Tahiti nejkrásnější

Tahiti nejkrásnější https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/203829/tahiti-nejkrasnejsi-203829.jpg 4 3 2

Autor líčí v cestopisu své osobní poznatky o posledním ráji, vypráví o exotické přírodě, o životě a zvycích ostrovanů a o vlivu pronikající civilizace.

Literatura naučná Cestopisy a místopisy
Vydáno: , Orbis

Tahiti najpiękniejsza , 1957

Dorothea
08.07.2021 5 z 5

Ve velmi zanedbaném stavu jsem si knihu koupila za dvě koruny ve výprodeji v knihovně a skutečně toho nelituji. Pro mě je to jeden z nejlepších cestopisů, který zachytává atmosféru malých ostrovů ve 30. letech. Jestli máte někdo chuť se začíst do vášně jednoho cestovatele, se spoustou zajímavostí a bájí a pověstí, je tohle ta pravá kniha. Na jednu stranu je pro mě trochu smutné, že už bych při cestovaní takové popisované Tahiti nikdy nenašla. Myslím si, že těch pomalu sto let udělalo s tamější původní kulturu už příliš mnoho. A v kontextu událostí 2. sv. v. některé spisovatelovy poznámky nabírají hodně jiného významu...

stansuomi
02.11.2020 4 z 5

Autorom knihy TAHITI NEJKRÁSNĚJŠÍ je poľský etnograf a antropológ Alexander Godlewski, ktorý navštívil Tahiti tesne pred začiatkom 2. sv. vojny. Kniha vyšla v roku 1960 vo vydavateľstve Orbis ako súčasť edície Cesty. Priznám sa, že pred otvorením knihy som o Tahiti niečo vedel, hlavne z kníh o Jamesovi Cookovi a predovšetkým Tahiti boli centom udalostí pri vzbure na lodi Bounty. Avšak po prečítaní knihy som bol veľmi milo prekvapený, koľko nových informácií so sa dozvedel. Autor prakticky precestoval celé súostrovie, trávil množstvo času s pôvodným obyvateľstvom a veľmi podrobne opisoval jeho život a zvyky. Páčilo sa mi, ako vtedajšie dianie na ostrove bolo vždy spomenuté aj spolu s históriou a udalosťami v nej. História súostrovia je skutočne bohatá a to nielen vďaka kolonizácii Britmi a Francúzmi. Autor sa počas pobytu na súostroví stretol aj s potomkom Fletchera Christiana, ktorý bol hlavnou postavou pri vzbure na lodi Bounty. V knihe je tomuto stretnutiu venovaná celá kapitola. Obsah rozhovoru je zaujímavý hlavne preto, lebo mladý Joane Christian približuje osud vzbúrencov a ich potomkov hlavne v neskoršom období. Dozvedel som sa, že boli dvakrát vysídlení z ostrova Pitcairn a vždy sa vrátili. Zaujímavý bol aj osud Johna Adamsa, ktorý žil zo vzbúrencov najdlhšie. Skvelá kniha, odporúčam ju prečítať a som rád že som aspoň v hlave absolvoval toto krásne dobrodružstvo z autorom. Niekedy som mal skutočne pocit, že čítam knihu priamo na Tahiti. Veľkým paradoxom je, že autor ukončil svoju návštevu deň pred začiatkom 2. sv. vojny a vrátil sa z tohto raja naspäť do Európy.

Tahiti

Autorovy knížky