TANEC SMRTI

TANEC SMRTI https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/218464/bmid_tanec-smrti-YMw-218464.JPG 5 3 2

Legens
24.10.2023 5 z 5

Michael Heinrich Rentz vydal toto své dílo až po smrti svého hlavního mecenáše a zaměstnavatele - hraběte F. A. Šporka. Žil stále v Kuksu a zažil pokles jeho slávy a nádhery. Čili do atmosféry knihy, ve které si každý uvědomí, že všechny bez rozdílu stavu nás čeká stejný konec, nepochybně přenesl své vlastní pocity, a to vskutku mistrovským způsobem, hodným toho, že v těchto rytinách zanechal špičkový umělec vrcholného baroka své vrcholné dílo. Současné vydání knihy je doprovázeno dobovými verši z Bonreposké knížky (jedná se o jedno z pouhých dvou v češtině vydaných sporckian - knih, které financoval hrabě Špork).
Dovolím si upozornit na dva detaily:
1. Správný název knihy je Tanec smrtí (nikoliv Tanec smrti, pod kterýmžto názvem je kniha vydána).
2. Citace - Smrt oráče. Málokdy jsem četl tak empatický text k uznání pracovitého neoceněného člověka (naučil jsem se ho, píši z paměti, takže se omlouvám za případné nepřesnosti):

V potu tvého obličeje chleba´s sobě dobýval.
A když co síti nebylo, ani žně jsi nemíval.
Měj naději, neb bída tvá též zajde když ty zajdeš.
Tak který´s neměl na zemi, pod zemí pokoj najdeš.

Jolishka
14.12.2018 5 z 5

Jedno z ucelených děl dvorního rytce hraběte F. A. Šporka v pěkně provedeném vydání od Paseky. Potěší milovníky barokní ilustrace i obdivovatele Kuksu.

Autorovy knížky

1995  93%TANEC SMRTI