Thatcherová a thatcherizmus: Radikálna politika, ktorá dodnes ovplyvňuje svet

Thatcherová a thatcherizmus: Radikálna politika, ktorá dodnes ovplyvňuje svet https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/511649/bmid_thatcherova-a-thatcherizmus-radikal-jVS-511649.jpg 4 3 1

Autor sa zameriava na kariéru Margaret Thatcherovej, spochybňuje originalitu aj ideologickú súdržnosť toho, čo sa začalo nazývať thatcherizmus a zvažuje, do akej miery splnila alebo nesplnila svoje hlavné ciele. „O koľko lepším miestom by bola Británia, ak by barónka Thatcherová nikdy neexistovala! Jej politika by bola menej znetvorená, spoločnosť menej nerovná, verejné služby menej zanedbané a konzervatívne médiá menej zúrivé. Bola by viac zmierená s Európou aj sama so sebou. Thatcherová bola veľkňažkou predsudkov, zlomila chrbticu svojej vlastnej strane a rovnako aj princípy Labouristickej strany.“ Tento citát z diela Willa Huttona je len jedným pohľadov na Margaret Thatcherovú a jej politické dedičstvo. Britský akademik Eric J. Evans sa pozrel na základné oblasti jej pôsobenia a vplyv na britskú aj svetovú politiku, pričom sa snaží nájsť aj pozitívne stránky jej politiky. Autor sa zameriava na kariéru Margaret Thatcherovej, spochybňuje originalitu aj ideologickú súdržnosť toho, čo sa začalo nazývať thatcherizmus a zvažuje, do akej miery splnila alebo nesplnila svoje hlavné ciele. Medzi kľúčové témy knihy patria privatizačná politika a útok na moc odborov; zmena a ovládnutie Konzervatívnej strany; dedičstvo vojny o Falklandy; vzťahy Thatcherovej s Európou, Východom a Západom; zmeny v školstve či zdravotníctve; vplyv thatcherizmu na nasledujúce vlády vrátane „nových labouristov“; neoliberalizmus a jeho vplyv na Thatcherovú. Kniha je neoceniteľným sprievodcom zložitosťou a paradoxmi Británie od konca 70. rokov do druhého desaťročia 21. storočia.... celý text

Literatura naučná Historie Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno: , Premedia

Thatcher and Thatcherism , 1997

NemmamSlov
14.04.2024 3 z 5

"V poslednej štvrtine 20. storočia sa thatcherizmus vyvinul v rovnako necitlivú a ,,odhodlanú" ideológiu ako boľševizmus v jeho prvej polovici. Thatcherová však nebola Stalinom. Na rozdiel od neho mala rada politickú argumentáciu a rešpektovala rozhľadeného protivníka, ktorý bol odhodlaný zručne a odvážne bojovať za svoje názory."

Možno som očakával od knihy niečo viac, prípadne niečo iné, ale išiel som do histórie anglickej politiky absolútne od nuly. Netušil som, aké problémy rieši anglická politika, a bol som milo prekvapený, že sa to od slovenskej politiky moc nelíši. Samozrejme, ak neberieme do úvahy vojenské spory, pretože Slovensko skoro žiadne nemá.

Pri čítaní som ani nevedel, či Thatcherovej politike fandím, alebo nie. Určite sa mi nepáčilo, ako sa zachovala k Európskej únii, ale to je len môj osobný názor. Určite bola veľkou hráčkou, keďže sa udržala ako premiérka pomerne dlho a ako žena to musela mať v tej dobe obzvlášť ťažké. Za toto ju obdivujem. Určite táto pani by spravila mnoho vecí inak, ale politika chyby neodpúšťa a preto aj tak dopadla.

Čítanie bolo ťažké a miestami nezáživné. Dosť informácií ma absolútne nezaujímalo, keďže nie som Angličan a veľa vecí som nepochopil, pretože o tej dobe, ako sa žilo, som čítal len minimum, alebo vôbec. Niektoré kroky boli proste pre mňa nepochopiteľné.

Margaret Thatcherová, 1925-2013 britská politika

Autorovy knížky

Eric J. Evans
britská, 1945 - 2022
2023  87%Thatcherová a thatcherizmus: Radikálna politika, ktorá dodnes ovplyvňuje svet

Kniha Thatcherová a thatcherizmus: Radikálna politika, ktorá dodnes ovplyvňuje svet je v