Tajná vysílačka volá

Tajná vysílačka volá https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12461/bmid_tajna-vysilacka-vola-UMQ-12461.PNG 4 4 1

Turlogh
23.08.2018 4 z 5

V této další knížce od Vládi Zíky se odehrává dobrodružný špionážní příběh s hlavním hrdinou, skautem Jiřím Maxou. Na začátku knihy je zavražděn špiony nepřátelské země jeho otec, agent zpravodajské služby s krycím názvem 105, poté co přijde na stopu nebezpečné organizaci nepřítele. Další děj má rychlý spád a o napětí není nouze. Skaut Jiřík a jeho kamarádi, dalších osm skautů z družiny Synové černého lovce se aktivně zapojí do odhalení sítě nepřátelských špionů. Tito mají k dispozici několik nebezpečných vynálezů, např. silnou vysílací stanici, dobře ukrytou a zajištěnou proti zaměření tajným přístrojem. Také mají stroj vyzařující paprsky, které narušují činnost motorů letadel a vozidel. (Příběh by se díky tomuto dal zařadit do žánru sci-fi.) Velmi zajímavé je, že v knize je několikrát naznačeno, že se jedná o nepřátelskou říši a vůdce. Já jsem četl vydání 2. z roku 1947, ale první vydání je z roku 1938, takže zjevně ještě před událostmi Mnichovské zrady, atd. Také konec knihy vyznívá jinak než historická skutečnost, mnohem optimističtěji. Je sice pravda, že příběh a hlavně zmíněné vynálezy působí v ději trošku naivně, ovšem kdo se nad to povznese, dobře si počte. A je to další skautský román, hrome! Proto doporučuji a dávám čtyři hvězdy v hodnocení. Nazdar!