Tonek z Napoleonovy armády

Tonek z Napoleonovy armády https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/30845/bmid_tonek-z-napoleonovy-armady-3wc-30845.png 4 50 8

Klasik nizozemské literatury líčí v dobrodružném románě osudy chudého holandského chlapce, který se nechá naverbovat do napoleonské kadetky a po výcviku se dostává do válečné vřavy. S kamarádem z kadetky prožívá drobná dobrodružství, účastní se mnoha bitev a posléze i bitvy u Waterloo. 220 str.

Dobrodružné Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Toontje Poland, een Alkmaars jangen in de dagen van Napoleon , 1972

Adapa
02.04.2024 4 z 5

(SPOILER) Nenáročné čtení o mladém chudém Tonkovi, který je všem na obtíž a tak se řízením osudu stává ve dvanácti letech kadetem. Seznámí se s kadetem Klaasem a tvoří spolu nerozlučnou dvojici na učilišti, na palubě lodě i v armádě.

Tonek je nejprve nadšen císařem Napoleonem, pak zjišťuje, že je to člověk se všemi chybami jako ostatní.

Stává se plukovníkovým pucflekem, slouží na lodi, osobně mluví s Napoleonem, zažívá pád Napoleonova impéria.

Na konci zjišťuje, že neumí ani číst, psát ani žádné řemeslo. Tak se nechává naverbovat do vojenské služby v Indonésii a navždy odplouvá z rodného Holandska.

Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Krásná vzpomínka na dětství.

jaroiva
05.02.2022 3 z 5

Je to psané příjemně dětsky. Škoda, že jsem se nedostala k této knížce jako malá.
Takhle dám přednost spíš Tajnému deníku čínské císařovny, který bych doporučila spíš.

Pebra
20.11.2020 5 z 5

Jako bych tam s Tonkem byla, mrzla a měla hlad, snášela útrapy všeho druhu, ale měla hlavu plnou snů... Co ti stateční kluci museli tehdy všechno vydržet, to si dnes stěží umíme představit. Není to jen o bitvách, ale o klučičím srdci. Fabricius tu vypráví lehkým jazykem, nezaobírá se detaily, dobré je to!

minirock
02.03.2020 4 z 5

Dětská kniha která popisuje těžký život obyvatel Holandska v době napoleonských válek. Dvanáctiletý Tonek uteče z domova a nechá se naverbovat do francouzské armády kde prožívá drsný výcvik. Společně s kamarádem Klaasem se jim daří všechny útrapy vojenského života přestát, přežijí i bitvu u Waterloo, ovšem bída a touha po dobrodružství a snadném výdělku je donutí zůstat u vojska a podepsat službu na 6 let kdesi ve Východní Indii. Moc pěkně napsáno.

Mantikocka
03.02.2016 5 z 5

Super knížka z dob napoleona, čtivá, ale i přes to vážná.

dusty
21.08.2012 5 z 5

Jako dítěti se mi moc líbila.

WEIL
28.09.2011

Jak vydělat peníze, když nemá člověk v době napoleonských válek ani na chleba? Zkusit to jako žoldák.