Tarantule / Uvězněná paměť

Kniha obsahuje 2 detektivní příběhy. Tarantule: V tomto příběhu jsou hlavními postavami chirurg Lafargue a jeho společnice Eva, s níž má velmi zvláštní vztah. Čtenář postupně odhaluje, jaké tajemství tento vztah skrývá.. konec je opravdu nečekaný.. Uvězněná paměť: Příběh o mladé dívce Cynthii, která je upoutaná na invalidní vozík. Cynthie vypadá na první pohled jako retardovaná..ale možná tomu tak úplně není.. možná plánuje něčí smrt.....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/65_/65493/tarantule-uveznena-pamet-65493.jpg 4.471
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Knižní klub

Mygale / Mémoire en cage, 1995

Kniha Tarantule / Uvězněná paměť

zbožňuju_knihy

to bylo drsné.. a moc dobré.

trudoš
27.06.2020

Uvězněná paměť se oproti Tarantuly drží víc při zemi, děj není tak moc překombinovaný a základní souvislosti dojdou čtenáři poměrně rychle, pročež je orientace v motivacích mnohem snadnější. A přestože se v závěru nekrčí šokující odhalení, vyprávění rozhodně nepostrádá strhující atmosféru. Slabinu vidím pouze v opětovně nesympatických postavách. Psychotik vedle psychotika, každému jde o ovládnutí někoho jiného, přičemž morální zábrany jsou jen abstraktním pojmem. Docent Chocholoušek by se tetelil radostí. V jeden moment to sklouzne až k morbidní grotesce, jestli vás tedy užije na seriály typu Království Larse von Triera. Zklamáním pro mě pak bylo finální rozuzlení, na kterém se podepsala ruka chaosu a jež dělá - ať už úmyslně nebo ne - z přivolaných vyšetřovatelů očividné nekňuby. Ale možná mám jen příliš optimistické představy o tom, jak funguje francouzská kriminální policie. Navíc autorovi nelze vytknout, že by opomněl každému z aktérů poctivě naložit, co si zaslouží. Takže dobrý.

trudoš
25.05.2020

Přestože je Tarantule plná nepříjemného sexuálního zneužívání, v závěru vše získá své opodstatnění, takže nemůžete Thierryho Jonqueta obvinit z cíleného útoku na čtenářovu mravopočestnost, jež by měl za úkol pouze šokovat. Pro mě vlastně jedinou vadou na kráse celého vyprávění byla nepřirozená shoda okolností, která po letech odloučení svedla náhodně dohromady dvě ústřední postavy. Jinak ale perfektní schizofrenní thriller, v němž prakticky nic není tak jednoznačné, jak se na první pohled zdá a každá z postav má k titulu sympaťáka roku stejně daleko, jako černá k bílé. Těžko tak komukoli fandit, ale jak už jsem poznamenal prve, všemu se na konci dostane oprávnění. Osobně musím před autorem smeknout, jakým způsobem se mu zdařilo mě na malém prostoru opakovaně překvapovat novými úhly pohledu, kteréžto průběžně měnily veškeré moje představy o zápletce. A to novela od začátku budí dojem, že nepůjde o nic komplikovanějšího, než že jedna sadomasochistická dvojice hledá hranice svého vztahu.

anája
21.05.2018

Kniha se mi líbila ,u druhého příběhu jsem se nasmála.

playada
20.12.2017

Líbilo. Ta druhá povídka mi přišla maličko překombinovaná, ale nevadí.

maličkán
08.10.2016

Tak to byla jízda, moc se mi do knížky nechtělo, dlouho ležela v knihovně, ale jak jsem se do ní pustila, už jsem neodešla. Každý řádek využitý, žádné zbytečné tlachání, všechna čest. První příběh byl o malinko lepší, hned po dočtení jsem musela zhlédnout i film Kůže, kterou nosím - taky bomba.

doroth28
30.08.2016

Wau...

Danka1975
25.06.2016

Takže fakt dobrý!!!! Nanápadná kniha, která klame tělem :-). . za mě brilantně popsané pocity z pohledu několika aktérů a ten dějový spád vám zkrátka nedovolí knihu odložit. (takže se těším, až se zase vyspím :-)))). . . Všechno zapadne a žádná pasáž není zbytečná. Jsou to šokují, "neučasené", strhující a smutné příběhy. . . ( a nějak jsem doufala, že i ty dva příběhy budou mít spojitost .. . ).. už se těším na filmovou vezri,. . a to jsem si slíbila, že si po přečtení Maniaka dám lehčí žánr. . . . :-)