Thrawn

Thrawn https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/497043/bmid_thrawn-V5K-497043.jpg 4 133 133

Star Wars - Thrawn série

Velkoadmirál Thrawn, jeden z nejschopnějších a nejnelítostnějších válečníků v dějinách Galaktického impéria, je také jednou z nejpodmanivějších postav v univerzu Star Wars. Od svého uvedení v románu autora Timothyho Zahna Dědic Impéria a přes svá další dobrodružství v románech Temná síla na vzestupu, Poslední rozkaz a dalších si velkoadmirál Thrawn získal mezi největšími padouchy Star Wars ikonické postavení. Ale jeho původ a příběh jeho postupu v imperiálních řadách zůstávaly zahalené tajemstvím. Nyní Timothy Zahn v knize Thrawn odhaluje osudové události, které brilantního vojenského stratéga a smrtícího vojevůdce s modrou kůží a rudýma očima dostaly do nejvyšších mocenských kruhů – a do nelibosti. Thrawn je zachráněn imperiálními vojáky ze svého vyhnanství a jeho vynalézavost a pronikavé taktické schopnosti rychle zaujmou pozornost císaře Palpatina. Stejně rychle se Thrawn stane pro Impérium nepostradatelným. Je oddaný jako Darth Vader, nejvěrnější služebník Impéria, a navíc i geniální válečník, kterého není radno podceňovat. Na svých misích ničí pašeráky, chytá do pastí špiony a poráží piráty. Znovu a znovu triumfuje, a třebaže jeho neortodoxní metody zpočátku přivádějí nadřízené k zuřivosti, rychle postupuje a povýšení střídá povýšení. Mezitím zasvěcuje svého spolehlivého pobočníka, podporučíka Eliho Vanta, do umění války. Ale třebaže Thrawn dominuje na bojišti, v politické aréně se má stále co učit. Toto umění na rozdíl od něj ovládá nemilosrdná administrátorka Arihnda Pryce, která se může stát buď jeho mocnou spojenkyní, nebo brutálním nepřítelem.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Egmont (ČR)

Thrawn , 2017

monkal
19.05.2019 5 z 5

Za mě velmi povedená knížka, která rozvedla původní povídku z antalogie Setkání v mlze, kde se Trawn poprvé setkal s Adm. Parkem a rozhodl se pro vstup do služeb Impéria. Jsem zvědavý, jak bude jeho příběh dále pokračovat, protože toto je zatím nezmapovaná část jeho života. Zahn vytvořil velice komplexní postavu, kterou dokázal zakomponovat jak do starého, tak poněkud podivnějšího nového kánonu Disney.

Rowana
17.03.2019 3 z 5

To byla dřina - byla moje první myšlenka, když jsem knihu konečně dočetla. Příběh nebyl špatný, Thrawn je velice zajímavá postava, kterou jsem se zájmem sledovala, a Eliho jsem měla ráda. Pryce mě dost žrala, což byl nejspíš záměr. Potud dobré.
Jenže to byla neskutečná nuda. Ne děj. Spíš podání. Nemohla jsem se začíst. Knížku jsem neodložila jen s velkým sebezapřením, že takové věci VĚTŠINOU zkrátka nedělám, a také s ohledem na vzpomínku, jak byla trilogie "Dědic imperia - Temná síla na vzestupu - Poslední povel" prostě skvělá.
Vyrozuměla jsem, že má mít Thrawn další pokračování - ještě si hodně rozmyslím, jestli do nich půjdu. Možná, když nebudu mít opravdu co číst, v nějaké té okurkové sezóně.

Palorizek85
21.02.2019 5 z 5

Skvěle, skvěle a ještě jednou skvěle - nebo si za to dosaďte vlastní oblíbené superlativy. Kniha nádherně poodhaluje Thrawnovo zapojení do Impéria, jeho genialitu a vzestup i přes demagogii neschopných impů na vysokých pozicích. Asi bych mohl popisovat dál, ale raději si to přečtěte sami, budete nadšení.

Thrawn89
16.12.2018 4 z 5

Thrawn jako moje nejoblíbenější postava ze světa SW je zpět a jsem za to nesmírně rád, především proto, že zůstala v rukách Timothy Zahna. Thrawn se tak vrací v plné parádě, opět nedostižitelně geniální a tajuplně zajímavý. Určité míchání prvků Legends a nových prvků pro Canon mě nevadí, naopak jde o dobrou kombinaci symbolů pro staré fanoušky a nové příběhové linie, po které se může Thrawn rozvíjet. Přesto knize nemohu dát plné hodnocení, protože tam mám několik výhrad.

Příběh je rozhodně dobře promyšlený, kniha drží tempo, nejsou tam hluchá místa (možná trochu moc prostoru pro Pryce, viz níže) a vše tak nějak logicky postupuje vpřed. Přesto nejde o TOP příběh v porovnání s dalšími knihami o Thrawnovi ani s mnoha dalšími knihami ze SW univerza (především z Legends, naopak v rámci Canonu jde o silný nadprůměr). Prostě v porovnání se starou trilogií, mojí mimořádně oblíbenou Mezigalaktickou výpravou nebo nedávno dočtenými knihami s tématikou sithů (Darth Plagueis, Darth Bane...) působí ten příběh trochu jako slabší odvar. Ale nechci aby to znělo nějak příkře, příběh rozhodně dobrý je, ale když jde o knihu o Thrawnovi, mám prostě trochu vyšší očekávání.

Druhý problém představuje Arihnda Pryce. Ačkoliv její příběhová linka nepůsobila uměle a do celkového příběhu knihy celkem logicky zapadla, tak mě jako postava ničím neoslovila. Šablonovitá outsiderka, odhazující za sebe minulost, aby se skrze politické machinace dostala k moci. Nic navíc, nic co by člověka zaujalo. A její interakce s Thrawnem mě nijak zvlášť také nezaujala (nehledě na to, že jí ani moc nebylo). Vůbec by mě nevadilo, kdyby ji v knize bylo věnováno méně prostoru ve prospěch Thrawna a myslím, že by to ani ve výsledku ničemu nevadilo.

Jsou tam ještě nějaké drobnosti, např. bych ocenil více prostoru pro rozmluvy mezi Císařem a Thrawnem, které by mě velmi zajímaly. Eli Vanto je dobrý žák a svoji roli zvládá dobře, ale kvalit Pellaeona nedosahuje. Ocenil bych i více bojových situací, kde by se mohl Thrawn vytáhnout. No ale to jsou spíše drobnosti.

Shrnu-li to, tak jde o dobrou knihu s výbornou hlavní postavou, která rozhodně patří mezi to nejlepší z Canonu, ale kvalit Legends nedosahuje. Knize dávám s odřenýma ušima 4 hvězdy a doufám, že další díl už mi umožní dát plné hodnocení.

jesterkan
31.10.2018 5 z 5

Výborná kniha plná napětí a výborného příběhu.

AuroN
08.10.2018 5 z 5

Dámy a pánové, držte si klobouky! Z hlubin starého kánonu se k nám vrací jistý oblíbený modrý padouch, o kterém jsme v psané formě dlouho neslyšeli! Ano, velkolepý návrat admirála Thrawna proběhl již před nějakou dobou v seriálu Star Wars: Rebels, nicméně v knižním zpracování byl čtenářům doručen teprve nedávno a já za sebe mohu s přehledem říci, že čekání na ten jeden jediný román, který u nás měl tenhle rok vyjít se vyplatilo.

...měl jsem rozepsaný dlouhý komentář v kterém jsem vyzdvihoval všechny možné klady a několik málo záporů románu, nicméně rozhodl jsem se, že pro tentokrát své výlevy vynechám a čtenáře, který nyní čte tento komentář, neprodleně pošlu knihu zakoupit. Takže ano, kupte si ji, přečtěte si ji, užijte si ji. Stojí to za to. Thrawn je zpět ve vší parádě a byť se může zdát lehce odlišný od své původní verze (což není nutně špatně), stále se jedná o perfektní Star Wars knihu, která by správnému fanouškovi doma neměla chybět.

+ poutavý, velmi dobře zpracovaný a výpravný příběh
+ uvěřitelné a skvěle napsané postavy
+ Thrawn se vším všudy
+ pomrknutí na Legendy

- nelze přesně určit časové zasazení

celkové hodnocení: 90%

PS: Že by se nám rýsovala nová Thrawnova trilogie? :)

DarthSoren
27.08.2018 4 z 5

Ano, Thrawn je zpátky a je (téměř) stejný jako v expandovaném univerzu. Určitě se jedná o nejlepší dílo všeobecně, odkdy licenci na Star Wars vlastní Disney. Nicméně jde o poslední knihu z nové kanonizace, kterou jsem si zakoupil, nebo četl. Odmítám totiž podporovat to, co ze Star Wars dělá současné vedení Lucasfilmu a Disney. Úvod knihy je totiž defacto expandované univerzum (Setkání v mlze) využívající i stejné postavy jako třeba Voss Parck a samozřejmě Thrawn (a že se v příběhu objeví i jiné postavy z Legends, Ar'alani například). Příběh je dobrý, docela zajímavý, ale na konci šlo všechno do kopru. Thrawn už jakoby nebyl "ten" výjimečný Thrawn, který čtenáře provázel 25 let. I jeho příběh vyhnanství a pohnutky byly odlišné. A Vanto nesahá Pellaeonovi ani po kotníky. Je na jedné straně sympatické, že Zahn možná jakožto fanservis do nové knížky vkládal i pár kousků z Legends, ale já tomu tak otevřený nejsem. Když už Disney a Lucasfilm zrušili Expanded Universe a vyhlásili Legends za non-canon, tak ať ho nechají na pokoji a netahají z něj postavy a příběhy do své (co se týče filmů patrně dětské a příběh postrádající) tvorby plné levičářské SJW agendy (a na to byl i zde kladen veliký důraz, přece musíme zdůraznit ty xenofóbní zvěrstva minimálně 50krát) a ať si vymyslí postavy vlastní. Při zrušení Expanded universe se totiž oháněli tím, že potřebují tvůrčí nezávislost, tak proč teď pracují se střípkama příběhů a postavama z Legends? Urážení fanoušků ze strany Kennedyové a RUINa Johnsona komentovat ani nebudu. Ovšem Zahn a jeho kniha si s odhlédnutím ode všeho 4 hvězdy zaslouží. Bylo to fajn, díky, ale zůstanu u Legends. #SaveTheExpandedUniverse

Bernie201
21.08.2018 5 z 5

"Že opět vidím vás, moje srdce zaplesalo," řekl by určitě mistr Yoda. A to platí jak pro Thrawna, tak pro samotného Zahna, který ukázal, že jeho nápady rozhodně nepatří do starého železa! Ba naopak, jeho nová thrawnovská série (letos v létě vyšel v angličtině druhý díl Thrawn: Alliances, který taktéž silně doporučuji) patří k tomu nejlepšímu, co bylo kdy o předaleké galaxii napsáno... Nemá moc smysl se rozplývat nad tím, jak je velkoadmirál opět naprosto úžasný. Mimochodem - nový Thrawnův watson Eli Vanto je velmi sympatická a mile napsaná postava a v mnoha ohledech snad i předčí starého dobrého Pellaeona.

Izi14
21.08.2018 5 z 5

Timothy Zahn opět nezklamal. Velmi příjemná oddechovka o jedné z nejlepších postav ze Star Wars světa okořeněná politickými intrikami na pozadí.
Těším se na pokračování.

Ládja
16.08.2018 4 z 5

Kdybych nevěděl, že je kniha ze světa Star Wars dala by se považovat za normální space operu a vůbec by to nevadilo. Politické machinace, občas nějaký ten souboj a hlavně cesta zajímavé postavy z tohoto světa. Skoro by se nechtělo věřit, že Impérium je to zlé. Dostal jsem to, co jsem čekal. Spojovací příběh, žádnou hochnóbl literaturu, ale něco co zabaví a co funguje jako vzpomínka na mládí a na posedlost Star Wars. Začínám čekat na další díl...škoda jen, že je to opět jiný formát knihy než třeba ty o Darth Banovi.