To je metro, čéče!

Pražské metro určitě znáte vy, vaše babička i máma. Třeba s ním každý den jezdíte do školy, do práce nebo na nákup. Ale víte, že je to místo plné zajímavostí, tajemství, nápadů a dobrodružství? Seznamte se s Karlem Kroupou nejmladším a jeho svérázným dědečkem a ponořte se spolu s nimi do chodeb, tunelů, historie i současnosti podzemní dráhy. Poznejte, jak se metro budovalo, i zvláštnosti jednotlivých stanic. Zkuste si vypočítat, kam až byste dojeli, kdybyste všechny trasy pospojovali do jediné. Co se děje v metru v noci? Jak zasáhla metro tisíciletá povodeň? A straší ve Strašnické? Knížka plná ilustrací, plánků a komiksů představuje pražské metro jako úžasnou stavbu i skvělý dopravní prostředek. A protože spojuje populární výklad s veselým příběhem, čeká na čtenáře a čtenářky pořádná jízda. Tak ukončete výstup a nástup, roztodivná kniha o metru se právě otevírá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403615/to-je-metro-cece-k6C-403615.jpg 4.323

Kniha To je metro, čéče!

Prey

Ta kniha je hezká, jakože opravdu krásná. Ale napasování faktů na dětský příběh trochu drhlo, čéče.

bagel
03.12.2020

Moc hezky zpracované a přínosné i pro dospělé. Kdo ví, jak to vypadá v zázemí metra nebo v tunelu?

Barticek
04.09.2020

Četli jsme si to spolu s mým sedmiletým synovcem a oba jsme si to užili! Spousta zajímavých informací a hlavně nádherné ilustrace a celkové výtvarné zpracování knížky je tak na 6 hvězdiček!

tanuki
20.05.2020

Všechny možné zajímavosti a statistiky o pražském metru na jedné hromadě zabalené do dětského příběhu v příjemném grafickém zpracování. Sice většinu těch informací ihned po přečtení zapomenete, ale i tak si uvědomíte, jak je metro rozsáhlé, složité a zajímavé.

Greena
15.04.2020

Desetiletý žák základní školy Karel Kroupa chodí každý školní den odpoledne do družiny a strašně ho to tam nebaví. Proto o vánocích napíše Ježíškovi dopis s prosbou, aby alespoň vždy ve středu do nudné družiny nemusel. Ježíšek mu odpoví a přání mu splní. Každou středu bude malého Karla vyzvedávat Karel Kroupa nejstarší a bude ho brát sebou do metra.
Zprvu se nezdá, že by to mohlo být lepší, než chození do družiny, vždyť metro každý Pražák zná, ale děda Karel v něm celý život pracuje a zná ho úplně dokonale. Svému vnukovi tak zprostředkuje to nejbáječnější dobrodružství a poznávání.
Věděli jste třeba, že metro má tři trasy, zelené Áčko, žluté Béčko a červené Céčko. Že metro má 61 stanic. Všechny koleje jsou dohromady dlouhé 65,2 kilometrů. Že metro vlastní 730 vozů. Že jezdí na elektřinu, která je odebírána z boční kolejnice. A to jsou informace jen ze dvou komiksově upravených stránek.
Kniha je fantasticky ilustrovaná dvěma výtvarníky Janem Šrámkem a Veronikou Vlkovou, kteří spojili dvě techniky, a to počítačovou grafiku s kreslenými ilustracemi. Autorka Milada Rezková odvedla skvělou práci na poli literatury pro děti. Bravo!
Knihu si kupte, přečtěte a až pojedete metrem, tak si na ni určitě vzpomenete…

colombo11
17.02.2020

Jelokož mě baví doprava tak jsem byl velice nadšený tak doporučuji.

Sianka
08.02.2020

Knížku jsem měla v hledáčku už dlouho, v době, kdy se teprve opakovaně avizovalo její vydání, protože pražské metro je zkrátka mému srdci i životu blízké. Běh všedních dní sledování vydání upozadil, a tak jsem si všimla, že kniha vyšla, až ve chvíli, kdy se o ní psalo, že má šanci získat zajímavé ocenění. Konečně jsem se tedy rozhoupala ke koupi, a ač nejsem věková "cílovka", musím knihu opravdu ocenit. Především ilustrace. Sice by se našlo pár výhrad k některým detailům, ale nic zásadního. Poněkud víc výhrad bych jich měla k textu. Samozřejmě musím pominout autorskou licenci a zjednodušování, když jde o knížku pro děti. A oceňuji přehled různých zajímavostí (nejen) o pražském metru. Co mi však asi bude strašit ještě dlouho v hlavě je věta: "Děda měří metr sedmdesát tři centimetrů, což je jenom o metr víc, než měří jeho plnovous." Nebude mi snad nikdo tvrdit, že je to něco, co by si kdokoli měl z knihy hlavně zapamatovat? Jistě by mi někdo vysvětlil, jak je to úžasný záměr pro úvod každé kapitoly. Faktem je, že pamatovat si to skutečně budu, jen bohužel ne v pozitivním smyslu. Jiné detaily pominu, to už by bylo asi k autorům částečně nefér. Jako celek tento počin rozhodně vítám a doporučuji.

hana1070
28.12.2019

Hlavní hrdina Karel Kroupa nejmladší je desetiletý kluk, kterého strašně nebaví chodit do družiny. A tak napíše dopis Ježíškovi, jestli by s tím nešlo něco udělat. Šlo - každou středu začne Karla hlídat jeho dědeček, Karel Kroupa nejstarší, zvaný Krtek. Dědeček je trochu svéráz, hlavně ale dlouholetý zaměstnanec a fanda pražského metra, který se rozhodne, že svou vášeň předá i vnukovi. Těšte se tedy na pravidelná středeční dobrodružství, při kterých tato nesourodá dvojice prozkoumá všechny linky a stanice, navštíví depa, tunely i stanoviště dozorčích, potká se s řidiči, uklizečkami i s tajemnými specialisty, kteří metro hlídají a připravují na případné mimořádné události. To je metro, čéče, je kniha obrázková, ilustrace v ní ale neslouží jen jako obrazový doprovod, ale velmi často přebírají vyprávění děje. Formou komiksu z nich poznáváme výzdobu jednotlivých linek a stanic, typy vagónů metra, najdeme tu i plánky a obrázky představující původní orientační systém a jednotný vizuální styl metra.

To je metro, čéče, je báječně vypravená knížka nejen pro zvídavé kluky a holky, ale i pro dospělé, které zajímají dopravní prostředky nebo historie a současnost hromadné dopravy v Praze. A vlastně si touhle knížkou rád zalistuje asi každý, kdo se někdy pražským metrem svezl:-)