Vládci stínů

od:


KoupitKoupit eknihu

Všechny ostatní světy jsou tvořeny stíny, jen jeden je skutečný - Amber, dokonalá říše. Po dlouhém vyhnanství v zemi stínů se Corwin vrací zmocnit svého trůnu. jeho krvavá cesta je však blokována a hlídána nepochopitelnými strukturami ... falešnými skutečnostmi vytvořenými démonickými vrahy... Zákeřné příšernosti probouzejí v Corwinovi nadlidskou zběsilost....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32773/tajemny-amber-vladci-32773.jpg 4.3282
Série:

Tajemný Amber (1.)

Orig. název:

Nine Princes in Amber (1970)

Žánr:
Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, AG Kult
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (41)

Přidat komentář
Mosi-oa-Tunya
včera

Celou sérii jsem četl několikrát. Je to skvělé čtení. Určitě nejlepší dílo autora.

tlllk
12. prosince

slušný rozbeh, celkom originálna zápletka aj postavy tak som zvedavý ako sa to vyvinie. Ako audiokniha to bolo celkom fajn. Ta myšlienka "kresliča reality" sa objavila aj v Temnej veži, náhoda ....

kap66
09. prosince

Být mi přesně o 40 let míň, jsem z Amberu totálně nadšená; byla bych jako ty bytosti, které za Corwina bojovaly - a on je přirovnával k dětem: "...snadno se nechaly zblbnout takovejma parchantama jako jsem já nebo můj bratr. Připadal jsem si jako jejich vyvolený diskžokej." Ve svém věku jsem se nechala oblbnout taky - fantastickou barevností Amberu, možnostmi pohybu mezi světy, hledáním ztracené paměti a pasážemi z vězení. Dobrodružná bojová část - boj o trůn - mě dnes ale už neoslovuje: "A k čemu to všechno vedlo? Ke trůnu na Amberu, samozřejmě. A to bylo dostatečné ospravedlnění pro cokoliv." Nyní už hledám (v knížkách i životě) jako důvod k boji - notabene s oběťmi - něco ušlechtilejšího než pouze touhu po moci. Třeba to najdu v dalších dílech - a už proto si je přečtu. A taky proto, že napsané je to dobře.

martin7848
01. listopadu

Četl jsem ji poprvé před více než dvaceti lety. A byl jsem z ní nadšený. A jak dopadlo další čtení? Tedy nyní poslech.. Jsem opět nadšený. U některých knížek čtených z odstupem spousty let, nadšení prostě přetrvává. A já mám opět chuť začít na internetu hledat malované trumfy jednotlivých členů královské rodinu z Amberu. Prostě skvost jak má být.

Charlie119
30. října

Pro začátek slušné, ale příjde mi to jen jako jakýsi předkrm k dalším dílům. Přesto je prostředí docela zajímavé a děj slušně odsýpá až do konce.

Ales.BD
18. října

Až příliš fantaskní. Nedostatečnost příběhu je kompenzována divokými kreacemi prostředí a rekvizit, ale to na udržení pozornosti nestačí.

Lenka.Vílka
19. srpna

MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER
První kapitola mě bavila. Hlavní hrdina neví, kdo je. Prostě jenom střílí naslepo. To by mi nevadilo. Když hrdina tápe. Ale vadí mi, když tápe i čtenář. Dost se tady mluví o věcech, ale ty věci jsou jenom naznačované, protože jedna strana předpokládá, že druhá ví vo co go (ale fakt neví!). Takže kniha jde stylem, kdy se kolem hrdiny dějí věci, které jsou sice dobře a originálně vystavěné. Ale kde se má popisovat, tam je ticho po pěšině. Klouže se až moc po povrchu. Občas mi přišlo, že se autor domnívá, že jeho postavy jsou retardi. Něco se řekne, aby se na druhé straně to samé zopakovalo. Asi to za ty dvě minuty zapomněli. Nebo já nevím co. Nevadí mi, když se vedou dlouhé hovory o ničem. Vadí mi, když během toho hovoru druhá strana přitakává a doufá, že druhý ví, o co jde, že se trefí. Z toho jsem jako čtenář byla otrávená. Přesto se hlavnímu hrdinovi občas vynoří vzpomínky v určité situaci (asi aby scény nebyly suché a ploché), ale on dál tápe. Pokud by jednalo o první (nebo spíš nultý) díl v sérii, který skončí tak, že se hlavní hrdina dostane do Amberu, a v dalším ději se všichni mezi sebou budou rubat a intrikovat, tak super (že už tam nebude lidský svět, ale jenom ten opravdový, čili Amber). Protože já za celou tu dobu necítila k hrdinovi sympatie ani se mi nehnusil. Prostě mi byl ukradenej. Jenom ze mě trochu emocí vykřesal konec. To jak dostal na sedinku a jak skončil. Vlastně konec ve vězení se mi četl nejlépe a možná až v ten moment mě to fakt začalo bavit. Zkusím druhý díl a budu doufat.
(Ale na to kolik má kniha stran (a jaký má formát), jsme četla až moc dlouho.)

apelttom
13. května

Chtěl jsem si ji číst tak do půlnoci, ale spát jsem šel až ve tři ráno. Je to super knížka.

palec
27. ledna

Opravdu lehká a čtivá fantasy.

Gordonlord
22.11.2017

Původně jsem chtěl dát knize jenom dvě hvězdičky, protože mě nikterak nepřesvědčila : Děj je prostinký a jednoduchý, až mi to místy připomínalo Moorcocka. Navíc postavy jsou zde nesympatické, nudné a ploché - všichni jen intrikují se všemi proti všem, nemá to celé žádnou motivaci, žádný cíl, prostě jen hloupé intriky pro intriky, takže nemám důvod žádné postavě fandit a žádnou ani odsuzovat, což přináší hodně těžkou nemastnost, ruku v ruce s neslaností.

Abych zmínil světlou stránku věci, hrdinova amnézie z počátku knihy dává trošku prostoru pro mystéria a jejich odhalování je vcelku zábavným prvkem.

Jenže popisy tažení a bojů - nevím, jestli mělo působit "děsně cool", že hrdina při svém tažení ztratí "jenom" 168, nebo kolik lodí a že statisíce mužů umírali a jemu je to vcelku jedno, nebo jestli to bylo prostě jen tak hrozně blbě napsané, že všechny bitvy, tažení a válka na mě dýchly asi takovou atmosférou, jako odtažitý, suchopárný odstavec ve školní učebnici dějepisu. Prostě vtažení do děje level nula.

Naštěstí je příběh tak hloupě a otravně přímočarý, že se to celé rychle žene do finále, které mě aspoň přestalo otravovat, a po zajetí hlavního hrdiny mě začalo dokonce před cílovou rovinkou bavit.

Ne, zas tak strašně mě to neotravovalo - vážně je to sic prostoduché a dvourozměrně nudné, ale dalo se to číst vcelku snadno. A ještě jedno mínus na konec je pro mě fakt, že naprosto nenávidím kombinace středověkého fantasy, prolínajícího se s moderním dnešním světem.

Třeba si zde Zelazny vytváří jen podhoubí pro další díly ? Nevím. Každopádně tuhle knihu vidím tak, jak jsem ji popsal.

lord-artoo
01.10.2017

Roztodivná kniha. Na počátku má neskutečný spád - čtenáři je dána možnost identifikovat se s hlavní postavou. Vprostřed se tato možnost ztratí (postava se rozpomene na věci, které čtenáři zůstanou skryty), děj se táhne a topí v něčem, co nemá dostatečnou sílu zaujmout pro svou zkratkovitost; chybí prostor k vytvoření osobního vztahu k hrdinům či konfliktu. Konec přichází v momentě, kdy tento vztah přichází. Odhlédneme-li od inspirace Platónem, můžeme hovořit o originálním díle. Občas však člověka napadne, zda měl Zelazny ten či onen moment geniálně promyšlený a myšlenku rozvine třebas v dalších dílech, nebo jedná-li se o samoúčelné "deus ex machina". Summa summarum Zelazny je pro mě takový lepší Moorcock.

Jacck
04.08.2017

Celá tato série je naprosto pohodová oddechová fantasy v naprosto originálním světě. Celá série začne nenápadně, kdy se hlavní protagonista probudí v nemocnici se ztrátou paměti, a pak se začnou dít věci. Celých 10 dílů série jsem přelouskal asi za 2 týdny, jak dobře se to četlo :-)

Atanone
30.06.2017

Mám ráda fantasy,ale nemám ráda série. Kdyby mi před lety kamarád,co mi podstrčil první díl Amberu,řekl,že mě čeká ještě další řada knih,asi bych nezačala číst. Ale neřekl mi to a protože v knihovně jsem neměla šanci,obtelefonovala jsem půl okresu,abych si mohla všechny díly koupit. Neboli ANO,líbí se mi. Četla jsem několikrát a ještě budu.
A můj vztah k jednotlivým postavám se mění. Jako karetní hra-karty jsou stále stejné,ale jejich význam a to,jak můžou ovlivnit hru,se pokaždé mění. Měla jsem moc ráda Benedikta. Teď nacházím vztah k Julianovi..a ještě nekončíme.
A ještě něco mě princové a princezny Amberu naučili- způsob jejich cestování na Amber je docela dobrý lék na nespavost. Když nemůžete spát,jděte se v duchu projít někam,kde to znáte. Nezanedbejte žádný strom,žádnou kytičku,dejte si na čas.A když cestou usnete,zkuste si pamatovat,kde to bylo. A po pár dnech to vemte zkratkou rovnou na místo,kde obyčejně usnete. je to taková pomůcka pro mozek a mně se velmi osvědčila.
A teď budíček,nespat,číst!

mira.k
06.04.2017

Klasická fantasy série. S rostoucím číslem svazku klesá mírně kvalita. Rozhodně stojí za přečtení.

PetraMishka
16.03.2017

Nebylo to špatné, i když svět Amberu je opravdu specifický a obtížně se chápe jeho fungování. Jsem zvědavá na další díly.

Stellia
08.03.2017

Princové Amberu..Čítala som ju asi tak pred pol rokom, a stále mi nedá nemyslieť na ňu :) Taký komplexný príbeh som dlho nečítala. Fantastické opisy uľahčujú čitateľovi predstavivosť, pretože komplexnosť Amberu nepozná hraníc...Pán Zelazny len ťažko nájde konkurenta. Bravo!

Malarkey
07.02.2017

Přiznám se, že každá objemná fantasy mě standardně ze začátku znejistí. Nevím totiž, co čekat a mám strach jí ihned věnovat desítky hodin času. Kór, když série Amber čítá deset knih. Nicméně Devět princů Amberu jsem zkusil a hned z kraje mě potěšila ich-forma, se kterou autor popisoval nejdřív amnésii hlavního hrdiny a následně i samotný svět Amberu. Trošku se mi teda nelíbilo, že samotnému princovi padalo všechno do ruky (hlavně během amnésie), ale zase mě překvapovala originalita samotného světa Amberu. Hlavně teda přemisťovací karty. Také jsem si během čtení knížky říkal, že 160 stránek je na takový svět málo, ale zajímavé je, že autor samotnou osobitou formou psaní dokázal i do mála vtisknout strašně moc. V podstatě mě seznámil s příběhem devíti princů Amberu a to mi stačilo k tomu, abych první díl této série dočetl a okamžitě prahnul po dalším příběhu z tohoto světa.

jarda108
01.02.2017

Ze začátku to vypadalo zajímavě, ztráta paměti, zjišťování kdo je kdo, atd... Pak ale nic moc, podivné matlání dvou světů dohromady, nelogické prvky, dočetl jsem, ale druhý díl už určitě ne.

Hadati
20.10.2016

Už podruhé jsem se ponořil do světa Amberu a znovu jsem byl tímto světem uchvácen. Zelaznymu jeho vytvořený svět dokonale funguje a my se s ním seznamujeme po menších dávkách díky tomu, že hlavní postava ztratila paměť a společně s ním tak tedy postupně objevujeme mechanismus tohoto fantaskního světa. Corwin tak postupně začne zjišťovat, co je vlastně zač, kdo a proč mu usiluje o život, a jak se to má s jeho rodinou.

Drowned
28.09.2016

Ono začít číst ságu o Corwinovi a jeho intrikářské rodině hned po dokončení Sapkowskiho Zaklínači asi nebyl moc dobrý nápad. Knihu jsem jen s obrovským vypětím přečetl, ale snad další díly získají na tempu. Hlavně mě u úvodní knihy vadil velmi strohý styl psaní příběhu.

Insignitka
01.09.2016

Je to zajímavé, ale nezvládla jsem to dočíst...

YuuMitsuko
26.07.2016

Tady máte důkaz, že dobré fantasy nemusí mít přehršel stránek a vážit dvacet kilo. Rozhodně je to živá kniha s rychlým tempem, tak rychlým, že nebudete chtít odejít.
Původně jsem trochu váhala, jméno Roger Zelazny jsem párkrát slyšela, ale v žádné konkrétní souvislosti. Co mě skutečně přimělo číst, bylo jméno Jana Kantůrka, které je pro mě zárukou kvality. A rozhodně jsem nelitovala.
Pan Zelazny si zajímavě spojuje naši realitu s vlastním světem, který (alespoň mě) nezapadá do konvencí. Najednou tu máme město Amber, které zapadá i nezapadá. Jen posuďte sami.

Teron
21.11.2015

První setkání s jediným skutečným světem a jedna z čtenářských lásek...ať už to byl vyšinutý Dworkin, granáty v kabelce (hodnotím kroniky Corwinovy i Merlinovy), nebo kouzlící programátor, který pomocí Logru servíroval zeleně světélkující pivo. Taková jízda se nezapomíná;-)

kethy
20.10.2015

Nádhera, hned po prvním odstavci jsem věděla, že tohle bude dobrodružství, jako psané na mou míru. Corwina jsem si velmi oblíbila a jeho příběhy budu nadále sledovat.

Terva
05.10.2015

Všechny ostatní světy jsou tvořeny stíny, jen jeden je skutečný - Amber, dokonalá říše. Příběh Corwina jsem četl již dvakrát - tím myslím všech deset základních knih plus pět dalších, které se odehrávají před Corwinem. Teď jsem se rozhodl, že si celou ságu přečtu opět. Líbí se mi ten začátek, to je vlastně důvod, proč jsem to začal číst. Kniha a hlavně děj knihy prostě musí zaujmout a mě to teda zaujalo. To, co se zde odehrává je vysoká hra, plná napětí, překvapení, intrik a lásky. Následující knihy nejsou horší, by naopak, čím více se čtenář dostává do děje a obrazu, tím více ho příběh baví. Malá ochutnávka. Zdálo se mi, že to trvá celou věčnost, ale teď už to snad konečně přestává. Jen malá poznámka - vlastním knihu s názvem Vládci stínů, která u nás vyšla v roce 1992 společnosti AG Kult. Po nějakém čase vyšla kniha znovu, ale pod názvem Devět princů Amberu. Je to strhující sága a mohu jen vřele doporučit.

PierRe Vesper
06.09.2015

Pro mě nic světoborného, ale nalákalo mě to si přečíst pokračování...

Claudius
08.08.2015

Od Zelaznyho jsem již četl Pána stínů a ten mě svým stylem vůbec nezaujal. Nad panem Zelaznym jsem tedy zlomil hůl a na jeho další knihy jsem tak nějak neměl vůbec chuť. Ale když už se mi Devět princů Amberu dostalo pod ruku, řekl jsem si, že to s ním ještě vyzkouším. A byl jsem příjemně překvapen. Ono to sice není tak těžké, když má člověk minimální požadavky, ovšem kniha mě zaujala natolik, že začínám přemýšlet o přečtení dalších dílů. To ovšem až někdy v daleké budoucnosti.

Allia
10.07.2015

Výborná kniha. Líbil se mi styl s jakým ji autor psal. Hlavní postava jakoby s vámi rozmlouvala, či jste četli její deník. Děj je napínavý po celý průběh knihy. Nešlo ji odložit, i když ze začátku jsem měla problém pochopit danou scenérií, ale zvyknete si a pak je to také jedním z důvodů proč číst dál. jednoduše chcete pochopit podstatu a cítí s hlavní postavou, které jí objevuje s vámi. Těším se na další díl a určitě zařadím autora k mým oblíbeným :-)

Alena_S
23.03.2015

Na knize stojí Nejlepší fantasy sága. Tak to by si jeden řekl: No nazdar, jak asi vypadají ty špatný..! Zkusím ještě druhý díl, jestli přinese závratné zlepšení a trochu osvětlí to, co se dělo v tomhle, a pak se stejně poběžím schovat k dalším dílům Meče pravdy :)

Galadwen
26.01.2015

Klasika, úvodní kniha legendární série, z Zelaznyho věcí ta lepší, ale mně nesedí - na můj vkus je příliš neosobní a popisná. Kladem je rozumný rozsah. Specifikum Zelaznyho, a této knihy zvlášť, je taky množství lihu prolitého hrdlem a propálených cigaret na místech a v situacích úplně podivných. Chvílemi hrdinové nedělají nic jiného, než že chlastají a kouří.