Tisíc let vroucích modliteb

V povídkovém souboru Tisíc let vroucích modliteb se spisovatelka soustředí na osobní dramata obyčejných lidí, politická realita totalitního režimu zůstává jakoby v pozadí... Mnohem podstatnější roli zde hrají rodinné vztahy, emocionální vazby a generační střety. Podařilo se jí zachytit pro nás těžko pochopitelný svět moderní čínské kultury. Povídky tak nabízejí osobitý pohled na současný život v Číně i čínských emigrantů v USA, podaný s nevšední silou a virtuozitou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/60_/60950/tisic-let-vroucich-modliteb-60950.jpg 4.332

A Thousand Years of Good Prayers (2005)

Literatura světová, Povídky
Vydáno:, Knižní klub

Kniha Tisíc let vroucích modliteb

vandalka

Převážně smutné či melancholické povídky z moderní Číny. Vystupují v nich protagonisté různého pohlaví, rozmanitých věkových skupin, Číňané v Číně, Číňané v Americe.Yiyun Li (I-jün Li) má úžasný dar, nedokážu uvěřit, že touto sbírkou debutovala, a navíc ji psala v angličtině, tedy v jazyce přejatém. Z jejího vyprávění jsem měla jasný dojem, že často popisuje to, co sama zažila a viděla. Například holčička z povídky „Smrt není tak špatný vtip, když se vypráví správným způsobem“ má stejné rodinné zázemí jako autorka. Píše o své oblíbené čínské herečce, jejíž totožnost mě překvapila (měla bych chuť tu něco vykřiknout, ale pak byste jí třeba poznali předčasně). Píše o chunanském maloměstě, o lidech prostých, o venkovanech, a píše nádherně.

Pokud jste ještě nečetli její „Ubožáky“, měli byste se vyhnout poslednímu textu – „Co to má se mnou společného“ – protože v něm popisuje události, podle nichž později román napsala. Zjevně je to pro ni hluboké a citlivé téma. Současná čínská realita JE smutné téma, a u ní dokáže tnout do živého, sžírá to Yiyun Li, sžírá to její postavy (neuvěřitelný konec povídky „Láska z tržiště“), hluboce se to dotkne i čtenáře. Určitě se poohlédnu i po jejích dalších knihách, vše, co jsem od ní zatím četla, mě nesmírně zaujalo.

GrasselováL
03.11.2014

Každá z povídek na mě působí chladně a smutně...ale na druhou stranu jsem je četla jedním dechem. Dobře napsány, ale pořád je tam něco, co mě v těch povídkách tíží..beznaděj a tvrdost života..

Ynés
31.08.2014

Krásné povídky k zamyšlení i pousmání, těším se na autorčinu první knihu, na kterou odkazuje. Více na mém blogu:http://ynescte.blogspot.cz/2014/08/tisic-let-vroucich-modliteb-kratke.html

freharovatereza
10.06.2014

výborná kniha povídek o čínských rodinách a nejrůznějších životních situacích v komunistické Číně. Doporučuji příznivcům povídek.. :)

valentýna
14.11.2013

Ačkoliv povídkové knihy nevyhledávám, se čtením jsem byla spokojená, v knize najdete několik skvělých povídek, jež jsou napsány mimořádně čtivým stylem.

Nico
13.12.2011

Jedná se o soubor povídek z moderní doby. Jedna se odehrává v Americe, jedna v čínské vesnici, v čínském velkoměstě atd. Překvapilo mě, jak podobný jsou si lidé na celém světě a jejich uvažování. Knihu by mohla napsat klidně Evropanka či Američanka, zde jsou pro nás okaté akorát čínské reálie a odkaz na Kulturní revoluci. Každá povídka má svoji duši a mě velmi bavilo tyto duše objevovat. Jedna povídka je o rodině, která schovává retardovanou dceru, druhá o učitelce, která se kdysi nešťastně zamilovala... a tak dále. Autorka má bezvadný rukopis (styl), velmi mě to bavilo.

čínská literatura

Yiyun Li

Yiyun Li
čínská, 1972

• Ubožáci (2010)
  • Tisíc let vroucích modliteb (2011)

Kniha Tisíc let vroucích modliteb je: