Terka jede do Varšavy

Terka jede do Varšavy https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/145437/terka-jede-do-varsavy-145437.jpg 3 4 1

Terka jede do Varšavy.... A natrvalo. Co se na ten den natěšila! Ani dočkat se nemůže, až zase uvidí svou sestřenici Lucinku. O loňských prázdninách se přece u nich ve Staré hájovně tak báječně rozuměly. Zatím přijíždí Terka k tetě Hele sama, máma s dědečkem se budou stěhovat o něco později. Ale setkání s Luckou nedopadne tak, jak si Terka slibovala. Lucinka je celá proměněná a jako by se za ni styděla. Terka se trápí a jen pomalu, pomaloučku si ve městě začíná zvykat. Ale má ještě jednu velikou starost. Jak to asi dopadne, až sem přivezou z venku Ťapku, jejího věrného psíka. Přijmou děti ze sídliště Ťapku přátelsky, nebo ji bude muset chránit před posměšky, ne-li před větším nebezpečím? Co kdyby se na Ťapku vrhl třeba ten obrovský hafan Šejtan, kterého se i děti bojí? O tom všem, a ještě mnoho zajímavého se dočtete v tého hezké polské knížce - zbývá vám jen ji otevřít.... celý text

Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Ważne i nieważne

Nofar197
19.12.2023

Dávno zapomenutá vzpomínka. Tato kniha se mi dostala do ruky náhodou: Ačkoli jsem už byla v osmé třídě, když jsme během poledni přestávky byly u spolužačky doma a já ji požádala, zda mi může půjčit něco kte čtení, nabídla mi tento příběh malé polské dívky Terky. Vzpomínám do na knihovnu plnou dětských knih a závěsy zdobené dětskými motivy, které působily v pokoji dvou dospívajících dívek zvláštně a nepatřičně. Knihu jsem rozpačitě přijala a schovala ji na dno tašky. Ale během deštivé neděle jsem ji vytáhla, a příběh mě překvapivě zaujal.
Terka vyrůstá na polskem venkově. Když matka s dědečkem přijdou s návrhem přestěhovat se do Varšavy, kde bude moci Terka vyrůstat společně se svou stejně starou sestřenicí Lucií, je nadšená. Ale Terciny představy a skutečnost se od sebe liší jako noc a den. Cítí, že ji aspoň zpočátku děti ze sídliště jen obtížně přijímají, navíc milovaná sestřenice Lucinka se během posledního roku podivně změnila. Co bude dál?

Varšava

Irena Jurgielewiczowa