Talent na vraždu

„Vy, Agatho Christie, spácháte vraždu. Ale ještě předtím zmizíte.“ Slavná spisovatelka se vydává do Londýna za svým literárním agentem. Blíží se konec roku a krize mezi ní a jejím manželem Archibaldem vrcholí. Na nástupišti ztratí Agatha rovnováhu a někdo ji zachrání před pádem do kolejí. Zprvu je tomu muži vděčná, ale pak zjistí, že se octla v rukou rafinovaného a nebezpečného vyděrače, který po ní chce spáchat to, čím se ve světě detektivek tak proslavila: vraždu. Jenže tohle je reálný svět a Christie se ničeho takového dopustiti nechce. Proto bude muset využít svého talentu tak, aby naopak zločinu zabránila… Fanoušci Agathy Christie dodnes neznají pravdu ohledně jejího nevysvětlitelného zmizení v prosinci 1926. Odhalila nevěru svého muže, pohádala se s ním a pak se na deset dní ztratila. Nikomu neprozradila, co se během té doby událo, a stále je možno o tom spekulovat – nebo vytvořit strhující a mimořádně přesvědčivý fiktivní příběh, jako to udělal Andrew Wilson....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/359333/big_talent-na-vrazdu-0eB-359333.jpg 3.559
Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány

Vydáno: , Knižní klub

A Talent for Murder, 2017

Kniha Talent na vraždu

Leona333

Na této knížce, detektivce je vidět ten ohromný rozdíl ve psaní detektivek od Agathy Christie a rozdílu někdo jiného, který píše detektivky ve jménu této geniální spisovatelky.
Co víc dodat, snad jen to, že se to panu Wilsonovi moc nepovedlo. Takové vlahé čtení to bylo.

LusSyNDA

Plně souhlasim s komentarem od Zirvith. Pointa knihy jistě zajímavá, ale děj se příšerně táhl. Knihu jsem četla snad 3 měsíce po kousíčkách, vůbec mě nenadchla. Bohužel dávám jen 3 hvězdy.

Zirvith

Asi to bude znít zvláštně, ale od Agathy Christie jsem v životě žádnou knihu nečetla (ani se k žádné nedostala). Znám ji jen podle jména. Ale i přesto mě tahle kniha celkem zlákala. Je sice docela zajímavá, ale až tolik mě nezaujala. Neměla jsem moc v oblibě nejen Kurse, ale ani Unu, ta mi přišla poněkud příliš otravná.

etell

Úvod knihy som sa musela prehovárať, aby som čítala. Ale Agatha a veci okolo nej mi za to predsa stoja :). Potom sa kniha "rozbehla", skoro všetky postavy ma bavili, okrem hlavného vyšetrovateľa. Priznávam, že ku koncu knihy som kapitolu s ním aj preskočila, pre dej bol absolútne nepodstatný. Prvotne som nevedela pochopiť, prečo by sa Agatha dala na niečo také vôbec nahovoriť, chcelo by to nejaké silnejšie motívy hneď od začiatku. Ale, keď do deja vkročila postava samozvanej novinárky, tak ma to začalo naozaj baviť. Tým, že som si ju obľúbila, bol pre mňa koniec prekvapivý. Škoda toho rýchleho záveru, ten by sa bol dal pekne a napínavo rozpísať. Kniha mala svoje silné, ale žiaľ aj slabé stránky. Neľutujem, že som ju prečítala, ale škoda tých nudných pasáži.

Miladad
27.12.2020

Detektivky normálně nečtu, ale tuhle jsem si přečetla s chutí. Děj byl celkem napínavý a propletený, ale pochopila jsem proč detektivky nečtu postavy psychopatů mě totálně drásají.

akinomV
28.09.2020

Zajímavý počin, chvílemi hodně čtivý, ale často také naopak nudný (hlavně ty části o policejním pátrání). Asi bych byla raději, kdyby to bylo o nějaké fiktivní autorce a nespojovalo se to se skutečnou Agathou Christie. Ale to je můj osobní problém s příběhem. Co bych ale nakonec vyzdvihla je přehled faktů na konci knihy, které se krásně prolínají s fiktivním příběhem.

Anna 13
07.04.2020

Andrew Wilson si zahrává... Zahrává si se čtenářem jako takovým. Zahrává si s milovníky příběhů Agathy Christie. A především si zahrává s pravdou - s reálnými lidmi, které prostě nikdy nebudou literárními postavami.
Jeho fantazie je kouzelná. Za každým jednotlivým střípkem faktu on vidí složitou zápletku, která příběh žene kupředu.

Když se na tento příběh dívám jako čtenářka, která dokáže pochopit potřebu vymyslet fiktivní příběh o skutečném zmizení, tak jsem vlastně spokojená s tím, jaký příběh autor vystavěl. Je to napínavé. Žádný fakt nebyl nepovšimnut. Je to čtivé. Od určité chvíle to má i grády a spád. Je to "zábavné" počtení.

Jenomže to vidím i ještě trochu jinak. Z druhé strany. Autor hovoří za historické postavy. On si je nevymyslel, byli skuteční. Měli svůj vlastní příběh. Ten se teď ale popřel. Taková Una Croweová - o ní ví autor pár známých skutečností, jinak je celý její příběh kompletně vyfantazírovaný. Její smrt byla úplně jiná. Sama ta dívka mohla být úplně jiná. Chápu, že mu pro jeho příběh dobře posloužila. Kde je však ale nějaká slušnost a úcta k člověku, který ještě navíc zemřel tak záhadným a hrůzným způsobem? Má člověk právo ho využít?
Je možné, že myšlenky Agathy Christie nebudou úplně smýšlené, neboť o této ženě se nejspíše dá dozvědět mnohé. Ale co její manžel, slečna Neeleová nebo detektiv Kenward?
Vůbec se nedivím dědicům autorčiných práv, že tuto knihu neschválili.

Pohledy na to, zda je tato kniha etická se mohou lišit. Já sama jsem nevyhraněná.
Nejsem milovnice Agathy Christie. Nečtu její díla. Proto se mě to nedotýká tolik.

Nicméně nedá se upřít atmosféra. A fiktivní doktor Kurs je výborná záporná postava, na které si fakt smlsnete. Ten se skutečně povedl.
Jde jen o to, jak budete ke knize přistupovat. Podle toho vás také vtáhne.

haaabi
01.03.2020

Kniha se moc dobře četla, celou dobu mi tedy chování Agathy přišlo docela nelogické, ale musím uznat, že celkově se mi příběh líbil a autor zajímavě zakomponoval fakta, která jsou o zmizení Agathy známa.