství a odvahu lidí, kterí dokázali aktivně vzdorovat nacistickému režimu. Příběh není jen o skupině B-M-M, ale i o spoustě dalších lidí, kteří v rámci odboje položili své životy. Kniha je trochu zkratkovitá, s velkým počtem postav, ale pokud autoři chtěli obsáhnout hlavní milníky této části naší historie, asi v rámci komiksu o mnoho víc udělat nešlo. Velkým plusem je pak velký formát knihy, zvýrazňující kresbu a umocňující především obrazy násilí a emocí. Na druhou stranu i přes takto velký formát jsem měl občas problém orientovat se v jednotlivých postavách. Velkým plusem jsou závěrečné medailonky - škoda, že odkazují na stránky v knize, kde se jednotlivé postavy objevují, avšak stránky v knize nejsou číslované.

konicekbily
29.01.2018 5 z 5

Komiksové zpracování jedné stránky našeho odboje za druhé světové války. Pro znalé opakování známých skutečností, pro jiné to může být inspirace ke studiu válečné historie.

bosorka
28.01.2018 4 z 5

Skvělé téma, a i když pro mě známé ze všech možných úhlů, je stále zajímavé a podnětné si příběhy 3 králů připomenout. Komiksové zpracování si skupina B+M+M určitě zasloužila. Možná mohl být komiks i rozsáhlejší a podrobnější, když už byl natolik zalidněný, tak jednotlivé postavy ještě více rozepsat.

Inozuka
26.12.2017 5 z 5

Pro ty, kteří o první vlně čs. protifašistického odboje něco vědí, nic nového tenhle komiks nepřinese, ale pro všechny ostatní to bude zajímavý úvod do této části naší historie. Skupina Balabán - Mašín - Morávek si zaslouží, aby byla její činnost připomínána. V komiksu máme možnost se seznámit s jejich sabotážními akcemi i zpravodajskou prací. A jelikož u skupiny B-M-M nebylo o dramatické chvíle nouze, je komiks doslova napěchovaný akcí. Trochu matoucí je jen značný počet postav, což se ale tvůrci rozhodli elegantně vyřešit medailonky na konci knihy. Moc dobrá je i samotná kresba, která je laděná v temnějších tónech a skvěle vystihuje atmosféru Protektorátu. Za mě naprostá spokojenost.

Milonak
11.12.2017 5 z 5

Krásná komiksová kniha o bohužel smutných událostech. Výborná kresba, zajímavý příběh a jako bonus na konci knihy medailonky všech důležitých postav z příběhu. Je fajn se dozvědět něco z naší historie touto formou. Jediným minusem jsou trošku splývající postavy, ale to i díky použití převážně tmavších barev v kresbě a jakémusi "šedému nádechu", který ale skvěle přispívá k navození ponuré atmosféry té doby.