Tracyho tygr

Novela je lyrickou moderní pohádkou o mladíkovi, který chová černého pantera v domnění, že pečuje o vzácného tygra. Tracyho tygr není jen uprchlík z cirkusu, ale je to i Tracyho mládí, jeho syn i jeho láska k dívce jménem Laura. V autorově podání je Tracyho tygr všechno, co naplňuje život mladého člověka, a zároveň je i poněkud sarkastickým výsměchem americkému bulvárnímu tisku, reklamě, dravému byznysu a senzacechtivosti. Přeložil Jakub Valenta, báseň W. Blaka přeložil Zdeněk Hron....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12634/tracyho-tygr-8Ie-12634.jpg 4.31749

Tracy's Tiger (1952)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Argo

Kniha Tracyho tygr

E_Lan
dnes

Byť nelze upřít velmi zajímavý nápad, tak mě toto moc nechytlo. Čtené panem Brodským, dobré, nicméně tak trochu bez šíře příběhu. Trochu záhadné dílko podněcující fantazii, ale nemohu se ubránit pocitu, že toho zase tolik o životě kniha neříká.

MikulášV

Krátká knížečka, která vám skutečně nasadí brouka do hlavy. Málo kdy se mi stane, že nad knihou přemýšlím ještě několik dní po přečtení.

josefina_silena

O knize jsem hodně slyšela a dlouho jsem se na ní chystala. O to víc jsem ale byla zklamaná. Asi jsem o tom přemýšlela až moc nebo možná příliš málo. Budu se muset ke knize ještě někdy vrátit a zkusit to ještě jednou.

annettka1098

Mnoho silných myšlenek na málo stránkách. Nejsem si jistá, že jsem zvládla vše zpracovat. Bude to ten druh knihy, kterou když si přečtu 5krát, pokaždé mezi řádky najdu jiné sdělení.

JoeSurikata

Inteligentní, chytlavá pohádka pro dospělé. Podobenství o touze po opravdovém, naplněném životě. Knížka, která si čtenáře přečte ...

1.Agness

Komentářů je tu spousta, a tak jen v bodech:
Krátký příběh nabitý velkými myšlenkami.
Jednohubka.
Filozofie života podaná zábavnou a odpočinkovou formou.
Hra - ať je to hra života, osudů, imaginace nebo autorova hra se slovy.
Hledání - hlavně toho smyslu života, tygra, nebo smyslu autorových slov, což spolu souvisí.
Podobně vrstvený příběh jako je dobrodružství Malého prince. Říká si o to, abychom se k němu znovu po čase vrátili a našli další tajemství.
Kdo by nechtěl svýho tygra, parťáka na život i na smrt.
Jinými slovy - doporučuju.

Amalberga

První část knihy mě poněkud nudila, zato druhá byla moc hezky a citlivě napsaná. Tracyho tygr je moc pěkná moderní pohádka, ale že by to bylo něco kdovíjak úchvatného, to zase ne.

flyingandie
10.11.2018

Saroyan má rád tygry. A taky Wiliama Blakea. V této útlé knížečce se totiž jeden takový zhmotnil. Vlastně ne jeden, ale mnoho tygrů. Ale co vlastně tygr je? Je to chtíč, náboj, energie, touha nebo láska? Je to toulavý kocour z ulice nebo nešťastný panter z cirkusu? Knížku napsal Saroyan v nelehké době, a plánoval si pomocí ní vydělat na obživu. Dokáže se ale takto hluboká knížka napsat během pár týdnů bez rozmyslu jen kvůli penězům? Je opravdu plná významů, jak se domníváme? Anebo prostě autor napsal blamáž, které neprávem přisuzujeme obrovský význam? Kdo ví. Já osobně ji považuji spíše za to druhé...

sola_lupa
04.11.2018

Z téhle knihy má člověk pocit, že každý z nás má svého tygra. Podle mě má každý z nás jiné zvíře, protože kdyby to byli jen tygři, byli bychom si asi až příliš podobní. Nebo Tracy potkal jen lidi, kteří se mu tolik podobali.
Každopádně ať už je tygr panterem, jiným zvířetem, naší vnitřní silou, láskou nebo celým životem, jeho ztvárnění v příběhu Williama Saroyana je nádherné, i když mu pro mě něco chybí či přebývá. Nevím jak pro ostatní, ale nejmilejší postavou pro mě byl doktor Pingitzer. Snad proto, že se na to díval trochu jinak a snažil se Tracymu rozumět a možná nakonec i porozuměl.

bh69
20.10.2018

Doporučuji jako audioknihu se skvělým V.Brodským. (jen poznámka k těm komentářům dožadujících se vysvětlení smyslu apod - opravdu potřebujete mít všechno logické a polopaticky do detailu jasné ? Není dobrá literatura právě v tom, že vede k zamyšlení, že nechává prostor pro fantazii a vlastní projekce a výklady ? Zkuste tak moc nepřemýšlet a nechat na sebe umění prostě působit :)

Chesterton
05.10.2018

Je to tak!! Tygr se dá chytit za srst častokrát jenom jednou myšlenkou, vzpomínkou, zážitkem. Opakovaně se nechá pohladit, zastaví se, potom zmizí. Když se po čase objeví je trošku jiný. Málokdy nás nechá pohlédnout mu do očí.
Můžeme být zahlceni sebeláskou nebo příliš pozemskými starostmi, že nevidíme nebe nad hlavou, kde náš tygr pluje v oblacích. Zároveň nám sedí u nohou a přesto se dá snadno přehlédnout.
Příběh právě proto nelze pochopit, že byl stvořen citlivým člověkem s dětsky hravou duší k tomu, aby se dotýkal jemných a pravdivých míst v našich srdcích, které z nás dělají lidské bytosti.
Je to příběh o zrání a zralosti člověka i lidské společnosti. Je to příběh životních zkušeností samotného Saroyana, který stvořil v období hladu a dluhů a zanechal nám v něm mnohé. Hlavně životní sílu. Vždyť "čí ruka nesmrtelná stvořila krásu tak děsivou"??
Snad proto je v příběhu tygr z cirkusu, že zaměnit pravdu za lež je tak snadné. Zvláště v davu, že?!
To je pro mne poselství druhého poslechu tohoto pokladu:)

Rudla333
20.09.2018

Když vidím všechnu tu chválu tady, říkám si, že jsem Tracyho tygra asi nepochopil.

Atmosféra skvělá, napínavá. Ale bohužel, chybělo mi nějaké větší vysvětlení - něco, za co bych mohl příběh pořádně uchopit. Takhle jsem bohužel na konci cítil jen zmatení a lehké zklamání.

Musím si to ještě nechat uležet. Třeba si pak Tygra dám ještě jednou a najdu v něm to, co mi poprvé chybělo.

Vikk
11.09.2018

Četla jsem jako adolescent. V době hledání, váhání a pochyb. A mohu říct, že doteď mám z knihy takový dojem, že jsem nic silnějšího nikdy nečetla. Což je asi blbost. Ale tenkrát mi to tak připadalo. Miluju tu knížku a myslím, že ve správný fázi cyklu bych u ní asi bulila i dneska. musím to vyzkoušet a přečíst si to znova. Jinak všem ve věku 15 až 20 doporučuju úplně nejvíc!

pepa4081
09.09.2018

Doufám, že také mám svého tygra, i když ten lenoch věčně jenom někde spí. Když však někdy zařve, je to paráda. A jsem šťastný, že jsem našel svou Lauru (i když se manželka jmenuje jinak).
Tuhle kratičkou knížku čtu vždycky s velkou chutí a radostí. Je to takové pohlazení. Všem doporučuji.
Nanejvýš uspokojivé.

flanky
08.09.2018

Nádherná, a přitom ve své podstatě velice jednoduchá kniha, která v sobě má mnoho v minimu. Krásný, jemný příběh, ve kterém nejde o zápletku, nejde o postavy, nejde prakticky ani o děj, jde jen o lásku.

kap66
30.08.2018

Vidím, jak většina čtenářů touží po pochopení Tracyho tygra a dohledává k němu výklady. Když jsem ho před lety četla poprvé, bylo to stejné. Moje potřeba chytnout ho za srst a vyklepat z něho především fakta byla obrovská; taky jsem si ho tehdy až tak neužila. Znovu jsem po něm sáhla - starší a v tomto směru moudřejší - a nechala se jenom unášet; fungovalo to bezvadně. Zůstaly mi dojmy - a kupodivu jsem k pochopení blíž než tehdy.

Diabel
23.08.2018

Poetický příběh s neuvěřitelnou atmosférou. Kdo nečetl, měl by to rozhodně co nejdřív napravit. Doporučuji i poslech nezkrácené verze v podání pana Brodského, která prožitku z knihy dodá úplně jiný level...

Na co rozhodně nezapomenu je úplný začátek knihy, kdy Tracy konečně našel svého tygra, který nebyl tak docela tygrem. Ale pro Tracyho to tygr byl a to bylo nejdůležitější a nikdo mu ho již nemůže vzít...
Opravdu krásná, dojemná, poetická a kouzelná kniha, kde Saroyan na prostoru sotva sto stran popisuje a našeptává, co je v životě nejdůležitější.
Tracyho tygr se dá pochopit spíš srdcem než rozumem...
A stejně jako Tracy, tak i já a vy máme svého tygra... Možná o něm někteří ještě neví... Ale třeba ho ve vás probudí právě ten tygr, který se toulá tímto příběhem...

Moje hodnocení 8/10

maja.s
22.08.2018

Po přečtení knihy jsem se cítila krásně. Kniha, která se zpočátku může zdát jednoduchá, dokáže také tak jednoduše pohltit a začnete si všímat každičkého detailu. Nejenže vyčaruje úsměv na tváři, ale zároveň dokáže dostat do napětí. Ta chvíle napětí přichází ve správný čas, na závěr. Se zatajeným dechem pobíháte očima po řádcích a nemůžete se dočkat, až se dozvíte... Objeví se tygr? Pak přijde to uvolnění, kdy nepochopené všichni pochopí a s klidnou duší si uvedomí, na čem záleží.
Určitě jsem nečetla naposledy a těším se, až si ji přečtu znova a několikrát. Patří k těm, kde se dá stále objevovat něco nového.

tonysojka
08.08.2018

Rihatama to vystihla úplně přesně.Poprvé čteno před 34 mi lety,tehdy zcela nepochopil,teď podruhé,pochopil jen jako v hádance,nerozuměl ,ale strašně líbilo.

Chesterton
07.08.2018

Poslouchala jsem audio v podání Vlastimila Brodského. Nevím jestli jsem pochopila. Vím, že to bylo nádherné a určitě si ho brzy zopakuji. Opět jako audio, tentokrát nové s více interprety. Potom možná dojde i na knihu! Rihatama to napsala skvěle!!! Nejvíc mě oslnil humor a lehké pero ve spojením s hloubkou obsahu.
Určitě je to kniha na opuštěný ostrov či evakuačního zavazadla.

Chajda69
07.08.2018

Já na ty lyrické novely prostě nejsem. Asi jim nerozumím, jsou na mě až moc snové, plující mimo realitu bez nějakého pevnějšího ukotvení.

Rozhodně to ale nedávám za vinu knize, na vině bude nepochopení na mé straně. Hodnocení je jen subjektivním vyjádřením toho, jak se mi kniha (ne)líbila, nikoli snahou o objektivní určení kvalit knihy. My jsme se v tomhle případě bohužel nepotkali.

Rihatama
07.08.2018

Simplicistní a minimalistické. Poetické a krásné. Kde je láska, tam je život. A tygr. Nebo panter. Prostě ta krásná, hravá, velká kočka. Anebo možná medvěd, antilopa či pes. Kdo co chce. To vše lze snadno ztratit, ne však nemožné opět získat. A chce to jediné. Věřit a dát šanci a možnost využít příležitost sobě i těm druhým. William Saroyan věděl. A tak žil. A psal.

pauele
24.07.2018

Neviem sa zbaviť pocitu, že mi to celé prišlo z mojej strany nedocenené, nepochopené.. Niečo mi tam uniká aj keď podstatu chápem. A možno je to tak ako to cítim a je to poloplné či poloprázdne. Podľa uhlu pohľadu.

JeseterZuzana
18.07.2018

Tygře, tygře planoucí, lesem černým za noci, čí ruka nesmrtelná stvořila krásu tak děsivou?
Čtu tuhle knihu přibližně 20 let s různými pauzami. Vždy objevím něco nového a pokaždé je něco jiného důležité.
Pro mě životní setkání, které moc přeji každému.

irskádívka
01.07.2018

Jen doufám, že jsem ji pochopila. Zajímavé, neobvyklé.
Ale i tak si neodpustím podotknout, americká literatura je opravdu přeceňována.

kika812
26.06.2018

Každý by si měl najít svého tygra

Lenka4
20.06.2018

Příjemné putování mezi realitou a fantazií, kdy si člověk není nikdy zcela jist, kde se právě nachází.

PetrKral
14.06.2018

Oblíbená klasika - must read! Ale věřím, že nemusí sednout každému a asi zálěží na věku, kdy se k Tygrovi člověk dostane.

Mion
03.06.2018

Přiznám se, že mne kniha z počátku vůbec neoslovovala. Nemohla jsem přijít na chuť té průchodné hranici mezi iluzí a realitou a neskutečně mi vadila naivní povaha Thomase Tracyho (za obojí se teď tak trochu stydím). Četla jsem ji snad 14 dnů a už jsem myslela, že to s ní vzdám, ale potom.....potom si Thomas Tracy potřásl rukou se všemi. Věřil totiž v jejich upřímnost. A nebo tušil jejich bezmocnost...
Tento krátký úryvek se mnou neskutečně zacloumal. Přišlo mi vážně úžasné, že si Tracy potřásl rukou s těmi, kteří ho jen využívali, sráželi ho k zemi, plivali mu do obličeje a hlavně -ublížili jeho Tygrovi. Oni postřelili černého pantera, Saroyanovu lásku, ale spisovatel přesto nechal svého hlavního hrdinu podat ruku všem a nepřistoupit na pravidla jejich hry.

Knížku jsem od té doby četla nesčetněkrát a zařadila ji na čestné 1. místo v žebříčku mých nejmilejších knih. Miluju humanistické myšlenky, které lemují každou stránku, miluji způsob, jakým Saroyan psal a prosím všechny, kteří se chystají tuto poetickou novelu otevřít o případnou trpělivost, protože když nedáte Saroyanovi, Tracymu ani jejich tygrovi potřebný prostor a čas, můžete přijít o něco, co by vás mohlo (tak jako bude mě) doprovázet po celý život.

ThrisaManx
21.05.2018

Toto byla jedna z nejkrásnějších knih, jaké jsem kdy četla. Z komentářů a jiných recenzí vidno, že ji málokdo pochopí, a to je v pořádku. Knížka není určena pro každého. Na pohled obyčejný příběh v sobě a mezi řádky skrývá krásné myšlenky. Tracyho tygr je jedna z těch knih, ke které se rozhodně ještě mnohokrát vrátím. A určitě se poohlédnu i po ostatních autorových dílech.