Tři kamarádi

Tři kamarádi https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/3864/bmid_tri-kamaradi-2nB-3864.jpg 4 16 5

V pořadí třetí román Pavla Weisse /Tři kamarádi/ (nakladatelství Akropolis ho v loňském roce představilo českým čtenářům překladem jeho novely /Pomsta/), často označovaného za slovenského Viewegha, vyšel v jeho vlasti v roce 2006 a zcela nepochybně patří k tomu nejlepšímu, co tento autor v oblasti umělecké prózy dosud vytvořil. Zachycuje v širokém časovém proudu generační zkušenost s lety normalizace i proměnami, které přinesl listopad 1989. Základní rámec knihy tvoří životní osudy tří přátel. Sama, Petra a Danyho, narozené na počátku 60. let minulého století, mohou čtenáři sledovat od školních lavic až po nejaktuálnější současnost změněných společenských a politických reálií Československa a později již jen Slovenska. První z "kamarádů" se stane uměleckým fotografem, druhý zbohatlým podnikatelem a třetí topičem-alkoholikem. Spojuje je kamarádství z dětských let, zážitky z dospívání i osudová láska k jedné ženě. Poutavá je také Weissova práce s gradací příběhu, která závěr knihy proměňuje v strhující thriller, v němž se dnešní svět mění v krutý svět byznysu a vůkol zuřící demokracie. Významný generační román známého slovenského dramatika a spisovatele, vycházející poprvé v českém překladu, však současně potvrzuje identickou životní zkušenost obyvatel našich zemí v druhé polovině XX. století.... celý text

Romány Literatura slovenská
Vydáno: , Akropolis

Traja priatelia , 2006

Koka
04.01.2017 2 z 5

Príťažlivý námet (ale asi iba pre mňa - sú to príbehy mojej generácie a môjho mesta), ale nezvládnuté, fádne spracovanie. Niektoré epizódy pôsobia autenticky, možno sú priamo z autorovho života a vyznievajú presvedčivejšie, než mnohé nedotiahnuté fabulácie. Neúčelné nadužívanie vulgarizmov, škrobené dialógy, takmer úplna absencia humoru, nadhľadu.

dacha
05.11.2016 5 z 5

Dostala se mi do rukou velkou náhodou,ale nelituji.
Všichni nějak prožíváme své životy,ale ti,kteří od života očekávají nejméně dostávají nejvíce.
Není to o tom,že bychom neměli ambice,je to o pokoře a zodpovědnému přístupu ke svým nejbližším a životu jako takovému.

Čarodějka0458
23.08.2012

Tato kniha se opravdu autorovi povedla.. Moc mě bavila a doporučuji :))

icecko
30.05.2012 5 z 5

Tahle kniha se opravdu povedla,můžu jenom doporučit.

kilometr
14.12.2011 5 z 5

Nejlepší kniha,kterou jsem letos přečetl.Doporučuji!!

přátelství dospívání komunismus

Pavol Weiss