Mrazivé zlato

Mrazivé zlato https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/468109/bmid_mrazive-zlato-G98-468109.jpg 4 153 39

V Arjeplogských horách na severe Švédska nájdu v roztápajúcom sa ľadovci mŕtvolu zavraždeného muža. Vyšetrenie prípadu pridelia Olivii Rönningovej. Vrtuľník, ktorý ju má priviezť na miesto, sa však zrúti a pilot utrpí vážne zranenia. Olivia sa v búrke vydá hľadať pomoc. Netuší, že do nehostinných hôr sa vybrali aj iní ľudia, ibaže s úplne odlišným zámerom. Vyšetrovateľ Tom Stilton sa dozvie o Oliviinej nehode a rozhodne sa vrátiť z Thajska, aby jej pomohol. Spojí sa s penzionovanou komisárkou Mette Olsäterovou a spoločnými silami sa pustia do zisťovania identity mŕtveho tela v Arjeplogu. Vyšetrovanie sa však komplikuje, presiahne hranice štátu a nitky prípadu vedú do Gambie, kam sa Tom vyberie s priateľom Abbasom. Teraz už ide o život aj im. Vyšetrovací tím spoločnými silami odhaľuje, že zavraždený muž v horách je obeť záhadného zmiznutia, ktorého korene siahajú do polovice dvadsiateho storočia.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Ikar (SK)

Fruset guld , 2020

Arwen777
30.07.2022 5 z 5

Do této série jsem sice naskočila od prostředka, ale rychle se stala mou oblíbenou. I tento díl se povedl, i když ten minulý se mi líbil o chloupek více.
Tentokrát se ochladíte na severu Švédska, kde se pod sněhem najde 20 let stará mrtvola muže. Olivie, která jede případ převzít, havaruje s vrtulníkem a rozhodně nečeká, že by ji mohlo ohrozit ještě něco dalšího. Začíná se rozplétat dávná historie, kterou se někdo snaží ututlat za každou cenu. Z hor vás dobrodružství přenese až do Gambie, ale ani tam není klid. Odhalení jsou šokující, ale co vlastně nakonec bylo motivem vraždy?
Děj tentokrát není tolik strhující, ale napínavé scény jsou dobře rozvrženy a konec je jedna velká jízda. Mně samotné se rozuzlení knihy moc líbilo a uspokojilo moji čtenářskou zvědavost a lačnost po napětí, ale zároveň reálnosti a logice.
Doporučuji.

SilvieSisinka
25.07.2022 5 z 5

Skvěle čtení,opět mě to velice bavilo.At napíši cokoliv mě to prostě očaruje.

katka.oo
28.05.2022 5 z 5

Již šesté setkání s Olivií a celým jejím týmem, těmi aktivními i těmi ve výslužbě, tento díl se mi moc líbil, napínavé od začátku do konce, čtivé, hodně akční - na horách i v cizině, těším se na další pokračování.

Andrea864
14.05.2022 5 z 5

Skvělá severská detektivka, která má spád a je plná zvratů. Ke konci jsem už tušila, jak to celé asi bylo, ale to vůbec nic neubralo na napětí a poutavosti. Zajímavá zápletka.

Riccia
12.05.2022 5 z 5

Měla jsem trochu obavy, severské detektivky jsou hodně drsné a temné a to není úplně můj šálek kávy. Byla jsem ale velmi příjemně překvapená - čtení bylo velmi příjemné, napínavé a "drsné" tak akorát. Navíc se děj částečně odehrával v kulisách severských fjellů, po kterých jsem se kdysi také pár týdnů toulala a nyní se mi u čtení na tuto dobu velice krásně vzpomínalo. Postavy i situace, kterými jednotliví aktéři procházeli, byly velice lehko uvěřitelné - tedy až na jednu výjimku, při které jsem si říkala, že se tam autorům připletl James Bond, agent 007. Děj byl velice dobře promyšlený, parta policistů dobře sehraná a velmi sympatická. Bylo to moje první setkání s Olivií, Tomem, Mette, Lisou, Bossem a dalšími, ale určitě ne poslední.

Šánka
11.05.2022 4 z 5

Setkání s Tomem, Olivií a dalšimi z této partičky po dvou letech bylo moc fajn. Možná ne tolik napínavé (kromě závěru), ale jako vždy příjemné.
Do vyšetřování dvacet let staré vraždy se pouští celá sestava, děj se rozbíhá do mnoha linek a skoro by se dalo říct, že toto zamotané klubko nepůjde rozplést, natožpak řádně vysvětlit souvislosti. Jde to, tato švédská spisovatelská dvojice to umí a k tomu spoustu prostoru dává i jednotlivým postavám a jejich osobnímu životu, to se mi líbilo snad ještě více než samotné vyšetřování :-).
Skočný příliv i tentokrát u mne zůstává na první příčce série, nicméně na letošní další setkání se také těším.

astra3
05.03.2022 5 z 5

Velmi čtivé, zamotané. Tom má asi devět životů a Olivie velký štěstí. Už se těším na další.

Mandlevest
08.02.2022 5 z 5

Moje milovaná série s nejvíce lidsky sympatickou partou, která opět spojí své síly k vyřešení zločinu, který sahá do dávné minulosti. Vůbec mi nevadilo, že jsem tušila vraha daleko před koncem (ale pohnutky byly přece jen překvapivé :-), nevadil mi ani rychle se střídající děj (autoři jsou scénáristy a je to znát), naopak, měl spád a nenudil mě ani chvilku. Ale v podstatě pro mě nebyla pointa příběhu to zásadní. Těšilo mě hlavně další setkání s mými oblíbenými postavami, které opět nezklamaly a bavily mě stejně jako v minulých dílech. Tohle je opravdu trochu jiná severská série , originální a prudce návyková. Takže se těším v létě na Dobrého samaritana!

Katulinka69
15.01.2022 4 z 5

Paráda, opět jedním dechem.

Parwana
09.01.2022 5 z 5

Detektivní thriller ze Švédska, který se odehrává v mrazivých horách i slunné a horké Gambii. Autoři jsou především scénáristé a na způsobu, jakým je kniha psaná, je to znát, nicméně o to svižněji se čte. Nejdřív jsem se nemohla začíst, pak jsem se ale zakousla a nešlo se odtrhnout. Konec mě nepřekvapil, nicméně stálo to za to. Ze série jsem četla jen tuto knihu, nyní tedy zpět na začátek ;)

happy-smile
25.12.2021 4 z 5

Asi už to není tak dobré, jako první díly, ale pořád mě tato série baví. A to asi hlavně díky skvělým sympatickým postavám. A tak zatím budu neúnavně čekat, jaké další peripetie naše přátele potkají v dalších knihách (jestli nějaké budou). Pro fanoušky série tedy můžu doporučit.

čef
20.11.2021 4 z 5

Velmi plodní autoři nám vytvořili další ze svých profesionálních detektivek, ve kterých se snaží, kromě vlastní story, předat nám také nějakou tu výchovnou část. Po uprchlících a meetoo došla řada na enviroment a není se co divit – jde o v současnosti nejvíce mediálně propíranou záležitost. Vlastní příběh je podán atraktivně s množstvím napínavých scén, takže když přeskočíme nějakou tu úlitbu bohům, můžeme se pobavit.

ArwenAragorn
26.09.2021 4 z 5

80%
...Když přišel k okraji sněhové pokrývky, všiml si, že kousek dál z ní vyčnívá nějaký malý trs. To už to roztálo až k zemi? Přistoupil blíž, aby se podíval, co je to za rostlinu. Možná vrba síťnatá nebo jalovec? Nebylo to ani jedno. Ze sněhu tam trčela lidská ruka.
Na prsteníčku jí chyběl článek.

Tento thriller se mi moc líbil, přestože asi nepatří k tomu nejlepšímu v sérii. V tajícím sněhu v horách na severu Švédska je nalezeno tělo. Jedná se o vraždu a postupně se zjistí, že patří 20 let zmizelému podnikateli Fredriku Kaldmovi. Motivů k jeho zavraždění je spousta a ten skutečný je velice překvapivý.
Kniha je čtivá, má spád a několik hodně dramatických napínavých míst. Autoři věnují dost pozornosti soukromému životu Olivie, ale ne tolik, že by mi to vadilo.
Já jsem po přečtení knížky spokojená a mohu ji doporučit.

intelektuálka
17.09.2021 3 z 5

Tak nevím - tato dvojice rozhodně psát umí a jejich Skočný příliv mi zůstal v paměti ....

Ale u této knihy jsem měla pocit roztříštěnosti - příliš mnoho dějových linek potom ztratilo na dramatičnosti příběhu....

Spíše mi připadlo, že čtu sestřihy z filmového scénáře ....

Ale může to být pouze můj dojem, některým čtenářům se kniha může líbit ....

Kristulda
12.09.2021 3 z 5

Četla jsem všechny knihy těchto autorů a těšila se na nový díl. Přemýšlím co napsat,knihu jsem četla hrozně dlouho ačkoli jsem rychločtenář,snad 14dní,nemohla jsem se pořádně začíst. Nevím byl to zatím nejslabší díl. Za mě trochu zklamání.

Zara
11.09.2021 3 z 5

Naprosto chápu tíhu odpovědnosti autorů světového formátu držet laťku kvality v (přinejmenším) jedné úrovni.
Manželskému páru Börjlindových se to doposud dařilo, nejnovější kniha podle mě vychýlila kvalitativní diagram nežádoucím směrem.
Důkazem toho budiž uměle našroubované scény, které čtyřsetstránkovou agónii prodlužují a snižují výrazně čtivost thrilleru, což u předešlých děl autorského dua nebylo zvyklostí .
Nejvíc prostoru je věnováno osobním problémům vyšetřovatelky Olivie, které vyznívají tak nezáživně, že čtenáře nutí k zamyšlení nad přímou úměrou odměny připadající na každou stránku rukopisu, případně nad únavou materiálu obou autorů...
Nepochybuji, že série bude pokračovat, takže nezbývá než doufat v "lepší zítřek".

AlenaF
23.08.2021 5 z 5

Skvělá detektivka s mými oblíbenými postavami. Doporučuji!

Mišutamyš
16.08.2021 5 z 5

(SPOILER) Za mě prostě opět výborně. Celou tuhle partu lidí naprosto zbožňuju a tenhle díl se zase moc povedl. Příběh byl hodně poutavý, nedalo se utrhnout.
Snad i Abbas by mohl najít štěstí, což mě moc potěšilo a doufám, že v další knize nevyzní do prázdna.
Pro fanoušky - podle prvních dvou knih byl natočen i seriál - Vražedná konstelace a s radostí můžu říct, že hodně dobře. Postavy hodně odpovídají mým představám, odlišnosti oproti knihám jsou jen drobné.

Jenny46
12.08.2021 5 z 5

Hodně dobrý od první stránky, kdo má rád Skandinávské detektivky, určitě doporučuji.
Olivie je ve vztahu s malířem Lukasem a vztah je hodně složitý. 20 let starý případ dostane za úkol Olivia R., cestu k místu letí vrtulníkem do hor a začíná velké dobrodružství...
Postavy jsou dobře vykreslené, příběh se odehrává na severu v horách - zajímavé prostředí i téma detektivní zápletky. Celou dobu jsem byla v napětí jak to dopadne, stará tajemství vyplouvají napovrch a všechno do sebe zapadá...