Tichý Don III.

Tichý Don  III. https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/251385/bmid_tichy-don-iii-251385.jpg 4 11 2

milan3144
30.10.2021 5 z 5

Opět se vracím k pětihvězdnému hodnocení. Občanská válka se rozhořela s plnou silou a obě strany jsou k sobě nemilosrdně kruté nemajíce si vzájemně v tomto co vyčítat. Toto zvyšuje vzájemnou nenávist, kdy takový akt na jedné straně vyvolává okamžitou touhu po pomstě na druhé a opačně.
Snad jen povzdechnutí, v té záplavě jmen se mi daří v paměti držet a "znát" jen poměrně malou skupinu postav, ostatní tím dějem jen buď na chvilku procházejí, nebo si je prostě nepamatuju, no ale tato skupina mých "známých" se pořád tenčí. Opravdu nevím kolik se jich dočká posledních stran ve čtvrtém díle.
Pět hvězd.

Maanna
19.07.2021 5 z 5

Děj se víc vrátil k sledování osudů několika hlavních postav a tím pádem se mě události začaly znovu víc dotýkat. Je to silné, i když neveselé čtení. Kozáci se dostali mezi dva mlýnské kameny a v podstatě neměli šanci. Rudí i bílí si šli za svými zájmy a lidé byli zabíjeni jen proto, že žili tak, jak byli vždy zvyklí. V tomhle je ruský pohled celkem drsný, ať na jedné nebo na druhé straně se vraždění těch, kteří mají jiný názor, prezentuje jako nepříjemná nutnost. Je jasné, že šťastného konce se tady nedočkám, přesto se kniha nedá odložit, a to i navzdory tomu, že mě postavy často svými činy nebo názory pěkně rozčilují - ale to bude nakonec jedna z nejsilnějších stránek knihy, protože je vnímám jako skutečné osoby. Již teď je mi jasné, že Tichý Don bude jedna z knih, kterou nedostanu z hlavy, a jsem moc ráda, že jsem to u slabšího druhého dílu nevzdala.

1960  79%Osud člověka
1952  93%Tichý Don