Telegram

Telegram https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/367152/bmid_telegram-P81-367152.jpg 4 10 2

Sbírka čtyř krátkých próz významného slovenského autora, oceněná roku 2010 cenou Anasoft Litera. Ve čtyřech povídkách různého rozsahu vypráví Stanislav Rakús příběhy nenápadných, upozaděných hrdinů, vesměs zasazené do slovenských reálií pozdního socialismu. Profese jeho protagonistů mívají co do činění s literaturou nebo jinou jazykovou tvorbou a i jinak jsou v Rakúsových textech přítomny lehké autobiografické motivy. Své hrdiny nechává prožívat obvykle nedramatické, statické a zdánlivě banální děje, čechovovsky kontrastující s jejich touhou či potřebou vzchopit se a vzít život do svých rukou. Styl vyprávění se dotýká hranic tragikomedie i grotesky, vyznačuje se jazykovou precizností, kultivovaností a smyslem pro výmluvný detail, často se v něm objevují venkovsky baladické motivy a permanentně je přítomen specifický ironický humor, jemný, nenápadný a jakoby bezděčný.... celý text

Péťa1950
04.08.2018 4 z 5

Zaujal mě styl povídek, život bez příkras, vtipně popisované životní situace.Konec nechaný na fantazii čtenáře. Zajímal by mě originál, četla jsem překlad.

MayB2
10.01.2018 3 z 5

První dvě povídky mě nechytly, ale u Alkoholické povídky a Příběhu o básni jsem se dobře bavila. Smích a zoufalství.