Technologické pokroky v medicíně v etických a psychologických souvislostech

nehodnoceno
Technologické pokroky v medicíně v etických a psychologických souvislostech https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/478353/bmid_technologicke-pokroky-v-medicine-v--QuD-478353.jpg 0 0 1

Kniha se zaměřuje na etické a psychologické aspekty nejnovějších pokroků v oblasti transplantací, umělých náhrad, robotických postupů nebo využití umělé inteligence. V první části jsou podrobně probrány v nejširších souvislostech transplantace krvetvorných buněk a různých orgánů, včetně srdce, střeva a dělohy. V této oblasti se medicína rozvíjí mimořádně rychle, a přináší tak celou řadu etických, ale i psychologických problémů. Druhá část je věnována etickým otázkám medicíny v informační a technologické době. Jde o souvislosti fascinujících možností bioinformatických přístupů, vzbuzujících obdiv, ale současně i obavy především z hlediska technologicko-etických souvislostí nastolených propojením lidského mozku s počítači a internetem. Do publikace opět přispěli naši přední odborníci z mnoha medicínských i nemedicínských oborů.... celý text

Jelitovna
04.02.2022

- Etické a psychologické aspekty technizace medicíny v oboru kochleární implantace (J. Bouček)
"Od roku 2014 je v ČR možné oboustranně implantovat děti až do 6 let věku."
"Pokud není kochleární implantace indikována do věku 6 let nebo dojde ke zhoršení sluchové poruchy později, pak je možné implantovat pouze jedno ucho. Přestože je tento konkrétní imaginární jedinec ve věku napříkad 7 let a má před sebou celé období dětství, dospívání, dospělosti, prakticky celou školní docházku, celý pracovní proces, je systémem odsouzen do znevýhodněné role a není mu v ČR poskytnuta srovnatelná šance na dosažení nejlepší možné formy rehabilitace. Tato situace je jen velmi obtížně obhajitelná, zejména v kontextu toho, že žijeme v jedné z bohatých zemí světa a cena kochleárního implantátu není nikterak závratná. Pohybuje se řádově ve stovkách tisíc korun, jedná se o jednorázovou investici..."
- Nové technologie molekulární biologie a transplantace krvetvorných buněk (E. Faber)
- Etika transplantace dělohy (J. Froněk)
(V této části jsem byla informacemi zaskočená.)
- Etické a psychologické aspekty transplantace střeva a mlutiviscerální transplantace (M. Kudla)
- Transplantace srdce a transplantace srdce a plic (J. Pirk)
- Aktuální možnosti prevence karcinomu děložního hrdla v ČR a jejich úskalí (J. Sláma)
- Některé etické aspekty týkající se mimotělní podpory u dětí (V. Votruba)
- Transplantace ledviny - etické a psychologické aspekty (O. Viklický)
- Umělá slinivka s biologickými prvky (J. Škrha)
- Etika a využití bioinformatických přístupů v lékařství (R. Brdička)
- Etická dilemata ve věku informačních technologií (C. Höschl)
- Eutanazie - české úvahy o belgické praxi (A. M. Havrda)
- Psychologické aspekty léčby Leksellovým gama nožem (M. Kořán)
- Vývoj - nejen medicínský - a etika (P. Pafko)
- Etické otázky nastolené propojením lidského mozku s počítači a internetem (J. Petr)
(Kapitola vhodná pro všechny, doporučuji.)

Autoři knihy

Petr Bartůněk
česká, 1939
Radek Ptáček
česká, 1975

Kniha Technologické pokroky v medicíně v etických a psychologických souvislostech je v