To je metro, čéče!

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Pražské metro určitě znáte vy, vaše babička i máma. Třeba s ním každý den jezdíte do školy, do práce nebo na nákup. Ale víte, že je to místo plné zajímavostí, tajemství, nápadů a dobrodružství? Seznamte se s Karlem Kroupou nejmladším a jeho svérázným dědečkem a ponořte se spolu s nimi do chodeb, tunelů, historie i současnosti podzemní dráhy. Poznejte, jak se metro budovalo, i zvláštnosti jednotlivých stanic. Zkuste si vypočítat, kam až byste dojeli, kdybyste všechny trasy pospojovali do jediné. Co se děje v metru v noci? Jak zasáhla metro tisíciletá povodeň? A straší ve Strašnické? Knížka plná ilustrací, plánků a komiksů představuje pražské metro jako úžasnou stavbu i skvělý dopravní prostředek. A protože spojuje populární výklad s veselým příběhem, čeká na čtenáře a čtenářky pořádná jízda. Tak ukončete výstup a nástup, roztodivná kniha o metru se právě otevírá....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/403615/to-je-metro-cece-k6C-403615.jpg 4.323
Nahrávám...

Komentáře (9)

Kniha To je metro, čéče!

Prey
03. května

Ta kniha je hezká, jakože opravdu krásná. Ale napasování faktů na dětský příběh trochu drhlo, čéče.

bagel
03.12.2020

Moc hezky zpracované a přínosné i pro dospělé. Kdo ví, jak to vypadá v zázemí metra nebo v tunelu?


Barticek
04.09.2020

Četli jsme si to spolu s mým sedmiletým synovcem a oba jsme si to užili! Spousta zajímavých informací a hlavně nádherné ilustrace a celkové výtvarné zpracování knížky je tak na 6 hvězdiček!

tanuki
20.05.2020

Všechny možné zajímavosti a statistiky o pražském metru na jedné hromadě zabalené do dětského příběhu v příjemném grafickém zpracování. Sice většinu těch informací ihned po přečtení zapomenete, ale i tak si uvědomíte, jak je metro rozsáhlé, složité a zajímavé.

Greena
15.04.2020

Desetiletý žák základní školy Karel Kroupa chodí každý školní den odpoledne do družiny a strašně ho to tam nebaví. Proto o vánocích napíše Ježíškovi dopis s prosbou, aby alespoň vždy ve středu do nudné družiny nemusel. Ježíšek mu odpoví a přání mu splní. Každou středu bude malého Karla vyzvedávat Karel Kroupa nejstarší a bude ho brát sebou do metra.
Zprvu se nezdá, že by to mohlo být lepší, než chození do družiny, vždyť metro každý Pražák zná, ale děda Karel v něm celý život pracuje a zná ho úplně dokonale. Svému vnukovi tak zprostředkuje to nejbáječnější dobrodružství a poznávání.
Věděli jste třeba, že metro má tři trasy, zelené Áčko, žluté Béčko a červené Céčko. Že metro má 61 stanic. Všechny koleje jsou dohromady dlouhé 65,2 kilometrů. Že metro vlastní 730 vozů. Že jezdí na elektřinu, která je odebírána z boční kolejnice. A to jsou informace jen ze dvou komiksově upravených stránek.
Kniha je fantasticky ilustrovaná dvěma výtvarníky Janem Šrámkem a Veronikou Vlkovou, kteří spojili dvě techniky, a to počítačovou grafiku s kreslenými ilustracemi. Autorka Milada Rezková odvedla skvělou práci na poli literatury pro děti. Bravo!
Knihu si kupte, přečtěte a až pojedete metrem, tak si na ni určitě vzpomenete…

colombo11
17.02.2020

Jelokož mě baví doprava tak jsem byl velice nadšený tak doporučuji.

Sianka
08.02.2020

Knížku jsem měla v hledáčku už dlouho, v době, kdy se teprve opakovaně avizovalo její vydání, protože pražské metro je zkrátka mému srdci i životu blízké. Běh všedních dní sledování vydání upozadil, a tak jsem si všimla, že kniha vyšla, až ve chvíli, kdy se o ní psalo, že má šanci získat zajímavé ocenění. Konečně jsem se tedy rozhoupala ke koupi, a ač nejsem věková "cílovka", musím knihu opravdu ocenit. Především ilustrace. Sice by se našlo pár výhrad k některým detailům, ale nic zásadního. Poněkud víc výhrad bych jich měla k textu. Samozřejmě musím pominout autorskou licenci a zjednodušování, když jde o knížku pro děti. A oceňuji přehled různých zajímavostí (nejen) o pražském metru. Co mi však asi bude strašit ještě dlouho v hlavě je věta: "Děda měří metr sedmdesát tři centimetrů, což je jenom o metr víc, než měří jeho plnovous." Nebude mi snad nikdo tvrdit, že je to něco, co by si kdokoli měl z knihy hlavně zapamatovat? Jistě by mi někdo vysvětlil, jak je to úžasný záměr pro úvod každé kapitoly. Faktem je, že pamatovat si to skutečně budu, jen bohužel ne v pozitivním smyslu. Jiné detaily pominu, to už by bylo asi k autorům částečně nefér. Jako celek tento počin rozhodně vítám a doporučuji.

hana1070
28.12.2019

Hlavní hrdina Karel Kroupa nejmladší je desetiletý kluk, kterého strašně nebaví chodit do družiny. A tak napíše dopis Ježíškovi, jestli by s tím nešlo něco udělat. Šlo - každou středu začne Karla hlídat jeho dědeček, Karel Kroupa nejstarší, zvaný Krtek. Dědeček je trochu svéráz, hlavně ale dlouholetý zaměstnanec a fanda pražského metra, který se rozhodne, že svou vášeň předá i vnukovi. Těšte se tedy na pravidelná středeční dobrodružství, při kterých tato nesourodá dvojice prozkoumá všechny linky a stanice, navštíví depa, tunely i stanoviště dozorčích, potká se s řidiči, uklizečkami i s tajemnými specialisty, kteří metro hlídají a připravují na případné mimořádné události. To je metro, čéče, je kniha obrázková, ilustrace v ní ale neslouží jen jako obrazový doprovod, ale velmi často přebírají vyprávění děje. Formou komiksu z nich poznáváme výzdobu jednotlivých linek a stanic, typy vagónů metra, najdeme tu i plánky a obrázky představující původní orientační systém a jednotný vizuální styl metra.

To je metro, čéče, je báječně vypravená knížka nejen pro zvídavé kluky a holky, ale i pro dospělé, které zajímají dopravní prostředky nebo historie a současnost hromadné dopravy v Praze. A vlastně si touhle knížkou rád zalistuje asi každý, kdo se někdy pražským metrem svezl:-)

1