Terasa v Římě

Pascal Quignard naplňuje přesně klišovitou představu francouzského spisovatele. Dlouhá léta pracoval v nejprestižnějším pařížském nakladatelství Gallimard, jeho knihy mají silný intelektuální přídech a také jsou typicky "po francouzsku" útlé. Výjimkou není ani Terasa v Římě. Příběh rytce, obraz člověka poskládaný z rozsypaných a poztrácených karet, příběh lásky, tichý, postupně se rozvodňující potok lidského života, podemleté břehy, které se sesouvají - skromné mistrovství Pascala Quignarda, autora slavného románu Všechna jitra světa, po zásluze oceněné cenou Francouzské akademie....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/92_/92621/terasa-v-rime-tfl-92621.jpg 4.37
Literatura světová, Novely
Vydáno, Rubato

Terrasse à Rome, 2000

Kniha Terasa v Římě

Palivo
20.06.2016

Příjemná kniha, která se rozjede jako Rychle a zběsile 8, jenže pak někde v polovině vyskočil Vin Diesel z auta a knížka už dojela na autopilota. Přiznávám se, že poslední dobou se nad přirovnáními zrovna moc nezamýšlím.

Vzhledem k tomu, že se dobrá polovina zabývá popisem rytin, který vymyšlený rytec vyryl, docela mě přešel zájem se do knihy nějak hlouběji ponořit. To je jako kdybych popisoval, jaký lečo uvařil můj praděda, který nikdy neexistoval. Zbytek knihy se věnuje jeho smutnému životu, který poznamenala nešťastná láska, což jsem si naopak užil, protože si stále sám moc dobře vybavuji, jak jsem Tereze Tiché v sedmé třídě nebyl schopný říct, že ji miluji a díky tomu se nakonec rozhodla pro Tomáše Hejlka, který si s ní vzal hypotéku, třikrát ji vokotil a teď spolu jezdí v neděli na návštěvu k rodičům. A co mám já? Jen playstation, alkohol a nádherný penis :-(

francouzská literatura

Pascal Quignard