Peklo je otvorené

Peklo je otvorené https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/306484/bmid_peklo-je-otvorene-N4T-306484.jpg 4 16 4

Tommy Bergmann série

Tommy Bergmann prichádza na miesto činu v osloskom byte, kde objavili zmasakrovanú mladú prostitútku. Zranenia, ktoré dievča utŕžilo, sa znepokojivo podobajú na spôsob, akým svoje obete v minulosti doriadil učiteľ Anders Rask. Ten sa k vraždám priznal a už roky sedí izolovaný na uzavretom oddelení psychiatrickej nemocnice. Matka jednej zo zavraždených je presvedčená, že bývalého učiteľa odsúdili nespravodlivo. Je to všetko len chorá fantázia, alebo sa Raskovi podarilo všetkých oklamať a nevraždil sám? Pri pátraní po pravde zablúdi Tommy Bergmann s kolegyňou Susanne Bechovou do najtemnejších labyrintov ľudskej duše, dostanú sa do pekla... ktoré sa otvorilo. Druhý detektívny román s inšpektorom Tommym Bergmannom nasleduje po Sveenovom úspešnom debute Posledný pútnik, ktorý sa stal Severskou detektívkou roku 2014, nasledovať bude tretí diel s názvom Rozbúrená krv.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Premedia

Helvete åpent , 2015

Vknihách
20.01.2022 3 z 5

Počas čítania som sa dozvedela, že ide o druhú časť série, čo však nie je problém, pretože prípad obvineného masového vraha sa rieši len v tejto knihe. Rozprávačmi sú vyšetrovateľ, matka zavraždeného dievčaťa spred 18 rokov, riaditeľ psychiatrického ústavu a neskôr sa pridá kolegyňa-kriminalistka, ktorá má pomôcť pri rozlúštení záhady,novej vraždy mladej 14-ročnej litovskej prostitútky. Kto vlastne vraždí,ak je Rask, ktorý sa k starým vraždám priznal, zavretý na psychiatrii?
Polka knihy bola dosť zdĺhavá. Nedá sa povedať, že nudná,ale nejak ma postupujúci dej nedokázal pri sebe udržať v napätí a čítať stranu za stranou. Po polovici sa to rozbehlo. Autor navodil dokonalú Nórsku zimnú atmosféru- zimu, hmlu, sneh… vďaka tomu aj mne neraz prešiel mráz po chrbte. Paranoja (alebo oprávnené obavy?!) hlavných vyšetrovateľov mi navodzoval nepríjemné pocity, najmä v prípadoch, keď sa vyšetrovateľka, slobodná matka, obávala o svoju malú dcéru. Celkovo bol príbeh asi dosť prekombinovaný a vlastne sa nijak konkrétne neskončil. Celé rozuzlenie pravdepodobne budem musieť nájsť v pokračovaní.

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Bavilo, predchádzajúca kniha Posledný pútnik bola lepšia, ale neľutujem toto čítanie.

Aymira
28.04.2017 4 z 5

Po výborném Posledním poutníkovi jsem se rozhodla ihned vrhnout na další Sveenovu knihu, Peklo je otevřené. Od mého přesvědčení mě neodradil ani fakt, že kniha stále ještě nevyšla v češtině a že ji budu muset přelouskat ve slovenštině. Vyplatilo se a jsem za tuto jistou dvojjazyčnost ráda.

Kniha mi ze začátku dávala docela zabrat. Cit pro slovenštinu a tím pádem jakási plynulost v četbě se však dostavil po pár úvodních kapitolách, ovšem i přes toto jazykové zvládnutí mi úvod příběhu přišel poměrně složitý. Chvílemi jsem netušila, co je sen a co realita a která postava k nám vlastně promlouvá. Zhruba od poloviny knihy mě ale začal děj neskutečně bavit. Navíc se mi po dlouhé době stalo, že jsem u čtení cítila jakousi stísněnost, v knize je pár pokusů o lekačky.

Co se týká děje samotného, nechci zde mnoho prozrazovat. Snad jen to, že hlavním pojítkem všeho je rodina, ať už obětí, nebo vyšetřovatelova. Poměrně dost mě zklamal závěr - je neskutečně otevřený, nedořešený a myslím, že minimálně z Tommyho minulosti se dalo vytěžit mnohem víc. Alespoň v souvislosti se všemi těmi náznaky a očekáváními. Jako by čtenáři byl nabízen sladký dortík v případě úspěšného přečtení celé knihy, jenže on se nakonec dočkal jen okoralého pamlsku. Nicméně už se moc těším na další Gardovu knihu.

Gracian1964
20.10.2016 3 z 5

Dávam prvý komentár? Ešte to nikto predo mnou nestihol? Tak budem teda prvý, i keď to nie je prvý raz. Moje druhé stretnutie s Gardom Sveenom. Musím sa priznať, že sa mi to čítalo dosť ťažko a pomaly. Chvíľu som si zvykal na jeho štýl. Možno je to prekladom, neviem a ani to nehodlám riešiť. Páčilo sa mi to menej ako Posledný pútnik. A nevedel som sa dočkať, aby to už bolo za mnou, hm... Podľa mňa to dosť prekombinoval, pripadalo mi to ako veľmi málo pravdepodobná konštrukcia...každopádne, som rád, že to už mám za sebou... či si prečítam aj tretí diel, netuším, ale myslím, že by sa nič nestalo, keby som sa na to vykašľal...Pristihol som sa napokon pri tom, že mi je úplne jedno, ako to dopadne, kto je vrah, kto obeť, skrátka unavilo ma to...nech mi fanúšikovia odpustia...

norská literatura severská krimi norské detektivky Oslo (Norsko)

Gard Sveen
norská, 1969